Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 116

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 07 Νοέ 2019, 13:36

Τις Άγριες Μέλισσες ούτε εγώ τις έχω δει αλλά ναι όλοι για αυτή την σειρά μιλάνε (και για το Κόκκινο Ποτάμι το οποίο επίσης δεν έχω δει).
Διάβασα μια συνέντευξη των δημιουργών που δήλωσαν ότι δεν ήθελαν να γυρίσουν μια σειρά βασισμένη σε βιβλίο αλλά να κάνουν κάτι δικό τους και μάλλον πέτυχε. Νομίζω ότι η πλοκή εκτυλλίσσεται στην Θεσσαλία την δεκαετία του '50. Πιθανότατα να υπήρχε γλωσσικό ιδίωμα εκείνη την εποχή αλλά ίσως να μην ήταν πρακτικό για τους σεναριογράφους να το προσθέσουν στους διαλόγους. Ίσως να πίστευαν ότι έτσι θα αποξένωναν τους θεατές. Τώρα αν όντως χρησιμοποιούν εκφράσεις όπως "είχε την ευγενή καλοσύνη" αυτό είναι λίγο παρατραβηγμένο.
Από την άλλη, σε σειρές όπου εμφανίζεται χαρακτήρας από Επτάνησα ή Κρήτη, η προφορά είναι υπερβολικά επιτηδευμένη (στο Περι Ανέμων και Υδάτων π.χ. μου φάνηκε υπερβολικά επιτηδευμένη η χρήση του τοπικού ιδιώματος, ούτε η Ρένα Βλαχοπούλου δεν μίλαγε έτσι).

Και για το ανόργωτο χωράφι μπορείς να πεις ότι εκείνη την μέρα τους βόλευε να κάνουν γύρισμα στο συγκεκριμένο σημείο και κανένας αγρότης δεν ήταν διατεθειμένος να τους παραχωρήσει οργωμένο χωράφι και να επιτρέψει σε ηθοποιούς και όλο το υπόλοιπο επιτελείο της σειράς με τον εξοπλισμό τους να πατήσουν στο χωράφι του. Που ξέρεις μπορεί να προσπάθησαν και να μην τα κατάφεραν.

Όμως στις γόβες στο χωράφι, αυτό είναι ασυγχώρητο. Είπαμε να είμαστε ελαστικοί, να κατανοούμε τις όποιες δυσκολίες της παραγωγής αλλά όντως η γόβα ήταν είδος πολυτελείας, σε καμμία περίπτωση αγρότισσα δεν θα χάλαγε το πιθανόν μοναδικό της ζευγάρι γόβες για να πάει στο χωράφι. :όχισουλέω:
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Συνδεμένος
Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 749

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Νοέ 2019, 20:49

Απο αυτη τη σειρα εχω δει μονο δυο-τρια επεισοδια, επειδη το βλεπει η μαμα μου, πραγματι ειναι μια σειρα με δυνατο καστ, ωραιες ερμηνειες, αλλα αυτα τα σκηνοθετικα λαθακια τα προσεξα κι εγω.. περα απο αυτα, η σειρα δεν με "τραβηξε" για να τη συνεχισω.
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες