Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 20 Μάι 2013, 10:30

Image
Τίτλος: Οι θαλασσιές οι χάντρες
Έτος παραγωγής: 1967
Σκηνοθέτης: Γιάννης Δαλιανίδης
Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης
Μουσική : Μίμης Πλέσσας
Ηθοποιοί: Ζωή Λάσκαρη, Κώστας Βουτσάς, Μάρθα Καραγιάννη, Φαίδων Γεωργίτσης, Μαίρη Χρονοπούλου, Γιάννης Βογιατζής, Νίκος Φέρμας, Γιώργος Τσιτσόπουλος, Άρης Μαλλιαγρός, Νανά Σκιαδά, Μαίρη Μεταξά, Γιώργος Βρασιβανόπουλος, Αλέκα Μαβίλη, Σάκης Παπανικολάου, Γκόλφω Μπίνη, Χρήστος Δοξαράς, Μαίρη Γιαμαρέλου, Πόπη Γιαμαρέλου, Νίκος Παπαναστασίου, Ανδρέας Τσάκωνας, Άννα Σταυρίδου, Ειρήνη Τούσκα, Γαλήνη Κάσσου, Βύρων Σεραϊδάρης, Γιάννης Πουλόπουλος, Σάκης Παπανικολάου

Πλοκή
Ένας Αμερικανός επιχειρηματίας έρχεται στην Ελλάδα και σε μια ταβέρνα με ζωντανή μουσική στην Πλάκα πετυχαίνει έναν τσακωμό για τα μάτια μιας γυναίκας.Δίπλα από την ταβέρνα άνοιξε ένα μαγαζί που παίζουν μουσική οι "Crazy Girls" και στην ταβέρνα φοβούνται πως θα γεμίσει η γειτονιά τους "φλώρους" και θα χάσουν την πελατεία τους .Έτσι ο Αμερικανός τους λέει πως ο τσακωμός είχε επιτυχία και θα έπρεπε να το κάνουν συχνότερα για να ενθουσιάζονται οι τουρίστες που δεν βλέπουν τέτοια στην πατρίδα τους κι τότε αποφασίζουν να σκηνοθετήσουν έναν τσακωμό .Τι συμβαίνει όμως όταν ο μπουζουκτσής της ταβέρνας ερωτεύεται μια κοπέλα από το συγκρότημα "Crazy Girls" ;

Άποψη
Ένα πολύ κάλο ελληνικό μιούζικαλ με πολλούς καλούς ηθοποιούς σε πρώτους και δεύτερους ρόλους και με ατάκες που μέχρι και σήμερα μπορεί να τις ακούσει κανείς .Η Λάσκαρη και ο Γεωργίτσης ήταν από τα αγαπημένα μου ζευγάρια στον ελληνικό κινηματογράφο , η ιστορία τους σε αυτή την ταινία είναι διασκεδαστική . Ο μουστακαλής μπουζουκτσής ερωτεύεται ένα μοντέρνο κορίτσι, εδώ ακούμε την φοβερή ατάκα " Αυτή μέχρι μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις " :χαχα: και φυσικά το ξυρίζει και όταν εκείνη τον κοροϊδεύει ... τρώει και το χαστουκάκι της . Ατάκα και χαστούκι έμειναν αξέχαστα και είναι χαρακτηριστικά αυτής της ταινίας .Όπως και το κυνηγητό Βουτσά - Καραγιάννη .Γενικά δεν είμαι φαν των μιούζικαλ και ειδικά των ελληνικών αλλά αυτές οι ταινίες είναι τόσο διασκεδαστικές που δεν με πειράζει να ακούω και κανένα τραγουδάκι :ναι: Τρέιλερ δεν βρήκα έτσι βάζω ένα βίντεο με την "ατάκα" της ταινίας αλλά και το χαστούκι.



Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 20 Μάι 2013, 13:19

Προσωπικά δε μου άρεσε ποτέ αυτή η ταινία. Αν και έχει τις καλές της στιγμές, γενικά μου φαίνεται να βγάζει μια μιζέρια...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Μάι 2013, 14:25

Εμένα μου αρέσει η ταινία, που είναι ίσως το καλύτερο μιούζικαλ του Δαλιανίδη. Αυτό που δεν μου αρέσει εδώ, και γενικά σε πολλές ταινίες, είναι το μοτίβο του μοντέρνου, κακομαθημένου κοριτσιού, που τρώει χαστούκι απ' τον παραδοσιακό τον άντρα τον σωστό και... στρώνει :μαναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 20 Μάι 2013, 14:35

Μα καλά έκανε και τη χτύπησε εδωωωω :ρ Όχι , εντάξει δεν είμαι υπέρ της βίας φυσικά αλλά πραγματικά ο τύπος ξύρισε το μουστάκι του για σένα crazy girl κι εσύ τον κοροϊδεύεις ;; :κατάρα:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 20 Μάι 2013, 21:27

Δεν ηταν απο τις αγαπημενες μου, αλλα ειναι συμπαθητικη. :))))

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Μάι 2013, 10:23

Αν και γενικά δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο, τη συγκεκριμένη την έχω δει αρκετές φορές και μου αρέσει κάθε φορά!

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι θαλασσιές οι χάντρες (1967)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 15:57

Προσωπικα, δεν μου αρεσουν οι ελληνικες ταινιες (εγχρωμες συνηθως) τυπου μιουζικαλ... εκτος απο το τραγουδακι της Λασκαρη, δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα ιδιαιτερα. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1960”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες