Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 177

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Ιούν 2020, 03:26

Φαντάζομαι οι περισσότεροι έχετε δει το κορεάτικο Old Boy, ταινιάρα από τις λίγες. Δεν ξέρω όμως εάν γνωρίζετε πως υπάρχει ριμέικ αυτής της ταινίας, αμερικανική παραγωγή βεβαίως βεβαίως. Χθες είδα λοιπόν στο Νετφλιξ το OldBoy made in America edition. Είδα ότι είναι σε σκηνοθεσία Σπαϊκ Λι, παίζει και ο Σάμιουελ Λι Τζάκσον μέσα, το οποίο βέβαια δεν είναι εγγύηση αλλά τουλάχιστον περίμενα πως θα έχει πλάκα. Έλεγα μέσα μου " Αποκλείεται να είναι τόσο κακό όσο λένε οι κριτικές". Τελικά ήταν τόσο κι άλλο τόσο κακό, παιδιά! Καμία απολύτως σχέση με το πρωτότυπο είτε μιλάμε για σκηνοθεσία, είτε για ηθοποιία, γελοίο όσο δεν πάει. Μη το δείτε, δεν αξίζει! :κάτω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 61

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 03 Ιούν 2020, 17:12

Ξεκάθαρα Ιαβέρη!
Εγώ είχα πετύχει πρώτα αυτή όταν έψαχνα την κορεάτικη. Δεν είχα καταλάβει ότι τα πρώτα 10-15 λεπτά δεν έβλεπα αυτή που αναζητούσα. Είπα, μπα μπορεί να παίζουν και μη ασιάτες ηθοποιοί. Ε εκεί στο τέταρτο το σταμάτησα και αναζήτησα την πρωτότυπη, να χορτάσει το μάτι και αυτί με θέαμα. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 177

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Ιούν 2020, 17:55

Τουλάχιστον δεν την είδες ολόκληρη, εγώ δυστυχώς έπρεπε να υποστώ το μαρτύριο μέχρι τέλους γιατί παραδόξως άρεσε στον αδερφό μου και δεν ήθελα να του χαλασω το χατίρι αλλάζοντας ταινία. :))))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 627

Ανάρτησηαπό Θεατής » 13 Ιούν 2020, 22:17

Είδα το Μελβουρνη 2014 του Νίμα Γιαβιντί.
Για τους θιασώτες του καλου κοινωνικού δράματος και δη του Ιρανικού, νέος σκηνοθέτης με άλλη μία ενδιαφέρουσα ταινία στο ενεργητικό του την οποία έβαλα σκοπό να δω και άλλη μια ως σεναριογράφος... Όσοι πιστοί προσέλθετε :)
7,5/10★
Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 627

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Ιούν 2020, 23:52

Είδα το Η Γεύση του Κερασιού 1997 του Αμπάς Κιαροστάμι...

Μετά το ενδιαφέρον "Γνήσιο Αντίγραφο", το έτσι κι έτσι "Ο Άνεμος θα μας πάρει" και το αγαπημένο "Close Up" εδώ νομίζω ότι θα βγάλω το καπέλο στον εξαιρετικό εκλιπόντα Ιρανό ο οποίος πραγματικά με συγκλόνισε με την απλότητα, την εξαιρετική τεχνική στην σκηνοθεσία (καιρό είχα να δω ταινία με τόσο ευρηματικό στήσιμο πλάνων) και την ήπια χωρίς φανφάρες αντιμετώπιση ενός τόσο σημαντικού ζητήματος όπως είναι η αυτοκτονία...
8/10*

Φυσικά θα δω σιγά σιγά και τις υπόλοιπες ταινίες του...
Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 6 επισκέπτες