Κλισέ: ο "surfer dude"

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Κλισέ: ο "surfer dude"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 20 Ιαν 2020, 02:23

Εβλεπα το Μικρο Νεμο προσφατα, και σε μια φαση καβαλαει μια χελωνα που τον μεταφερει σε ενα υποθαλασιο ρευμα. Ο χελωνας ειναι φιλικος και αστειος, μιλαει λιγο μαγκικα τυπου "πω, γουσταρω δικε μου", εχει νυσταγμενα ματια και γενικοτερα φερεται και μιλαει σα μαστουρης. :μαναι: Εχω δει σε πολλα παιδικα, κωμωδιες κλπ χαρακτηρες με αυτα τα χαρακτηριστικα οποτε μου φανηκε γνωριμος, αλλα στην τελικη αναρωτηθηκα τι στο καλο γυρευει ενας μαστουρης σε ενα παιδικο. :χμ:

Ψαχνοντας λοιπον για να δω τι παριστανει ο χελωνας, δηλαδη αν σατιρίζει ή αποτελεί κάποιο κλισέ, ειδα οτι σχεδιαστηκε για να αντιπροσωπευει τον χαρακτηρα του "surfer dude". :ωιμέ:

Σημερα μαλιστα ειδα λιγο ενα αλλο παιδικο, με ενα πιγκουινο που βρισκει κατι αλλα πουλια που ανηκουν σε μια συμμορια σερφερ, και οι ηθοποιοι εκαναν φιλοτιμες προσπαθειες να μιλησουν μαγκικα, και μαλιστα εκει υπηρχε ενας χαρακτηρας (συγκεκριμενα κοτοπουλακι :)))) ) που μιλουσε σαν μαστουρωμενος και σαν μαγκας.

Και εδω σκεφτομαι οτι οι σερφερ αποτελουν σημαντικη κουλτουρα στην αμερικανικη ιστορια, τοσο σημαντικοι ωστε να υπαρχει ολοκληρο λαιφσταιλ, διαλεκτος, ακομα και μουσικη γυρω σε αυτο. Οποτε λογικο να υπαρχουν αναφορες σερφερ σε πολλες ταινιες, και να υπαρχει ο surfer dude σαν κλισε χαρακτηρας που σατιριζεται ή εκπροσωπειται.

Απο την αλλη, αυτη η κουλτουρα ειναι τοσο Αμερικανικη, που ουσιαστικά ειναι ανύπαρκτη εδω, γιατι το σερφ εδω ανηκει στα extreme sports που δεν εχουν καμια σχεση με τον χαλαρο-χιπη-μαστουρη-βαρύμαγκα. Το κοντινοτερο που εχουμε εδω είναι "ο παραλίας" :χαχα: αλλα και παλι αυτος δεν παραπεμπει σε εξτριμ σπορ. Σκεφτομαι λοιπον οτι ολες αυτες οι αναφορες σε σερφερς, εδω δεν περνανε στη μεταφραση γιατι δεν υπαρχει ταυτιση... οποτε οποιος δεν ειναι εξοικειωμενος με την αμερικανικη κουλτουρα (τα παιδια, στην περιπτωση των παιδικων) δεν εχει σημειο αναφορας ουτε μπορει να πιασει το οποιο χιουμορ και σατιρα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Κλισέ: ο "surfer dude"

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 10 Ιαν 2021, 00:48

Δεν έδωσα ποτέ σημασία στο σημείο με τον Χελώνα. Ούτε γνώριζα ότι υπάρχει ολόκληρη κουλτούρα γύρω από τον surfer dude.
Διαβάζοντας το νήμα σου είδα και την υπογραφή σου. Γάντι θα πήγαινε η ατάκα στον Χελώνα χαχαχ

Να πω μόνο ότι τώρα ως ενήλικο άτομο, καταλαβαίνω πως τα παιδιά (ως παιδί και εγώ κάποτε) δίνουν έμφαση στην εικόνα και στα χρώματα παρά στους διαλόγους και στα λόγια.

Μέσα στις γιορτές έδειξε σε κάποιο κανάλι την πεντάμορφη και το τέρας. Και σε μια φάση η κα. Τσαγερό αρχίζει να τραγουδάει έναν σκοπό και λέει το εξής σε ένα στίχο:
"...η φρίκη κι η ομορφιά..."
Και συνειδητοποιώ πόσο άσχημο ακούστηκε στα δικά μου τα αυτιά η λέξη (φρίκη) και η βαριά σημασία της. Ομοίως και ο τίτλος !;!;!;!;
Ευτυχώς η πολιτική ορθότητα είναι άγνωστη στον κόσμο των παιδιών.

Και πόσα έργα και ανιμεϊσιον που τα ξανά βλέπω, τα φιλτράρω διαφορετικά.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες