Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 24 Δεκ 2018, 21:09

Φάρε, ρίξε μια ματιά στο Roma του Αλφόνσο Κουαρόν αν θες, την είδα πριν μέρες και μου άρεσε πάρα πολύ. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Δεκ 2018, 20:51

Σε διαβάζω, άνθρωπέ μου. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Δεκ 2018, 00:24

Ωιμέ.

Δεν ξέρω με τί λογική είχα το Lights Out (2016) στην άκρη. Ένα θρίλερ γεμάτο κλισέ και ίσως όχι τελείως ανεπηρέαστο από τα παιχνίδια υπολογιστή. Ένα 2☆

:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Δεκ 2018, 21:06

Βρήκα το Possession (1981) στην ολοκληρωμένη του κόπια!!
Επιτέλους!! :γιούπι:
Και ενώ του είχα 8αρι λέω να του βάλω τώρα ένα 9αρακι!!
θα σχολιάσω στο σχετικό νήμα!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Δεκ 2018, 00:10

Κι άλλη ατυχία. Έριξα το A Simple Favor (2018) κι ενώ η αρχή, με τις δύο ασύμβατες φίλες, ήταν σχεδόν καλή, από εκεί και πέρα έχασα παντελώς το ενδιαφέρον μου. Αυτήν την στιγμή εξηγείται η λύση κι εγώ γράφω εδώ. :ρ

Ένα 3☆, ας πούμε για την καλή αρχή και την πολύ καλή Anna Kendrick.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Δεκ 2018, 23:25

Παίζει τώρα το Safe House (2012), κάπου στα τελειώματα. Κατασκοπευτικό με έμφαση στην δράση, στο κυνηγητό και στο πιστολίδι.

Όταν ξεκίνησε χάρηκα με την αισθητική του φιλμ και σχεδόν και με την κάμερα, αν και από την αρχή φαινόταν πως ήταν ελαφρώς υπέρ του δέοντος κουνημένη.

Δυστυχώς, όμως, από νωρίς άρχισαν να με ενοχλούν πράγματα. Ένα 3☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Δεκ 2018, 19:44

Είδα το Sueno en autro idioma 2017 μεξικάνικη του Ερνέστο Κοντρέρας...μια διάλεκτος,τα Ζικριλ,είναι ενα βήμα πριν την εξαφάνιση καθώς οι δυο τελευταίοι ομιλητές της έχουν να μιλήσουν μεταξύ τους για πάνω απο 50 χρόνια...

Ιντριγκαδορικη περιγραφή και θέμα που συνήθως εγγυάται υψηλές βαθμολογίες απο τους κριτικούς παρόλαυτα η ταινία είναι αδύναμη και φαίνεται μια απειρία απο μέρους του σκηνοθέτη...την κατάσταση δεν σώζουν ούτε οι στιγμές του μαγικού ρεαλισμού και ίσως να ηταν καλύτερα αν έλειπαν...

Κάπου στην βάση και βγάλε...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Δεκ 2018, 20:44

Έβαλα το Johnny English Reborn (2011). Εντάξει, παρότι γελούσα εδώ κι εκεί, τίμια βλακειούλα. Ένα 4☆;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Δεκ 2018, 00:43

Είδα το Black Mirror: Bandersnatch (2018) και δεν μου άρεσε. Δεν ξέρω εάν έφταιγε πως ήταν αρκετά μπερδεμένο ενώ εγώ είχα το μυαλό μου απασχολημένο με διάφορα.

Ξεκίνησε με θεματική του '80, παιχνίδια του '80 και μουσική του '80, πράγμα που με προϊδέασε πολύ θετικά. Έπειτα όμως άρχισε να μπαίνει σε ένα τεράστιο μπέρδεμα που με έκανε να χάσω το ενδιαφέρον μου. Είχε εναλλακτικά τέλη, όμως ήδη είχα χάσει το ενδιαφέρον μου.

Περισσότερη εντύπωση μου έκανε ο συμπρωταγωνιστής, ο οποίος δεν άλλαξε φατσούλα από τότε που παιδί πρωταγωνίστησε στο The Wall.

Βλέπω τώρα στο youTube την ερμηνεία των διαφορετικών τελών της ταινίας και συνεχίζω να νιώθω αδιαφορία.

Ένα 4☆ για την ογδοντίλα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 02 Ιαν 2019, 22:50

Ειδα κι εγω το Bandersnatch. Μπερδεμενο αρκετα, ειδικα απο ενα σημειο και μετα, αλλα το διασκεδασα. Σκεφτομαι να το ξαναδω αλλαζοντας τις αρχικες μου επιλογες.
And he who forgets will be destined to remember!


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες