Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 28 Μάι 2016, 14:04

Σωστό αυτό. Δεν έχω δει ακόμα τον νέο Κάπτεν Αμέρικα ή τους νέους Χ-μεν αλλά είναι κουραστικό πια το ότι για να δεις μια ταινία πρέπει να έχεις υπόψιν σου το τι έχει συμβεί σε άλλες 5-10 ταινίες. Για να πάμε πια παρέα να δούμε το Σίβιλ γουόρ πρέπει να έχουμε δει όλοι πιο πριν 3 Iron Man, 2 Avengers, 1 Ant man, 2 Captain America, και δεν αποκλείεται να ξεχνάω κάτι ακόμα (+2 Thor που βασικά πρέπει να τα έχεις δει πριν το 2ο Avengers).
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 29 Μάι 2016, 11:40

A Man Called Ove (En Man Som Heter Ove), σουηδική με έναν δύστροπο χήρο διαχειριστή ενός οικισμού που έκανε απόπειρες αυτοκτονίας. Κάθε φορά όμως θυμόταν τα νιάτα του ή κάτι συνέβενε και το μετάνιωνε. Δυνατό και συγκινητικό!

Touched With Fire, γνωστό και σαν Mania Days, με ένα ζευγάρι διπολικών που ερωτεύτηκαν σε ψυχιατρείο. Βαρετό παρά το ενδιαφέρον θέμα, προτιμώ το It's Kind Of A Funny Story.

The One I Love, με ένα ζευγάρι σε ένα σπίτι, που όποιος από τους δύο έμπαινε έβλεπε το ταίρι του όπως ήθελε κι όχι όπως ήταν πραγματικά. Σε βάζει σε σκέψεις, το λες και λίγο mindfuck.

We Are The Best! (Vi Är Bäst!), σουηδική κι αυτή, από τον σκηνοθέτη του Lilja 4-Ever με 3 κοριτσάκια που λατρεύαν τη πάνκ μουσική και προσπαθούσαν να κάνουν συγκρότημα. Καλό, μα όχι τόσο σοκαριστικό όσο τα προηγούμενα του.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Μάι 2016, 22:07

Εγώ ξαναβλέπω αγαπημένα κατασκοπευτικά του Πάκουλα. Μετά το "Όλοι οι Άνθρωποι του Προέδρου" πριν λίγο καιρό και το "Pelican Brief" ξανάδα σήμερα το "The Interpreter".

Μου αρέσει κάμποσο αυτός ο σκηνοθέτης.

Και η Κίντμαν, παρεμπιπτόντως.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 30 Μάι 2016, 20:58

Κι εμένα μ'αρέσει ο Πάκουλα,έχει "βγάλει"την υπέρτατη γυναικεία ερμηνεία ( στο klute,η Τζέην φόντα),κι έχει κάνει και την "Εκλογή της Σόφη",μια συγκινητική ταινία. Αλλά το Interpreter από ότι είδα ,είναι του Πόλλακ. Και η Κίντμαν είναι η χειρότερη ηθοποιός που κυκλοφορεί νομίζω, αχώνευτη......

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2016, 13:48

έτσι είναι :χαχα: Μου αρέσουν καί οι δύο και στις κατασκοπευτικές το στιλ τους μοιάζει και τους μπερδεύω σταθερά μέσ' στα χρόνια!

Έχω άλλη άποψη για την Κίντμαν! :όχιόχι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάι 2016, 13:56

Βαλεντίν έγραψε: Και η Κίντμαν είναι η χειρότερη ηθοποιός που κυκλοφορεί νομίζω, αχώνευτη......


Διαφωνώ!! :)

Η Κίντμαν ήταν πολύ καλή και στο "The others" και στο "Dogville" !!
ΕΠίσης μου άρεσε πολύ και η ερμηνεία της σαν Βιρτζίνια Γούλφ στις "Ώρες" της Σοφίας Κόπολα. :ναι:

Τέλος για μένα ήταν εκπληκτική και στο αριστούργημα του Κιούμπρικ "Eyes wide shut"...

Νομίζω πως οι ρόλοι της υστερικής γυναίκας της παν πολύ... :))
Τελευταία αλλαγή από Νικόλας Δε Κιντ στις 31 Μάι 2016, 14:16, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2016, 13:59

Κι εγώ πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή ηθοποιός με γενικότερα πολύ καλες ερμηνείες και πλέον με πολύ σεβαστή καριέρα. Μάλλον μία από τις μεγαλύτερες ηθοποιούς της εποχής.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 31 Μάι 2016, 17:18

Πιθανότατα να βλέπετε κάτι στην Νικόλ που δεν μπορώ να εντοπίσω.Ειδικά στην ταινία του Κιούμπρικ νομίζω ότι ακόμα και ο Τομ Κρουζ έπαιζε καλύτερα (λέμε τώρα).Θέλω να πω,μια ταινία συνεχίζει να είναι καλή,ακόμα κι αν επιμέρους ερμηνείες υστερούν,αλλά μερικές φορές μια κακή ερμηνεία χαντακώνει την ταινία.Οταν σκέφτομαι το "Μάτια ερμητικά κλειστά" που σαν ταινία μου άρεσε πάρα πολύ, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η κακή υστερική ερμηνεία της Κίντμαν.Εκτός κι αν ήταν τόσο καλή που έχει σημαδέψει το συλλογικό ασυνείδητο των θεατών,οπότε μάλλον έχετε δίκιο....Είναι σπουδαία ηθοποιός.. :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2016, 21:32

Εμένα, πάλι, τα "Μάτια Ερημητικά Κλειστά" δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα σαν ταινία —βέβαια, δεν μου πολυταιριάζει ο Κιούμπρικ, γενικότερα, μου φαίνονται κάπως αφύσικα στημένες οι ταινίες του— και δεν θυμάμαι καν την ερμηνεία του Κρουζ ή της Κίντμαν εκεί πέρα.

Αλλά π.χ. σε ταινίες όπως The Invasion, The Interpreter, Los Otros, Birth κτλ. την βρίσκω πολύ εκφραστική και με ιδιαίτερα συναισθηματικές ερμηνείες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιούν 2016, 18:22

Κι εμένα μου αρέσει αρκετά η Κίντμαν (αν και το παρακάνει με το ψιθύρισμα και γενικά τη χαμηλή φωνή). Επίσης, νομίζω ότι είναι μια απ' τις ωραιότερες γυναίκες που υπάρχουν, μια απ' τις σπάνιες περιπτώσεις που όσο μεγαλώνουν τόσο ομορφαίνουν.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 8 επισκέπτες