Ταινίες βασισμένες σε βιβλία - ταινία vs βιβλίο

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Ταινίες βασισμένες σε βιβλία - ταινία vs βιβλίο

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Οκτ 2019, 13:18

1. Harry Potter (J.K. Rowling)
Image

2. A Clockwork Orange (Anthony Burgess)

Image

3. Count Of Monte Christo (Alexander Doumas)

Image

4. Οποιοδήποτε έργο του Στίβεν Κινγκ.. [The Green Mile, Misery, IT, Η Λάμψη, Pet Semetary, Shawshank Redemption κλπ..]

Image

Image

5. The Lord Of The Rings & The Hobbit (J.R.R. Tolkien)

Image

6. The Princess Bride (William Goldman)

Image

7. Dracula (Bram Stoker)

Image

8. The Girl With The Dragon Tatoo (Stieg Larsson)

Image

9. The Girl On The Train (Paula Hawkins)

Image

10. The Snowman (Jo Nesbo)

Image

11. Gone Girl (Gillian Flynn)

Image

12. Rosemary's Baby (Ira Levin)

Image

13. Stardust (Neil Gaiman)

Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία - ταινία vs βιβλίο

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Οκτ 2019, 20:36

Ειδικά ο Κόμης Μοντεκρίστο και το Princess Bride σαν ταινίες δεν έχουν και πολύ σχέση με τα βιβλία... :) Ο Κόμης Μοντεκρίστο απλά δανείστηκε σαν ταινία τον τίτλο από ένα βιβλίο!
Επίσης την Λάμψη την έφερε στα μέτρα του ο Κιούμπρικ κι ευτυχώς μάλλον διότι εμένα το βιβλίο μου είχε φανεί τέρμα βαρετό ενώ την ταινία την λάτρεψα. Απλά ένας τεράστιος σκηνοθέτης ξέρει πως να χειριστεί μια καλή ιστορία.

Ο Δράκουλας πάλι είναι ένα ακόμη επίτευγμα μεγάλου σκηνοθέτη. Ο Κόπολα προσθέτοντας μια ερωτική ιστορία που στο βιβλίο δεν υπήρχε και εκμεταλλευόμενος την σκηνοθετική του εμπειρία έφτιαξε ένα αριστούργημα πατώντας πάνω σε ένα μέτριο - θα έλεγα - βιβλίο ενός μετριότατου συγγραφέα!
Το Μωρό της Ρόζμαρυ θυμάμαι πως μου είχε αρέσει σαν βιβλίο, αλλά δεν αισθάνθηκα το ίδιο δέος που μου προκάλεσε το αριστούργημα του Πολάνσκι.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες