Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 158

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 10 Αύγ 2019, 16:18

Οι Ισπανοί γενικά, Βάγγυ κάνουν παπάδες στα θρίλερ και μυστηρίου, έχω δει μερικές ταινιες κι εγώ κατά καιρούς. και μου άρεσαν πάρα πολύ. Μια που μου έμεινε έντονα είναι το Rec αλλά φαντάζομαι θα την έχεις δει.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 233

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 10 Αύγ 2019, 22:00

Έχω δει ένα Rec αλλά έχω την αίσθηση ότι ήταν αμερικανικής παραγωγής. Με έναν ιό και με κάμερα στο χέρι. Αυτό λες κι εσύ; Γιατί αυτό δε μου είχε αρέσει. Αν έχεις υπόψιν καμία άλλη καλή μυστηρίου, είναι ανοιχτή σε προτάσεις. Οποιαδήποτε παραγωγής. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 158

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 11 Αύγ 2019, 00:46

Α, αυτό που είδες εσύ είναι η αμερικανική εκδοχή που βγήκε μετά. Κι εννοείται ότι είναι χάλια, όπως οτιδήποτε μη αμερικανικό πιάσουν στα χέρια τους οι Αμερικάνοι. :οργή: Τώρα τίτλοι ταινιών δεν μου'ρχονται συγκεκριμένα, θα πρέπει να ξεσκονίσω το προφίλ μου στο imdb και θα επανέλθω. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 233

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 11 Αύγ 2019, 02:00

Ναι, ισχύει. Και κάτι ασιατικά που είδα και είδα και τα αμερικανικά ριμέικ, ήταν η μέρα με τη νύχτα. Το συγκεκριμένο βέβαια δεν ήξερα καν ότι ήταν ισπανικό και το γύρισαν κ οι Αμερικανοί. Οπότε βρεις κάτι ενδιαφέρον στη λίστα σου, εδώ θα είμαι. :))
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 793

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Αύγ 2019, 17:03

Τους τελευταίους μήνες δύσκολα πια αποφασίζω να δω κάποια ταινία. Με τη θέαση του El escapulario (1968) είναι σα να μου μηδένισε το κοντέρ και να μην έχω πια το κουράγιο να δω άλλες πεντακόσιες (και πιθανώς πολύ περισσότερες) για να ξαναβρώ μια αγαπημένη. Στις λίγες όμως που είδα, περιελήφθησαν δύο γνωστές του 18. Το The Favourite (2018) και το Roma (2018)

Το “The Favourite” είναι η πρώτη ταινία του Λάνθιμου που βλέπω και δεν ήξερα τι να περιμένω, αν και είχα ακούσει διάφορα, όπως για τα ιδιαιτερα πλάνα του. Και μπορώ να πω ότι όντως μου κατέληξε καλοφτιαγμένη, αν και αυτό που μου ξεχώρισε ήταν η γλώσσα που χρησιμοποιεί - χωρίς όμως να με ενθουσιάσει η συγκεκριμένη επιλογή. Για costume drama όμως, και έχοντας στο βάθος του μυαλού μου το The Draughtsman's Contract (1982) του Greenaway, μου κατέληξε ενοχλητικά κενή και εκνευριστικά βαρετή, δίχως να καταφέρει να μου δημιουργήσει οποιοδήποτε συναίσθημα και αφήνοντάς μου την αίσθηση ότι αναλώθηκε στις μεμονωμένες σκηνές, παρά στη δημιουργία συνόλου. Ίσως δω κάποια ακόμη, δεν έχω όμως ιδέα για το ποια θα είναι αυτή.

Το “Roma” από την άλλη, το είδα λόγω χώρας - όπου και θέλω να αυξήσω τις παραστάσεις που έχω - παρά σκηνοθέτη, από τον οποίο η εμπειρία μου είναι κάκιστη μετά τα “Gravity”, “Children of Men” και “And Your Mother Too”. Και υποψιάζομαι ότι μετά από αυτό δύσκολα θα τον ξαναπιάσω. Οι σκηνές της γέννας και της αγοράς κούνιας, από μόνες τους θα μπορούσαν να μου καταστρέψουν μια ταινία, αλλά εδώ ακόμη και αν έλειπαν δεν θα άλλαζε κάτι. Θα μου αρκούσε πιστεύω το ένα χέρι για να μετρήσω τις σκηνές που δεν μου προκάλεσαν εκνευρισμό. Μου βγάζει μόνιμα την αίσθηση του ότι γίνεται γίνεται για να εντυπωσιάσει και σε συνδυασμό με την ανελλιπή προσπάθεια να διαφοροποιήσει τις κοινότυπες σκηνές, μου καταλήγει ανυπόφορος.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 115

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 23 Αύγ 2019, 11:29

Είδα χτες το Once Upon a Time in Hollywood, αρκετή νοσταλγία για άλλες εποχές.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 574

Ανάρτησηαπό Θεατής » 23 Αύγ 2019, 20:36

Είδα το Parasite 2019 , το διαμάντι του Joon Ho Bong...

Μαυρη κωμωδία? Κοινωνικό δράμα? Θρίλερ με δόσεις σπλάτερ? Ότι και να πει κανείς είναι λίγο για να το περιγραψει... Απλώς δείτε το!!!
Καταπληκτικό...
9/10*

Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Αύγ 2019, 21:33

Την έριξα πριν τρεις μέρες Πέτρο, αλλά στο δεκαπεντάλεπτο την έβγαλα. Μου ήταν αδύνατο να δω δεύτερη κορεάτικη, όταν τη προηγούμενη έφριξα με το “The Host (2006)”. Συν ότι στο συγκεκριμένο χρόνο μου έβγαλε αυτό το κλασικό κορεάτικο ύφος που μου είναι ανυπόφορο. Υποψιάζομαι όμως ότι και εδώ - όπως με το “The Favourite” - θα επικρατήσει η περιέργεια, αλλά θα χρειαστώ λίγο χρόνο :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 574

Ανάρτησηαπό Θεατής » 23 Αύγ 2019, 23:04

Μέρμηγκα που ειχες χαθείς ρε φίλε? :γεια:

Αν θες να σε γλιτώσω από τον κόπο δεν νομίζω ότι ειναι στα γουστα σου...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 24 Αύγ 2019, 18:41

Αν θες να με γλιτώσεις από τον κόπο, να μου προτείνεις κάτι που είναι στα γούστα μου. Εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα :ρ

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες