Νύφες (2004)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 10:19

Αμαν με αυτα τα στερεοτυπικα! Δηλαδη οι action ταινιες ειναι αντρικες και οι ρομαντικες-συναισθηματικες ειναι γυναικειες; τι σεξισμος, Θεε μου..!! :όχισουλέω:

Εγω δεν προτιμω τις ρομαντικες ταινιες παντως...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2018, 13:42

Δεν έχει να κάνει με σεξισμό. Έχει να κάνει με ποιος τις προτιμάει. Π.χ. ο "Σπασίκλας" είναι βιβλίο παιδικό γιατί τον διαβάζουν παιδιά, άντε και προέφηβοι. Τα βιβλία της Μαντά είναι γυναικεία λογοτεχνία γιατί, αν καθίσεις και πάρεις στατιστικά, θα διαπιστώσεις πως διαβάζονται κατά 90+% από γυναίκες.

Ομοίως και οι ταινίες. "Το Σημειωματάριο" είναι γυναικεία ταινία, γιατί αν καθίσεις στο ταμείο του σινεμά, θα διαπιστώσεις πως οι θεατές είναι κατά κύριο λόγο γυναίκες. Και όσοι άντρες βρίσκονται εκεί υπέκυψαν στις πιέσεις της αγαπημένης τους, ενώ θα προτιμούσαν να δουν την ταινία στην διπλανή αίθουσα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 13:49

Κατ'αρχας, ειναι "Το Ημερολογιο" και δευτερον, δεν ισχυει αυτο που λες. Δεν υπαρχουν πραγματα ξεχωριστα για γυναικες η αντρες, ασχετα με το ποσοστο προτιμησης. Ολα ειναι για ολους. Ξερω αντρες που τους αρεσουν οι ρομαντικες ταινιες και συγκινουνται κιολας. Ακομη, τα "παιδικα" τα βλεπουν και ενηλικες, κομιξ διαβαζουν και οι ενηλικες. Επισης, ξερω εναν αντρα (απο το συγγενικο μου περιβαλλον) που εχει ολα τα βιβλια της Μαντα και της Ευσταθιου και δεν ειναι παντρεμενος. :ρ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2018, 14:44

Μα πού ακυρώνουν αυτά αυτό που λέω εγώ;

Εγώ δεν ισχυρίστηκα πως "δεν είναι για όλους". Ευτυχώς, δημοκρατία έχουμε κι ο καθένας βλέπει ό,τι θέλει. Και τα βιβλία της Μαντά αν πάω να τα αγοράσω, δεν θα μου πει κανείς, "Άστο αυτό, είναι γυναικείο!".

Απλά, σαν αντικειμενική μέτρηση, τα βιβλία της Μαντά διαβάζονται στην συντριπτικότατη πλειοψηφία από γυναίκες. Κι αυτό είναι που τα κάνει "γυναικεία λογοτεχνία". Δηλ. όχι η θεωρία, αν είναι για όλους, αλλά η πράξη, πως διαβάζονται σχεδόν αποκλειστικά από γυναίκες.


Τώρα, οι μεγάλες ταινίες κινουμένων σχεδίων βλέπονται σήμερα, πράγματι, από όλους. Εξού και αρχίζουν να λέγονται πια "family movies" κτλ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 16:43

Την θυμάμαι αυτήν την κουβέντα και από την άλλη Λέσχη! :χαχα:

Όπως είπε κι ο Φάρος όλα είναι θέμα στατιστικής.
Το "Ράμπο" για παράδειγμα είναι μια ταινία που κυρίως αρέσει στο αντρικό κοινό. Τώρα αν την δει και μια γυναίκα και της αρέσει δεν καταδικάζεται δια νόμου!!
Το "Το ημερολόγιο" είχε μεγαλύτερη απήχηση στο γυναικείο κοινό... Μοιραία θα χαρακτηριζόταν σαν "γυναικεία" ταινία.

Εμένα δεν μου αρέσουν τέτοιες ταινίες και βιβλία της Μαντά όχι γιατί χαρακτηρίζονται ως "γυναικεία" αλλά γιατί είναι πολύ "γλυκερά" για τα γούστα μου και οι χαρακτήρες μου φαίνονται φτιαχτοί! :)
Πχ το "pretty woman"...
Ένας ζάμπλουτος, όμορφος, ευγενικός και έξυπνος πλέυ μπόι παίρνει ένα βράδυ μια βίζιτα η οποία τυχαίνει να είναι τίμια, όμορφη, έξυπνη και κατατρεγμένη... ΟΚ... Πολύ αληθοφανές! :)))) Συμβαίνει καθημερινά!! Και στο τέλος την παντρεύεται!
Η ταινία εισπρακτικά είχε σπάσει τα ταμεία. Όλες οι φίλες μου τότε και συμμαθήτριες είχαν ενθουσιαστεί!!! Οι άντρες ήταν λίγο πιο συγκρατημένοι...
Κάπως έτσι και με το "Dirty Dancing"! Ταινία - ορόσημο για το γυναικείο κοινό!
Χορευτής, όμορφος, έξυπνος, τίμιος και ελαφρώς παραστρατημένος ερωτεύεται νεαρά κορασίδα, αγαθή, ηθική και κυρίως αλτρουίστρια!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 16:48

Μπιατριξ Κιντο έγραψε: Επισης, ξερω εναν αντρα (απο το συγγενικο μου περιβαλλον) που εχει ολα τα βιβλια της Μαντα και της Ευσταθιου και δεν ειναι παντρεμενος. :ρ


Δηλαδή αν ήταν παντρεμένος θα άλλαζε κάτι;;; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 16:56

Ε, οχι, αλλα μη λετε οτι οι γυναικες σας πιεζουν να κανετε πραγματα... :όχισουλέω:
Υπαρχουν αντρες που οικειοθελως διαβαζουν "γυναικεια" βιβλια η βλεπουν ταινιες. :ρ
Κακο ειναι;
Γι'αυτο, τον εφερα ως παραδειγμα.
Τελευταία αλλαγή από Μπιατριξ Κιντο στις 12 Νοέ 2018, 17:04, στο σύνολο 1 αλλαγή.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 17:02

Σε αυτο που ειπε ο Φαροφυλακας για τα βιβλια της Μαντα... γενικα, ουτε εμενα μου αρεσουν, ισως λιγο "Τα Πεντε Κλειδια" γιατι ειχε μυστηριο... αλλα δεν τα προτιμω ουτε αυτα, ουτε της Ευσταθιου που ειναι πολυ σουρρεαλ και υπερβολικα (απο αποψη πλοκης γιατι βαζει και το υπερφυσικο μεσα, οι διαλογοι εχουν επισης μια δοση υπερβολης...) για τα γουστα μου. :γρμβ:
Τα εχω διαβασει (τα περισσοτερα) σε περιοδους διακοπων που ειχα απλετο ελευθερο χρονο και βαριομουν, αλλα δεν μπορω να βρω πολλα θετικα στα βιβλια τους, δεν μου αρεσαν.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες