Από την άκρη της πόλης (1998)

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Από την άκρη της πόλης (1998)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 09 Μάι 2013, 17:44

Image

Τίτλος: Από την άκρη της πόλης
Έτος παραγωγής: 1998
Σκηνοθέτης: Κωνσταντίνος Γιάνναρης
Σενάριο: Κωνσταντίνος Γιάνναρης
Ηθοποιοί: Στάθης Παπαδόπουλος, Κώστας Κοτσιανίδης, Παναγιώτης Χαρτοματζίδης,
imdb

Υπόθεση
Μια παρέα ρωσοπόντιων εφήβων στο Μενίδι, με αρχηγό τον Σάσια (Στάθης Παπαδόπουλος) περιπλανιούνται στην πόλη, προσπαθώντας να κατακτήσουν την ζωή, με οποιοδήποτε κόστος.

Άποψη
Μια εκπληκτική ταινία για την ζωή στο υποβαθμισμένο Μενίδι και την ψυχολογία του Έφηβου που φλερτάρει με το Περιθώριο και τελικά ερωτεύονται. Είναι απίστευτος ο τρόπος που σε κάνει να νιώθεις τα παιδιά αυτά, την ανάγκη που έχουν να νιώσουν Έλληνες, να κατακτήσουν κι αυτοί την πρωτεύουσα και τον αφελή τρόπο με τον οποίο νομίζουν πως θα τα καταφέρουν, που δεν είναι άλλος από τα λεφτά. Κάποτε ήταν μαθητές, αλλά τώρα αλητεύουν κάνοντας δουλειές από εδώ και από εκεί, προσπαθώντας να βρουν αυτό που χρειάζονται, τα λεφτά, ένα στόχος που τους οδηγεί σε μπλεξίματα με ναρκωτικά, πορνεία και τον πλούσιο υπόκοσμο. Θέλουν να αποτινάξουν από πάνω τους το παρελθόν και τις ρίζες, θέλουν να κάνουν τα όνειρά τους πραγματικότητα, αλλά στο τέλος καταλήγει κάθε παιδί να εκφράζεται μόνον μέσα από την φράση: "Πήρα αγκαλιά την ομορφιά, μα την βρήκα πικρή και την έφτυσα".
Μέσα σ' όλα αυτά, η φιλία των παιδιών αποτελεί στήριγμα γι' αυτά, βλέπουμε πολύ όμορφες στιγμές που περνούν μαζί με τα γέλια τους και τις κοινές τους ελπίδες. Η ταινία, λόγω θεματολογίας, έχει χαρακτηριστεί "η ελληνική έκδοση του My own private idaho" και κατά την γνώμη μου μπορεί να σταθεί άνετα δίπλα στο έργο του Gus Van Sant, χωρίς να χάνει καθόλου, αν και φυσικά με την ξεχωριστή σκηνοθετική της προσωπικότητα.

Εδώ βλέπουμε την διεθνή αφίσα, όπου αναφέρεται και η σύγκριση με την ταινία του Gus Van Sant.
Image

Σκηνοθετικά η ταινία κατά τη γνώμη μου είναι απίστευτη. Παίζει με τα όρια του ρεαλισμού και του σουρεαλισμού κ παράλληλα είναι τόσο αληθινή σαν ντοκιμαντέρ. Έχει γρήγορους ρυθμούς και έντονη μουσική που σε κρατούν σε αγωνία. Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε ελληνικό κινηματογράφο, κι όμως η ταινία είναι απίστευτα ελληνική. Οι ερμηνείες είναι επίσης πολύ καλές, αλλά βασικά είναι αληθινές, κάτι στο οποίο συμβάλλει η αληθινή προφορά.

Κατά την γνώμη μου είναι μια ελληνική ταινία, που πρέπει να έχεις δει αν σ' ενδιαφέρει να έχεις άποψη για την αθηναϊκη πραγματικότητα, αλλά και για τον σύγχρονο ελληνικό και ευρωπαϊκό κινηματογράφο.
Εδώ βρίσκεται όλη η ταινία.

Τρέιλερ



Η αίσθηση βίντεο κλιπ που έχει το τρέιλερ υπάρχει και σε πολλά σημεία της ταινίας.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Από την άκρη της πόλης (1998)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 10 Ιούν 2019, 00:00

Πολυ καλή...μου άρεσε αρκετά!!
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες