Peppermint (1999)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Peppermint (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Απρ 2013, 12:33

Image

Τίτλος: Peppermint
Έτος παραγωγής: 1999
Σκηνοθέτης: Κώστας Καπάκας
Σενάριο: Κώστας Καπάκας
Ηθοποιοί: Γιώργος Χωραφάς, Γιώργος Γεροντιδάκης-Σεμπεταδέλης, Αννυ Λούλου, Αλέξανδρος Μυλωνάς, Μαρκέλλα Παππά, Νικολέττα Βλαβιανού, Ζωή Βουδούρη
Πρωτότυπη μουσική: Παναγιώτης Καλατζόπουλος
imdb

Πλοκή
Ο Στέφανος, ένας άντρας κοντά στα 40, προσκαλείται τηλεφωνικώς από έναν φίλο του σε ένα πάρτυ-συνάντηση παλιών φίλων και συμμαθητών. Οδεύοντας προς το πάρτυ αναπολεί τα παιδικά του χρόνια, οικογενειακές στιγμές στο πατρικό του σπίτι με τους γονείς και τους συγγενείς του, σκηνές από το σχολείο και τις καλοκαιρινές διακοπές και, κυρίως, τον πρώτο του έρωτα με την αγαπημένη του ξαδέλφη, τη Μαρίνα.

Image

Άποψη
Το Peppermint του Κώστα Καπάκα (ελληνοβουλγαρική παραγωγή) είναι μια πολυβραβευμένη κωμωδία με αρκετή φήμη εκτός Ελλάδας. Δικαίως, μια που είναι, κατά τη γνώμη μου, μια απ’ τις ωραιότερες, αν όχι η ωραιότερη σύγχρονη ελληνική ταινία. Τοποθετείται χρονικά στη δεκαετία του ’60, και η αναπαράσταση της εποχής είναι τόσο ακριβής, τόσο λεπτομερής και τόσο όμορφη, που βάζει κατευθείαν τον θεατή στο κλίμα, προκαλώντας του μια γλυκόπικρη νοσταλγική διάθεση. Σ' αυτό συμβάλλει και η μουσική.

Η καθημερινότητα του μικρού ήρωα, των φίλων και της οικογένειάς του δεν είναι κάτι ασυνήθιστο ή πρωτοφανές, όμως αποδίδεται έξοχα, προκαλεί ειλικρινές γέλιο και θετικά συναισθήματα. Η συγκίνηση δεν είναι εύκολη και βεβιασμένη, αλλά βαθιά και πραγματική, όπως κάθε μέρα της ζωής μας. Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές, ειδικά αυτή του μικρού πρωταγωνιστή. Μια πολύ τρυφερή ταινία, ρομαντική, μελαγχολική και ταυτόχρονα αστεία, διασκεδαστική και πολύ ενδιαφέρουσα.

Δεν βρήκα τρέιλερ, όμως δείτε μια σκηνή

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Peppermint (1999)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 16 Απρ 2013, 19:14

Την είδα δει πολύ μικρή στο σινεμά κ μου είχε αρέσει πάρα πολύ κ με είχε μελαγχολήσει, αν και τώρα έχω μόνο θολές εικόνες στο μυαλό μου.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες