Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3350

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Ιαν 2020, 22:40

Καταλαβαίνω πως παίζεις παιχνίδια στο xbox, Ασάρα; :)))

Μόλις είδα το Rashomon (1950) του Κουροσάβα.

Ένας φόνος και τέσσερις διαφορετικές αφηγήσεις από μάρτυρες, για το πώς γίνανε τα πράγματα.

Αυτό ήταν και που με τράβηξε να δω την ταινία: η ρευστή πραγματικότητα. Όμορφο σκηνικό, θεατρικές (διάβαζε υπερβολικές :ρ ) ερμηνείες.

Μια ευχάριστη έκπληξη ήταν στην αρχή: η σκηνή όπου ο ξυλοκόπος τρέχει μέσα στο δάσος υπό την υπόκρουση του μπολερό. Αργότερα συνοδεύει την μαρτυρία της γυναίκας. Λοιπόν, αυτό το μπολερό μου φαινόταν σαν κάποιος Ιάπωνας να άκουσε το Μπολερό του Ραβέλ, και σε άλλον χρόνο να το περιέγραψε σε κάποιον ο οποίος το ανασύνθεσε μέσα από την ξένη μνήμη. Αυτός ο παραμορφωμένος Ραβέλ, μου άρεσε. Κατά κάποιον τρόπο έδενε επιπλέον με την παραμορφωμένη οπτική αλήθεια.

Μια άλλη ευχάριστη έκπληξη ήταν η όμορφα εφιαλτική μαρτυρία του μέντιουμ.

Κάθε μαρτυρία εξυπηρετεί τον χαρακτήρα του καθενός (και π.χ. ο Τατζαμαρού τα λέει κατά την έπαρσή του) και δίνει μια παραμορφωμένη αλήθεια μέσα από τα μάτια και τα ψέματα του καθενός.

Ένα 5☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιαν 2020, 15:56

Είδα μόλις το Seder-Masochism (2018) της Nina Paley, φτιαγμένο 10 χρόνια μετά το Sita Sings the Blues. Από αυτήν την ταινία είναι το "This Land is Mine", που έχει ανακυκλωθεί πολύ στον Ιστό τα δύο αυτά χρόνια.

Είναι η ίδια συνταγή με το Sita Sings the Blues: υπάρχει μια σύγχρονη αφήγηση, στην Σίτα μιλάνε τρεις νεαροί Ινδοί για τον αρχαίο μύθο, εδώ μια κόρη με τον Εβραίο πατέρα της για την θρησκεία και για προσωπικά θέματα, μάλλον πραγματική ηχογράφηση και το σχέδιο μπήκε έπειτα, πράγμα που δίνει μια αυθεντικότητα και μια ζεστασιά. Και παράλληλα διάφορες τεχνοτροπίες στο σχέδιο και πολλές μουσικές, τραγούδια γνωστά, εδώ από Beatles και Led Zeppelin μέχρι Louis Armstrong. Η ταινία ξεκίνησε με Le Mystère des Voix Bulgares, που άκουγα πολύ στα φοιτητικά μου χρόνια κι αγαπώ μέχρι σήμερα, και με την συνοδεία του υπέροχου σχεδίου ήξερα πως λίγα πράγματα μπορούσαν να πάνε στραβά.

Το Sita Sings the Blues είναι ένα σαρκαστικό σχόλιο πάνω σε έναν αρχαίο ινδικό μύθο και στον δύσκολο ρόλο της γυναίκας τότε, αλλά και μέχρι πρότινος. Το Seder-Masochism είναι ένα αντίστοιχα καυστικό σχόλιο πάνω στις αβρααμικές θρησκείες και δει τον Ιουδαϊσμό και το πώς, μέσα σε όλα, αυτός σκότωσε την λατρεία στην γυναίκα και την αντικατέστησε με μια σκληρή πουριτανική πατριαρχεία.

Εκτιμώ πολύ το κοινωνικό κι ιστορικό σχόλιο και το έξυπνο και σαρκαστικό χιούμορ μα πιο πολύ εκτιμώ το αισθητικό αποτέλεσμα.

Και πάλι ένα 8☆.

Το βιντεάκι υπάρχει διαθέσιμο στο vimeo: Seder-Masochism (2018)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1385

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Ιαν 2020, 17:44

Φαροφύλακας έγραψε:Ένα 5☆.

Με τέτοιο πρόλογο περίμενα να δω κανένα 8αρι και ξαφνικά βλέπω 5άρι!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιαν 2020, 19:46

Είχε όμως και υπερβολικές ερμηνείες.

Γενικότερα οι Ιάπωνες μιλάνε με ένα παράξενο, δραματικό τρόπο. Σε αυτήν την ταινία υπήρχε μια έξτρα θεατρικότητα που προσέθετε σε αυτό. Κι είχες επιπλέον πολλά βεβιασμένα ψεύτικα γέλια (φαντάζομαι μέρος της ερμηνείας), του λήσταρχου και της γυναίκας, που πρόσθεταν ακόμη περισσότερο. Κάποια στιγμή η γυναίκα έβγαζε έντονες τσιρίδες. Αυτά με ενοχλούσαν κάπως. Επίσης, χρόνο με τον χρόνο απομακρύνομαι όλο και περισσότερο από τις πολύ παλιές ταινίες.

Όμως απλά, παρότι συνεπής στην ρευστή πραγματικότητα, δεν συνέπεσε πολύ με το γούστο μου.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιαν 2020, 23:31

Είδα το Based on a True Story (2017) (D'Après une Histoire Vraie) του Πολάνσκη.

Στο πρώτο μισό δεν μου έστεκαν πολλά και κυρίως το βασικό αφήγημα της ταινίας, η εισβολή της θαυμάστριας στην ζωή της συγγραφέως. Μου ήταν δύσκολο να πιστέψω πως κάποια αφήνει μια άσχετη να εισβάλει έτσι επιθετικά στην ζωή της και δει όταν σε σκηνές (όπως με το πάρτι όπου δεν έρχεται κανείς) είναι φανερό πως πρόκειται για τρελή. Ειδικά όταν η ηρωίδα είναι μια ώριμη γυναίκα και φτασμένη συγγραφέας, πράγμα που σημαίνει πως έχει την εμπειρία της ζωής και το παρατηρητικό μάτι. Πώς γίνεται να μην βλέπει τα προφανή; Από την άλλη έλεγα πως ίσως έχει μια γενικότερη αφέλεια στον χαρακτήρα, γίνεται, και πως βρίσκεται και σε ευάλωτη στιγμή της ζωής της. Όπως και να 'χει βρέθηκα να με απασχολεί αυτή η εσωτερική διαμάχη.

Το δεύτερο μισό (στο εξοχικό) το είδα άλλη μέρα κι αυτό βοήθησε καθώς έσβησε λίγο η πρώτη αίσθηση.

Τα 10 τελευταία λεπτά μου το έστρωσαν. Διάβασα μόλις μια τυχαία κριτική κι ο κριτικός έθαβε την ταινία, ακριβώς για τις ίδιες επιφυλάξεις που είχα κι εγώ κατά την θέαση του πρώτου μισού. Όμως φαίνεται πως αστόχησε να δει...
πως η ταινία υπονοεί πως τα πάντα ήταν στο μυαλό της συγγραφέως. Πως η ίδια δηλητηρίασε τον εαυτό της. Πως η "άλλη" ήταν η δική της φανταστική φίλη, με την οποία γράφανε η μία για την άλλη, άρα η ίδια για τον εαυτό της.
Πράγμα, που κάνει την διαφορά.

Οι δύο ηρωίδες εξαίρετες και σε πολύ καλή χημεία.

Ένα 5☆ (κυρίως για την διόρθωση κατά το κλείσιμο)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Ιαν 2020, 23:21

Φαροφύλακας έγραψε:Πράγμα, που κάνει την διαφορά.
Βέβαια κάθομαι και σκέφτομαι τώρα πως:
και σε αυτήν την περίπτωση το βιβλίο της που βασίζεται στην φαντασία της και που ας πούμε βλέπουμε σαν ταινία, θα έχει όλα τα σεναριακά προβλήματα... της ταινιάς.

Τώρα σχετικά με το Klopka:
Φαροφύλακας έγραψε:Είδα την σέρβικη δραματική ταινία αγωνίας Klopka / Η παγίδα (2007).

Η ιστορία έστεκε από άκρη σε άκρη. Είχε μια δυο συμπτώσεις, μα εννοείται πως υπάρχουν συμπτώσεις κι είναι ακριβώς αυτές που κάνουν κάποιες λίγες ιστορίες, μέσα στα δισεκατομμύρια ιστορίες που συμβαίνουν κάθε μέρα, να είναι άξιες για αφήγηση.
Συζητώντας κατά πόσο το σενάριο "στέκει απ' άκρη σ' άκρη", κάποιος ίσως μπορεί να καταλογίσει πως είναι παράξενο που η Μαρίγια δεν γνωρίζει την Γιελένα. Συνήθως οι μητέρες σε ένα Δημοτικό σχολείο γνωρίζονται. Κι όταν συζητάς π.χ. λες "ήταν η Γιελένα, η μαμά της τάδε, της συμμαθήτριας του γιού μας".

Ομοίως, ίσως είναι παράξενο που όταν χρειάστηκαν χρήματα ήταν σαν να μην είχαν συγγενείς, κανείς από τους δυο τους. Συνήθως εκεί κοιτάς πρώτα.

Είδα μόλις το Better off Dead (1985), μια κλασική χαζοκωμωδία του '80, που δεν έτυχε να δω στον καιρό της, με τον Τζων Κιούζακ. Σκεφτόμουν πως το σενάριο δεν είναι ηλίθιο. Το σενάριο είναι αφελές κι ίσως αθώο. Κι ίσως επειδή υπήρξα παιδί τότε κι έβλεπα γλυκά τέτοιες ταινίες, γέλασα και την είδα ευχάριστα. Γλυκά είδα και τον νικητή στα χιόνια να φορτώνεται το κορίτσι σαν τρόπαιο στον ώμο, κι αυτή να το χαίρεται, όλο αυτό το όχι πολιτικά ορθό που διαπιστώνω πως μου έχει λείψει σε μια εποχή που φοβάσαι να μιλήσεις, ακόμη κι αν είσαι άνθρωπος μετριοπαθής, γιατί κάποιος είναι έτοιμος να προσβληθεί ή να σου κάνει παρατήρηση.

Ένα 5☆.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1385

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Ιαν 2020, 11:41

Φαροφύλακας έγραψε:Μόλις είδα το Rashomon (1950) του Κουροσάβα.

Επειδή το ανέφερε ο Φάρος είπα να το δω κι εγώ χθες.
Λοιπόν μου άρεσε αρκετά, συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Φαροφύλακας απλά εμένα δεν με ενόχλησαν οι υπερβολικές - ή θεατρικές - ερμηνείες των ηθοποιών.

Μου άρεσαν πάρα πολύ τα κάδρα του Κουροσάβα και οι μονομαχίες μεταξύ του ληστή και του σαμουράι. Για να πω την αλήθεια κάπως έτσι φαντάζομαι θα ήταν οι κανονικές μάχες τον Μεσαίωνα και όχι όπως μα τις έχει λανσάρει το Χόλιγουντ σαν χορογραφίες.

Επίσης, η όλη ιστορία με τις διαφορετικές εκδοχές του φονικού μου θύμισε το "Συνήθεις Ύποπτοι" και άλλες παρόμοιες ταινίες, όπου οι βασικοί χαρακτήρες δίνουν μια δική τους εκδοχή σε μια ιστορία. Όλο αυτό μοιάζει και σαν κοινωνιολογικό πείραμα. Όλοι περιγράφουμε ένα περιστατικό χωρίς να μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί. Άρα εύκολα καταλαβαίνει πόσο ρευστή είναι η Ιστορία και πόσο περίπλοκη σαν επιστήμη, μιας και κανένας δεν μπορεί να είναι κοινωνιολογικά ουδέτερος σε γεγονότα που έχουν διαδραματιστεί...
Πολύ μπροστά από την εποχή του ο Κουροσάβα!

Εγώ θα βάλω ένα 8/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Ιαν 2020, 19:33

Είδα Το Μικρό Ψάρι (2014). Παρότι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, οι προφανείς αυτοσχεδιασμοί των ηθοποιών που επαναλάμβαναν ανεξήγητα και διαρκώς τις ίδιες ατάκες με κράτησα χαμηλά. Τα γράφω αναλυτικά στο σχετικό νήμα.

Ένα 5☆.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 501

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 18 Ιαν 2020, 00:45

Είδα για δεύτερη φορά το Long kiss goodnight παρόλο που δεν το είχα ολοκληρώσει πρίν χρόνια, απλά έπαθα ντέζα βου με μια συγκεκριμένη σκηνή και έτσι το θυμήθηκα.. Μου άρεσε πολύ οπότε έχει ένα 8*

Ερωτευμένη με την Geena Davis, έτσι απλά...
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιαν 2020, 22:40

Είδα το 9 Mois Ferme (9-Month Stretch) (2013), μια γαλλική φαρσοκωμωδία γεμάτη χοντράδες. Γέλασα.

Μια πολύ αυστηρή και μετρημένη δικαστίνα, βράδυ πρωτοχρονιάς, μεθάει και βρίσκεται να κάνει σεξ με κάποιον τυχαίο, στον δρόμο, πράγμα που συλλαμβάνει και μια κάμερα. Ο έρωτας θα δώσει μια εγκυμοσύνη. Κι ο τυχαίος άντρας θα αποδειχτεί εγκληματίας διαρρήκτης που κατηγορείται για ένα ειδεχθές έγκλημα.

Γύρω στο 5 με 6☆.

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες