Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3349

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Φεβ 2015, 12:45

Εγώ από την μικρή επαφή που είχα με Νέσμπε, δεν τον έχω σε ιδιαίτερη υπόληψη και σε καμία περίπτωση δεν τον θεωρώ συνεχιστή του Στινγκ Λάρσον ο οποίος είναι για μένα απλά υπέρτατη κορυφή...

Κάποια στιγμή είδα την ταινία που λες εδώ και έχω ακριβώς την ίδια άποψη με εσένα. Δεν είναι πειστικά αυτά που γίνονται. Α, βρήκα κι αυτά που είχα γράψει εδώ πέρα:

Φαροφύλακας έγραψε:Είδα το "Κυνηγοί Κεφαλών" (2011) και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Έχω διαβάσει ένα βιβλίο του Γιου Νέσμπε, το "Νέμεσις" κι αυτή είναι η δεύτερη ιστορία του με την οποία έρχομαι σε επαφή και δυστυχώς, καμία από τις δύο δεν με έπεισε σαν πραγματική, συνεχώς βρίσκομαι να έχω επιφυλάξεις (Ενώ, αντίθετα, δεν είχα καμία όταν διάβαζα τον Στινγκ Λάρσον).

Ένα 6*ράκι, μάλλον.

Μάλλον φουσκωμένο το 6αράκι μου, πάντως, τώρα που το βλέπω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χρηστος Αλεξανδριδης
Μύστης
Αναρτήσεις: 51

Ανάρτησηαπό Χρηστος Αλεξανδριδης » 17 Φεβ 2015, 14:52

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Νέσμπο δεν έχω διαβάσει (δε μου βγαίνει το Νέσμπε), όμως σκοπεύω να το κάνω σύντομα γιατί είναι από καιρό στη λίστα μου. Ας ελπίσουμε ότι δεν θ'απογοητευτώ.

Σχετικά με το βαθμό, κοίτα, εξαρτάται με τι σκεπτικό βαθμολογεί κανείς. Για παράδειγμα, το 6* για μένα δεν είναι κακός βαθμός. Σημαίνει ότι η ταινία μου άρεσε, μέχρι εκεί όμως. 5* βάζω όταν απλά βλέπεται, ούτε κρύο ούτε ζέστη δηλαδή. Κι άμα δεν μου αρέσει, θα βάλω 4*.
What Matters Most is How Well You Walk Through the Fire

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Φεβ 2015, 22:14

Είδα το The Voices. Είχα πολύ καιρό να δω κάτι καλό στο δύσκολο είδος της μαύρης κωμωδίας. Ο Ρέινολντς έπαιζε εδώ έναν κόντρα ρόλο, και τον πρόσεξα πρώτη φορά σαν ηθοποιό (μου φαινόταν ατάλαντος και νερόβραστος στις διάφορες κομεντί που τον είχα δει). Πολύ αστείο, πολύ σκοτεινό. Πολύ καλό :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 21 Φεβ 2015, 15:56

Είδα το In Order Of Disappearance με έμπορους ναρκωτικών. Έλεγε και κωμωδία αλλά δε βρήκα τίποτα αστείο. Ίσως φταίει το πολύ τους κρύο ή που έχω να δω νορβηγική από το Dead Snow 2.

Είδα επίσης το Redirected που αντιθέτως με το προηγούμενο είχε πλάκα. Θύμιζε Guy Ritchie και λίγο Hangover, με τον Vinnie Jones κι άλλους σε λιθουανικό ταξίδι, υπήρχαν αρκετές καλές σκηνές.

Είδα και το The Mule με ένα βαποράκι να προσπαθεί να περάσει ηρωίνη στο αεροδρόμιο με έναν αηδιαστικό τρόπο. Παίζει κι ο Hugo Weaving σε ρόλο που έμοιαζε του Agent Smith με μουστάκι.

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 25 Φεβ 2015, 12:41

Χτες είχα μέρα ανάρρωσης και μια ακαταμάχητη όρεξη για ταινίες. Είδα: Melancholia, Still Alice, Boyhood, The theory of everything. Νομίζω έκανα καλές επιλογές, μου άρεσαν όλες.
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 28 Φεβ 2015, 01:15

Είδα το Time Lapse και το The Infinite Man. Δεν ήταν μόνο το Predestination καμμένο φέτος. Και το μυαλό πουρές!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Φεβ 2015, 08:58

έχω περιέργεια και παίρνουν σειρά.. Ειδικά το time lapse βλέπω πως έχει ίδια πλοκή με ένα Μικυ Μάους που διάβασα μικρός, και μου άρεσε πολύ.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 800

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Μάρ 2015, 01:37

Τον μήνα που μας πέρασε χάρηκα τις παρακάτω ταινίες:

Didi Mtsvane Veli (1967) για την αυστηρότητα και συνέπεια που επέδειξε στην παρουσίαση του βοσκού που τα πάντα αλλάζουν γύρω του.

Le Genou de Claire (1970) για το φετίχ από το πουθενά, που μου θύμισε Buñuel και το πιπίλισμα του δαχτύλου.

Berliner Ballade (1948) για τα ευτράπελα ενός κοινού Γερμανού που επιστρέφει στο κατεστραμμένο Βερολίνο με το τέλος του πολέμου, δοσμένα με χιούμορ, ευρηματικότητα και ίχνη μιούζικαλ που δεν επηρέασαν τον ρυθμό της ταινίας.

και ενθουσιάστηκα με τις:

La Collectionneuse (1967) ως η πιο ανήθικη, εγκεφαλική και φυσική από τις έξι ηθικές ιστορίες του Rohmer.

El Compadre Mendoza (1934) που στηρίχθηκε στην φρίκη του Μεξικάνικου εμφυλίου για να παρουσιάσει μια απλή αλλά με ψυχή μαύρη κωμωδία και μια εκπληκτική ματιά στην ανθρώπινη άβυσσο.

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 01 Μάρ 2015, 22:44

Είδα το Ida. Υπέροχη, με συγκίνησε πολύ.Ωραίο σινεμά,αυστηρό, στυλιζαρισμένο,έξοχο.Και μέσα στην όλη μαυρίλα της ιστορίας ,αισιόδοξο.Από τις φετινές, η καλύτερη.Και το Whiplash βέβαια ήταν πολύ καλό.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάρ 2015, 15:02

Είχα όρεξη για πολεμική ταινία κι είδα το Lone Survivor που αφορά αμερικανούς πεζοναύτες στο Αβγανιστάν κατά τις επιχείρησεις κατά των Ταλιμπάν (που για μένα είναι απεχθείς όσο οι ναζί). Βασισμένη σε μια αληθινή ιστορία και σχετικά, αρκετά κοντά σε αυτήν, με ικανοποίησε.

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες