Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάρ 2013, 21:16

Πάντα απολαμβάνω μια καλή ταινία Επιστημονικής Φαντασίας και ξέρω πως είμαστε πολλοί οι πιστοί.

Ας προτείνουμε λοιπόν εδώ ταινίας που μας άρεσαν ώστε να φωτίσουμε τον δρόμο και στους άλλους.
:))))

Για αρχή θα προτείνω μοναχά μερικές πολύ καλές, κατά την γνώμη μου, ταινίες της τελευταίας 10ετίας και αργότερα θα επιστρέψω και με παλιότερες.

Έχουμε και λέμε:

Sunshine (2007) του Danny Boyle
Ο ήλιος χάνει την δυνάμή του κι η Γη θα παγώσει και γι' αυτό μια αποστολή στέλνεται να βομβαρδίσει τον Ήλιο με μια ατομική βόμβα και να το ξυπνήσει. Όταν άκουσα την υπόθεση σκέφτηκα πως θα πρόκειται για κανα μπι-μούβι αλλά δεν είχα δει ποιος είναι ο σκηνοθέτης και τελικά αυτός ο τύπος ξέρει να φτιάχνει ταινιάρες! 10* από εμένα.

Moon (2009) του Duncan Jones
Ένας άνθρωπος βρίσκεται μονάχος στην Σελήνη και λειτουργεί μια βάση εκεί. Μόνο που μέσα στην δηλωμένη μοναξιά του θα έρθει αντιμέτωπος με τον εαυτό του, μια απάνθρωπη αποκάλυψη και δύσκολες αποφάσεις. Καταπληκτικό σάουντρακ από τον Κλιντ Μάνσελ. 10*

Image

Limitless(2011) του Neil Burger
Ένα νέο ναρκωτικό δίνει την ικανότητα για μια πολύ αποτελεσματική χρήση του εγκεφάλου. Ο ήρωας που βρίσκεται να κάνει χρήση και κατάχρηση, από αποτυχημένος συγγραφέας γίνεται πάμπλουτος σε μια ασταμάτητη πορεία προς την κορυφή. Μόνο που το ναρκωτικό έχει και το τίμημά του. Μέσα σε όλα κι εδώ καλή μουσική. 10*

Avatar (2009) του James Cameron

Οι άνθρωποι σε έναν μακρινό πλανήτη καταφέρνουν να έρθουν σε μάχη με τον ειρηνικό κόσμο που βρίσκουν εκεί. Όμορφη ταινία ειδικά αν την δεις τρισδιάστατη όπως κυκλοφόρησε. 10*

Push(2009) του Paul McGuigan
Σε κάποιο ακαθόριστο μέλλον εδώ στην Γη υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι με υπερφυσικές δυνάμεις. Παρακολουθούμε ένα άντρα με την ικανότητα της τηλεκίνησης κι ένα τηλεπαθητικό κοριτσάκι σε μια περιπέτεια. 9* (βασικά γράφω λίγα γιατί διαπιστώνω πως ξέχασα την πλοκή.. :ρ θα πρέπει να το ξαναδώ. Πάντως μου είχε αρέσει πολύ).

The Man from Earth (2007) του Richard Schenkman
Αυτήν την ταινία μετά βίας την λες ΕΦ. Είναι περισσότερο ένα ψυχολογικό θρίλερ δοσμένο θεατρικά. Ένα είδος που αγαπώ δηλαδή και γι' αυτό παίρνει και το 9* από εμένα. Κάποιοι καθηγητές έχουν μαζευτεί για να αποχαιρετήσουν έναν συνάδερφο που φεύγει μόνο που αυτός ισχυρίζεται κάποια στιγμή πως είναι αθάνατος κι έρχεται από τα βάθη των αιώνων κι αυτό ανοίγει μια μεγάλη κι ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Serenity (2005) του Joss Whedon
ΕΦ δράσης. Πολλής δράσης! Μια ομάδα τυχοδιωκτών βρίσκεται να συνοδεύει μια πολεμίστρια με τηλεπαθητικές δυνάμεις. Ωραίας δράσης! 8*
:))))

Children of Men (2006) του Alfonso Cuarón
Οι άνθρωποι χάνουν ξαφνικά την ικανότητά τους να γεννούν! Το τοπίο είναι, λοιπόν, ένας δυστοπικός κόσμος και μια ανθρωπότητα που σβήνει. Μονάχα που...
8*


Με χαρά ακούω και δικές σας προτάσεις! :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 11 Απρ 2013, 14:39

Προσωπικό Top 10 ταινιών Ε.Φ. και Fantasy γυρισμένων πριν το 1940
(θα ακολουθήσουν και νεώτερες σε επόμενες αναρτήσεις :) )


1. Ο κλέφτης της Βαγδάτης (1924, σκ. Raul Walsh, πρ. Douglas Fairbanks)


2. Μετρόπολις (1927, σκ. Fritz Lang)


3. Δόκτωρ Τζέκιλ και κύριος Χάιντ (1931, σκ. Roubens Mamoulian, πρ. Frederic Martch)


4. Φρανκενστάιν (1931, σκ. James Whale, πρ. Boris Karloff)


5. Η μούμια (1932, σκ. Karl Freund, πρ. Boris Karloff)


6. Κινγκ Κονγκ (1933)


7. Ο αόρατος άνθρωπος (1933, σκ. James Whale, πρ. Claude Rains)


8. Ο Ταρζάν και η σύντροφός του (1934, σκ. Cedric Gibbons, πρ. Johnny Weissmuller)


9. H μέλλουσα ζωή (1936, σκ. William C. Menzies)


10. Χαμένος Ορίζοντας (1937, σκ. Frank Capra)

Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2013, 14:44

( πιάσαμε τα δύο άκρα.. :ρ )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 11 Απρ 2013, 15:08

είπα να το πιάσω από την αρχή το πράγμα :))))
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Απρ 2013, 17:23

Αυτό το "The Man from Earth"... Υπάρχει καμιά ταινία ακόμα σαν κι αυτό; Μοναδικό!
Η καλύτερη (για μένα) ταινία επιστημονικής φαντασίας, και μια απ' τις πιο αγαπημένες μου ταινίες είναι οι "Δώδεκα Πίθηκοι". Αν δεν το έχετε δει και σας αρέσει αυτό το είδος, να το δείτε αμέσως!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 11 Απρ 2013, 21:57

Ίζι έγραψε:Η καλύτερη (για μένα) ταινία επιστημονικής φαντασίας, και μια απ' τις πιο αγαπημένες μου ταινίες είναι οι "Δώδεκα Πίθηκοι". Αν δεν το έχετε δει και σας αρέσει αυτό το είδος, να το δείτε αμέσως!


:νατώρα: :νατώρα: :νατώρα:

Ίζι μόλις που ετοιμαζόμουν να την βάλω στις χειρότερες ταινίες που είδατε ποτέ!

Άλλη μια διαφορά στα γούστα. :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2013, 21:59

Την είχα δει όταν βγήκε, στο σινεμά και, δυστυχώς, κι εμένα δεν μου άρεσε.. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 11 Απρ 2013, 22:18

Γυριστε το γαλαξια με ωτοστοπ , εγγύηση! :μπράβο:


There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 12 Απρ 2013, 11:41

Σινεφίλ έγραψε:
:νατώρα: :νατώρα: :νατώρα:

Ίζι μόλις που ετοιμαζόμουν να την βάλω στις χειρότερες ταινίες που είδατε ποτέ!

Άλλη μια διαφορά στα γούστα. :)


Φαροφύλακας έγραψε:Την είχα δει όταν βγήκε, στο σινεμά και, δυστυχώς, κι εμένα δεν μου άρεσε.. :ανέκφραστος:


Θα σας έλεγα ότι δεν είσαστε με τα καλά σας (ειδικά εσύ κυρία Σινεφίλ - στις χειρότερες κιόλας!) αλλά ΔΕΝ θα το κάνω. Θα διατηρήσω την ψυχραιμία μου και θα πω OK, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αν άρεσαν σε όλους τα ίδια πράγματα η ζωή θα ήταν πιο απλή και οι άνθρωποι πιο βαρετοί...

:θρρ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 12 Απρ 2013, 11:49

εμένα μου άρεσε πάντως (αλλά γενικά μου αρέσει ο Γκίλιαμ, ακόμα και το Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας)

ελπίζω λοιπόν να εξακολουθήσετε να με παίζετε :φρύδια:
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες