Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Οκτ 2014, 17:57

Ίζι έγραψε:Είδα το Sex Tape και το βρήκα συμπαθητικούλι.


Ίζι ίδιες ταινίες βλέπουμε. :)))

Και γω καλό το βρήκα, αν και λίγο too much κάποιες στιγμές. Σε πολλά σημεία γέλασα όμως. :)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Οκτ 2014, 20:36

Βάσια μου δεν ξέρω, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Για μένα αυτή η ιστορία δεν στέκει. Μπορεί στο βιβλίο να τα εξηγεί καλύτερα.
Εξηγεί μήπως

γιατί ο πραγματικός Μπεν, που την αγαπούσε υποτίθεται και είχε κι ένα παιδί μαζί της, δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να πάρει ένα τηλέφωνο στην κλινική να μάθει πώς είναι η γυναίκα του; Έτσι θα μάθαινε στο λεπτό ότι κάποιος την εξαφάνισε. Κι ο άλλος γιατί την πήγε στο ξενοδοχείο στο τέλος; Αφού, ακόμα κι αν θυμόταν, το πιθανότερο ήταν να τον μισήσει, κι άλλωστε την αμέσως επόμενη θα τα ξέχναγε και πάλι.

Έχω πολλές ενστάσεις ακόμα, αυτές είναι μόνο κάποιες αρχικές. Η ταινία σκηνοθετικά ήταν καλοστημένη, δεν μπορώ να πω.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάσια » 08 Οκτ 2014, 22:31

Ίζι έγραψε:Βάσια μου δεν ξέρω, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Για μένα αυτή η ιστορία δεν στέκει. Μπορεί στο βιβλίο να τα εξηγεί καλύτερα.
Εξηγεί μήπως

γιατί ο πραγματικός Μπεν, που την αγαπούσε υποτίθεται και είχε κι ένα παιδί μαζί της, δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να πάρει ένα τηλέφωνο στην κλινική να μάθει πώς είναι η γυναίκα του; Έτσι θα μάθαινε στο λεπτό ότι κάποιος την εξαφάνισε. Κι ο άλλος γιατί την πήγε στο ξενοδοχείο στο τέλος; Αφού, ακόμα κι αν θυμόταν, το πιθανότερο ήταν να τον μισήσει, κι άλλωστε την αμέσως επόμενη θα τα ξέχναγε και πάλι.

Έχω πολλές ενστάσεις ακόμα, αυτές είναι μόνο κάποιες αρχικές. Η ταινία σκηνοθετικά ήταν καλοστημένη, δεν μπορώ να πω.



Ιζι έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια απο όταν διάβασα το βιβλίο και μπορεί να μην θυμάμαι καλά κάποια πράγματα...

Έχω την εντύπωση οτι η μόνη εξήγηση που δόθηκε ήταν από ένα γράμμα μου άφησε ο Μπεν και έλεγε ότι την αφήνει γιατί χωρίς αυτούς θα ήταν πιο ευτυχισμένη. Όταν τους έβλεπε θυμόταν τον Ανταμ αλλά αυτό δημιουργούσε στεναχώρια σε όλους. Για να προστατέψει λοιπόν το παιδί του αποφάσισε να την αφήσει και να προχωρήσει την ζωή του. Στην ουσία ελευθερώθηκε και αυτός με αυτόν τον τρόπο. Καθόλου πειστική απάντηση βέβαια γιατί οταν αγαπάς κάποιον δεν τον παρατάς τόσο εύκολα. Θα έπαιρνες ένα τηλέφωνο να δει πως είναι έστω και αν αυτή δεν θα το μάθαινε ποτέ.

Ο Μαικ ήταν παρανοϊκός. Διάβασε το ημερολόγιο της και στηρίχτηκε σε μια πρόταση της ότι τον αγαπάει. Ξέροντας ότι ο χρόνος του τελείωσε έτσι και αλλιώς..το έμαθε ο γιατρός της και η φίλη της οπότε ήταν θέμα χρόνου να ξεσκεπαστεί και να συλληφθεί.Πίστεψε ότι με το να την πάει εκεί αυτή θα καταλάβει ότι τον αγαπάει...και ότι τα έκανε όλα για να την κάνει ευτυχισμένη.Είχε γράψει στο ημερολόγιο της ότι αν μπορούσε να θυμηθεί θα μπορούσε να συνεχίσει την ζωή της,οπότε αυτός πίστευε ότι με αυτό τον τρόπο θα μπουν όλα στην θέση τους.Και αν όχι απλά θα την σκότωνε.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Οκτ 2014, 23:33

Είδα το "Chef" (2014) που αποδείχτηκε πολύ καλό. :ναι: Φροντίστε πριν το δείτε να έχετε φάει το ψυγείο.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Οκτ 2014, 23:48

Σινεφίλ, κοίτα να δεις, όντως τις ίδιες ταινίες βλέπουμε :χαχα:
Εγώ το βρήκα ψιλομέτριο, αν και μου άνοιξε την όρεξη, ομολογουμένως :)))

Βάσια, αυτό είναι νομίζω αξεπέραστο κενό.

Άλλωστε ο Μάικ δεν μπορούσε να ξέρει ότι τη γυναίκα δεν θα την αναζητούσε στην κλινική ο Μπεν, η Κλερ ή οποιοσδήποτε άλλος. Κανονικά θα έπρεπε να είχε αποκαλυφθεί η απαγωγή της πολύ γρήγορα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάσια » 12 Οκτ 2014, 11:41

Είδα χθες Το κορίτσι που εξαφανίστηκε. Ενώ μου άρεσε σαν ταινία...υπήρχαν κάποιες υπερβολές κτλ αλλά δεν με χάλασε κάτι, το τέλος που φάνηκε κάπως. Πάντως 2 ώρες πέρασαν χωρίς να τις καταλάβω.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Οκτ 2014, 11:58

Διάβασα το βιβλίο. Το τέλος, δεν με έπεισε.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάσια » 12 Οκτ 2014, 12:33

Φαροφύλακας έγραψε:Διάβασα το βιβλίο. Το τέλος, δεν με έπεισε.


Πω τώρα μου το χάλασες...για αυτό είπα μου φάνηκε κάπως..
Δεν με έπεισε καθόλου το τέλος. Βασιζόμουν ότι διαβάζοντας το βιβλίο θα αλλάξω ίσως γνώμη και θα δω κάτι που δεν είδα στην ταινία για να με πείσει. :ωιμέ:

@Μόλις διάβασα ότι το τέλος του βιβλίου είναι διαφορετικό από αυτό της ταινίας. Ότι το άλλαξε για να μην χάσει θεατές.
Τώρα όμως αναρωτιέμαι αν δεν με έπεισε το τέλος της ταινίας..τι στο καλό γίνεται στο βιβλίο?

Όποιος μπορέσει ας με σποιλερίασει σας παρακαλώ γιατί θα σκάσω! :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 12 Οκτ 2014, 13:17

Α, δεν ήξερα ότι το τέλος της ταινίας είναι διαφορετικό! Τώρα ανυπομονώ περισσότερο να τη δω. Μπορεί να πάω κι αύριο. Το τέλος του βιβλίου δεν μου άρεσε ούτε κι εμένα πολύ, αν και συνολικά το απόλαυσα.

Βάσια

στο τέλος του βιβλίου η Έιμι, που έχει μείνει έγκυος με απάτη, εκβιάζει ψυχολογικά τον Νικ να μείνει μαζί της και να ξεχάσει τις όποιες ιδέες να την εκδικηθεί. Δεν θυμάμαι όμως πολλές λεπτομέρειες.


Μην πεις το τέλος της ταινίας!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 12 Οκτ 2014, 20:04

Είδα κι εγώ το περίφημο κορίτσι που εξαφανίστηκε. Δεν είμαι σνομπ αλλά δεν τρελλάθηκα κι όλας. Το "πιο σκοτεινό και κομψό θρίλερ των τελευταίων χρόνων" ...χιτσοκικών προδιαγραφών, κλπ...κλπ...Σιγά ρε παιδιά δεν είδαμε και Ταρκόφσκι :όχισουλέω: Περνάει ωραία η ώρα αλλά ως εκεί. Επίσης ,κάποιος πρέπει να πεί επιτέλους στον Μπέν ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ.. :γρμβ: Δεν είναι απλώς αδιάφορος είναι εκνευριστικός..


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες