Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Δεκ 2018, 18:06

Παιδια, αυτες οι ταινιες ειναι φαντασιας, οποτε δικαιολογουνται σε καποιο βαθμο.. δεν ειναι ρεαλιστικες για να μας φανουν παραξενα μερικα σεναριακα "λαθακια". Αν δηλαδη αυτες οι ταινιες που περιγραφει ο Νικολας ειχαν ρεαλιστικο περιεχομενο, ναι, θα μου φαινονταν παραξενα και μπορει και να με ξενερωναν. Στην αντιθετη περιπτωση ομως μου φαινονται το λιγοτερο φυσιολογικα, δηλ. δειχνω ανεκτικοτητα. :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Δεκ 2018, 09:12

Κάθε άλλο. Προσωπικά, πιστεύω πως ειδικά ταινίες που πραγματεύονται κάτι το φανταστικό, όπως το να είσαι αόρατος, να ταξιδεύεις στον χρόνο κτλ. είναι αυτές που χρειάζονται ακόμη περισσότερο ένα ρεαλιστικό, πιθανό σενάριο, σε όλα τα υπόλοιπα, πέραν του μαγικού στοιχείου.

Τώρα ειδικά το πρώτο Back to the Future, και μεγάλος που το είδα, μου φάνηκε μια αρκετή καλή ταινία. Πασχίζοντας να το δω το 2ο, πονέσαν τα μάτια μου και η ψυχή μου. Από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει στην ζωή μου. Δεν το έβγαλα μέχρι το τέλος και δεν δοκίμασα να δω το 3ο. :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Δεκ 2018, 10:26

Πάντως δεν περίμενα να δω το Kill Bill σ' αυτό το νήμα. Το Kill Bill είναι αψεγάδιαστο, με ΜΗΔΕΝ σεναριακά προβλήματα. Όλες οι αναληθοφάνειες είναι προσεκτικά τοποθετημένες στην ιστορία, ώστε το αποτέλεσμα να παρωδεί και παράλληλα να αποτίει φόρο τιμής (τα λέγαμε στο άλλο νήμα) στις αγαπημένες b movies του Ταραντίνο. Αυτές οι ταινίες, ναι, είχαν τεράστια σεναριακά θέματα, τα οποία ο Ταραντίνο όχι απλώς αναπαράγει αλλά τονίζει και φέρνει στο επίκεντρο.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει πουθενά ρεαλισμός στο σύμπαν του Kill Bill. Εννοείται ότι η Νύφη θα ξεπεράσει την παράλυση με τη δύναμη του νου και μετά, με την ίδια πάντα κίτρινη στολή και το κατάνα στην πλάτη, θα ταξιδέψει όπου γουστάρει, θα φάει όποιον θέλει χωρίς να χρειάζεται να ανησυχεί για αστυνομίες και τέτοιες λεπτομέρειες, θα κόψει χέρια για να δει κάτι τρελά συντριβάνια να βάφουν κόκκινο το ταβάνι, θα συναντήσει τα απόλυτα στερεότυπα των μαφιόζικων ταινιών, των ταινιών καράτε, των γουέστερν, των άνιμε κ.ο.κ,, θα σπάσει το θαμμένο φέρετρο με τη γροθιά της, θα σκοτώσει άνθρωπο χτυπώντας τον με το δαχτυλάκι της κ.λπ. κ.λπ.

Λάθος ταινία για το συγκεκριμένο νήμα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Δεκ 2018, 10:39

Φάρε μην τυχόν δοκιμάσεις το 3ο!!! :)))) :τρέχω:

Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ!
Το να ταξιδέψει κανείς στο μέλλον είναι φυσικά αδύνατο, αλλά μπορώ να το δεχτώ σαν ΕΦ. Ε από κει και μετά δεν μπορεί να κάνεις ό,τι σεναριακή "τρύπα" θέλεις επειδή το έργο σου είναι φαντασίας!!

Άλλο παράδειγμα στην ταινία "Watchmen".
Ταινία ΕΦ με υπερήρωες κλπ κλπ. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Κάποια στιγμή ο Δόκτωρ Μανχάταν, ο οποίος στην ταινία είναι ένα πλάσμα με υπερφυσικές δυνάμεις, μεταφέρεται στον πλανήτη Άρη μαζί με την ερωμένη του, η οποία είναι μια κοινή θνητή. Ο Δόκτωρ ξεχνάει πως οι απλοί άνθρωποι δεν μπορούν να επιβιώσουν στο διάστημα και ως εκ τούτου ξεχνάει να προστατέψει την Λόρι. Μόλις λοιπόν πατάν το πόδι τους στον Άρη, ο δόκτωρ είναι μια χαρά αλλά η Λόρι αρχίζει να παθαίνει ασφυξία... :όχισουλέω:

Δεν ξέρω αν του σφύριξε κανένας του σκηνοθέτη πως στο διάστημα οι άνθρωποι δεν επιβιώνουν όχι λόγω έλλειψης οξυγόνου αλλά κατά κύριο λόγο, λόγω της κοσμικής ακτινοβολίας αλλά και των χαμηλών/υψηλών θερμοκρασιών.
Οπότε με απλά λόγια, μόλις η Λόρι πατούσε το πόδι της στον Άρη έπρεπε να πεθάνει ακαριαία...

Πίσω στο Back to the Future 2 τώρα!
Να δεχτώ ότι στο μέλλον είχαν ανακαλυφθεί σκέιμπορντ τα όποια δεν χρειάζονταν ρόδες. ΟΚ δεκτό!
Το να χρησιμοποιείς όμως το πόδι για να δώσεις ώθηση και να τρέξεις παραπάει!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Δεκ 2018, 12:13

Ιζι μου, κι εγω λατρευω το Kill Bill, ειμαι φανατικη, το ξερεις, αλλα οντως αυτο που κυκλοφορουσε στο αεροπλανο με το κατανα, ηταν πολυ... luben.
Και γι'αυτο ειπα οτι παρ'ολα αυτα, επειδη ειναι ταινια φαντασιας, δικαιολογειται. Δεν χρειαζεται να εχει ρεαλιστικα στοιχεια, αφου ολα γινονται στη φαντασια του Ταραντινο. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Δεκ 2018, 13:14

Μπιατρίξ μου, το ότι το βρίσκεις λούμπεν, δεν σημαίνει ότι αποτελεί σεναριακό πρόβλημα ή κενό. Γίνεται ηθελημένα από τον σκηνοθέτη. Ο Ταραντίνο θέλει να το βρεις λούμπεν, να σου θυμίσει εκείνες τις παλιές καλτίλες που δεν πήραν ποτέ τον εαυτό τους τόσο στα σοβαρά ώστε να ασχοληθούν με τέτοια θέματα. Δεν υπάρχει σκηνή στο Kill Bill χωρίς κάποια χοντρή αναληθοφάνεια. Για μένα είναι το αριστούργημα του Ταραντίνο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Δεκ 2018, 14:40

Και για μενα ειναι το αριστουργημα του (τη θεωρω την καλυτερη του ταινια), και το ξερω οτι το κανει εσκεμμενα ο Ταραντινο. Αυτο λεω, δεν διαφωνω.

Σε αυτο που ειπε ο Νικολας για την αποσταση της βολης θελω να πω πως αυτο ηταν σκηνοθετικο "λαθος" (οπως το θεωρει ο ιδιος), οχι σεναριακο. :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Δεκ 2018, 15:42

Κι εμένα το "Kill Bill" μου αρέσει πολύ (βέβαια αριστούργημα του Ταραντίνο θεωρώ το Pulp Fiction) , ειδικά στο πρώτο μέρος έχω 10άρι, και καταλαβαίνω αυτά που γράφει η Ίζι.
Τις παρατηρήσεις δεν τις έκανα για να μειώσω την αξία της ταινία, αλλά γιατί εμένα, σαν θεατή, με ενόχλησαν κάποιες "γκάφες" !! :)

Σίγουρα αυτό που λέει η Μπιατριξ με το αεροπλάνο βγάζει μάτι!
Αλλά κι αυτό με την καραμπίνα και την ευθεία βολή στο στήθος δεν τρώγεται!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Δεκ 2018, 16:03

Κάτσε, ω συ Ίζι.

Δηλ. το να πάρει την κατάνα της μέσα στο αεροπλάνο δεν είναι κι αυτό λίγο πρόβλημα στο σενάριο; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μεγάλα σεναριακά προβλήματα σε σειρές και ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Δεκ 2018, 18:13

Φαροφύλακας έγραψε:Δηλ. το να πάρει την κατάνα της μέσα στο αεροπλάνο δεν είναι κι αυτό λίγο πρόβλημα στο σενάριο; :χμ:


Όχι! Πρόβλημα στο σενάριο θα ήταν να μην καταφέρει να την πάρει, γιατί την ανακαλύπτει (βγάζει μάτι άλλωστε, σαν σημαδούρα είναι) και τη συλλαμβάνει η ασφάλεια του αεροδρομίου. Στο σύμπαν του Kill Bill δεν υπάρχει ασφάλεια αεροδρομίου. Υπάρχει μόνο η Νύφη, οι εχθροί της και οι υπόλοιποι χαρακτήρες-καρικατούρες.

(Α ρε Κουέντιν, μόνο εγώ κι η Μπιατρίξ σε καταλαβαίνουμε εδώ μέσα :χαχα: )
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες