Room (Το Δωμάτιο) (2015)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Room (Το Δωμάτιο) (2015)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Ιαν 2016, 13:02

Image

Τίτλος: Room
Ελληνικός Τίτλος: Το Δωμάτιο
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: Lenny Abrahamson
Σενάριο: Emma Donoghue
Ηθοποιοί: Brie Larson, Jacob Tremblay, Sean Bridgers
Διάρκεια: 118'

Υπόθεση
Η δεκαεπτάχρονη Τζόυ πέφτει θύμα απαγωγής από έναν άντρα, ο οποίος την κλείνει σε ένα μικρό και βρώμικο δωμάτιο με ηχομόνωση, όπου τη βιάζει επανειλημμένα. Επτά χρόνια αργότερα η Τζόυ δεν έχει βγει απ’ το δωμάτιο. Είναι υποσιτισμένη, καταθλιπτική, έχουν χαλάσει τα δόντια της κι έχει γυρίσει ο καρπός της. Ο βασανιστής της εξακολουθεί να την επισκέπτεται και να τη βιάζει σχεδόν κάθε βράδυ. Όμως η Τζόυ έχει ένα λόγο να ζει – τον πεντάχρονο γιο της, τον Τζάκ, που μεγαλώνει στο μικρό δωμάτιο, θεωρώντας πως ολόκληρος ο κόσμος βρίσκεται ανάμεσα στους τοίχους του. Η μαμά του δίνει αγώνα για να τον προστατέψει απ’ τον πατέρα του, αλλά και για να του προσφέρει μια φυσιολογική ζωή, παιχνίδι, γυμναστική και μόρφωση, όσο αυτό είναι δυνατόν μέσα στον περιορισμένο χώρο. Την ιστορία παρακολουθούμε μέσα από τα μάτια του Τζακ.

Image

Άποψη
Πρόκειται για μια αρκετά πιστή μεταφορά του συγκλονιστικού μυθιστορήματος της Έμμα Ντόναχιου, το οποίο έχω ήδη παρουσιάσει στη Λέσχη του Βιβλίου. Το σενάριο άλλωστε έχει γράψει η ίδια η συγγραφέας. Το αποτέλεσμα είναι μια έξοχη ταινία που παρακολουθεί κανείς με κομμένη την ανάσα από την αγωνία για την τύχη των χαρακτήρων. Το σημαντικότερο είναι ότι μεταφέρεται στην οθόνη η μοναδική ατμόσφαιρα του βιβλίου, που είναι ολόκληρο γραμμένο από την οπτική του πεντάχρονου αγοριού. Ο Τζακ είναι αυτός που περιγράφει τα όσα γίνονται, και μέσα απ’ τα δικό του φίλτρο παρακολουθούμε τη σκληρή και άνιση μάχη που δίνει η μητέρα του.

Ο βασικός λόγος που έκανα αυτή την παρουσίαση, όμως, είναι για να προειδοποιήσω όσους ενδιαφέρονται να δουν την ταινία να μην μάθουν τίποτε άλλο σχετικά μ’ αυτήν. Οι εξελίξεις του βιβλίου προστατεύονται απ’ την περίληψη στο οπισθόφυλλο και τις περισσότερες κριτικές γι’ αυτό, κι όμως υπάρχουν παντού σπόιλερς της ταινίας! Στο τρέιλερ, σε κάθε κριτική που έχω πετύχει, ακόμα και στην ίδια την περίληψη στην imdb. Αυτό προφανώς συμβαίνει γιατί οι εξελίξεις αυτές δεν συμβαίνουν στο τέλος της ταινίας αλλά στη μέση της, με αποτέλεσμα να μην θεωρούνται σημαντικές αποκαλύψεις. Κατά τη γνώμη μου είναι σπόιλερς, και μάλιστα σοβαρότατα. Ο ανίδεος θεατής δεν μπορεί να προβλέψει πού πηγαίνει αυτό το σενάριο, και το σίγουρο είναι ότι ακόμα κι αν προσπαθήσει, θα πέσει πολλές φορές έξω στις προβλέψεις του. Κι αυτό, γιατί απλούστατα το Χόλιγουντ δεν μας έχει συνηθίσει σε πλοκές όπως αυτή. Γι’ αυτούς τους λόγους, σας προτείνω να δείτε την ταινία χωρίς να διαβάσετε τίποτε άλλο γύρω απ’ αυτή.

Οι ηθοποιοί είναι όλοι εξαιρετικοί, όμως θα σταθώ στον μικρό Jacob Tremblay.

Image

Το ταλαντούχο αυτό αγοράκι έδωσε μια συγκλονιστική ερμηνεία, μια απ’ τις καλύτερες που έχω παρακολουθήσει από μικρό παιδί. Η παράσταση που δίνει είναι τόσο τέλεια, που αναρωτιέται κανείς αν κατάλαβε ακόμα και τις πιο σκοτεινές πλευρές αυτής της ιστορίας. Σύμφωνα με τον ίδιο, αυτά τα κομμάτια του τα εξήγησαν, με τον τρόπο τους, οι γονείς του. Δικαίως, η ερμηνεία του απέσπασε διθυραμβικές κριτικές και κέρδισε μια σειρά βραβείων.
Στην imdb η ταινία αυτή τη στιγμή έχει ένα 8,3. Εγώ της βάζω 9 που πιθανόν να γίνει και 10 αργότερα.

Τρέιλερ
Περιέχει αποκαλύψεις!

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Re: Room (Το Δωμάτιο) (2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 21 Ιαν 2016, 13:11

Κι εμένα μου άρεσε αυτό. Δε το ξέρα ότι είναι μεταφορά από μυθιστόρημα.

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 22 Ιαν 2016, 23:02

Είδα την ταινία παρόλο που τέτοια θέματα τα αποφευγω, με ρίχνουν πολύ. Γιατί ξέρω ότι αφορούν σε πραγματικές ιστορίες.Ομως είναι όντως δυνατή και ρεαλιστική χωρίς μελοδραματισμούς. Ο πιτσιρίκος έξοχος δεν έχω λόγια ,το ίδιο καλή και η μητέρα.Επαναλαμβάνω με κέρδισε το ρεαλιστικό της ταινίας της οποίας μου άρεσε περισσότερο το πρώτο μισό.

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 168

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 28 Ιαν 2016, 01:40

Το ειδα χθες βραδυ, κι αν και ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για το τι θα παρακολουθησω, παλι ψυχοπλακωθηκα. :λυγμ: Ο μικρος...τι να πω, ενα τσουβαλι Οσκαρ θελει αυτο το παιδι, συγκλονιστικος απο καθε αποψη! :προσκυνώ: Τοσο, μα τοσο φυσικος στο ρολο του, λες και πραγματικα το ζουσε, μονο μπορω να τον θαυμασω, τιποτε αλλο. :ναι: Παντως και η μαμα ηταν εξαιρετικη στο ρολο της, μου αρεσε
απιστευτα! :πάνω: Δεν εχω διαβασει το βιβλιο ακομη για να συγκρινω, ομως ολη η ατμοσφαιρα ηταν πολυ πειστικη, αληθοφανης, μ' εβαλε για τα καλα κι εμενα στο Δωματιο. Αποφευγω συνηθως τετοιες ταινιες γιατι με στεναχωρουν, ομως τελικα χαρηκα που ειδα την συγκεκριμενη, γιατι ηταν οντως πολυ καλη.
Ιζι, σ' ευχαριστουμε για την παρουσιαση σου, αλλωστε αυτη μου κινησε την περιεργεια να δω την ταινια. :ναι:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 25 Μάρ 2016, 00:03

Δεν ξέρω τι περίμενα. Ημουν επιφυλακτικός όπως είμαι συνήθως με τέτοιου είδους ταινίες, ειδικά αυτές που φτιάχνονται κατευθείαν για τα Οσκαρ. Οπως και να χει, σίγουρα δεν περίμενα αυτό που είδα! Τίποτα επιτηδευμένο, κανένα φτιασίδι, καμία φτηνή συγκίνηση. Από άποψη συναισθημάτων, χωρίς μελοδραματισμούς, με έκανε να νιώσω σε όλη τη διάρκειά της. Ταινία με βαθειά ουσία που όμως δεν στην τρίβει στα μούτρα, αλλά την αφήνει να αναδειχτεί με την πιο μεγάλη φυσικότητα. Γι' αυτό και δεν τη βλέπεις, αλλά την νιώθεις με έναν ίσως πρωτόγονο τρόπο. Οπως θα πρεπε (κατά τη γνώμη μου :ρ ) να βιώνονται όλα τα συναισθήματα. Για μένα πρέπει να αποτελέσει μάθημα για το πώς φτιάχνεται μια ταινία. Καταπληκτική πραγματικά! Ντάνκε, Ιζι! Δεν ξέρω αν θα την είχα δει αν δεν ήταν η παρουσίασή σου.
You can't take a picture. It's already gone...

Παράδοξη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 4

Ανάρτησηαπό Παράδοξη » 25 Μάρ 2016, 13:41

Είχα διαβάσει το βιβλίο το οποίο με είχε σοκάρει και παράλληλα εντυπωσιάσει (είναι σε α' πρόσωπο, σαν να γράφει ο μικρός τις σκέψεις του και ειναι στα αλήθεια πολύ εύστοχο). Πέρα από τις ερμηνείες (ειδικά του παιδιού), δε μου άρεσε η ταινία. Δεν μπορούσα να μην το συγκρίνω με το βιβλίο.
Με χάλασε που η ζωή στο δωμάτιο ήταν μόνο η αρχή της ταινίας και μετά βγαίνοντας από κει τράβηξαν το σενάριο από τα μαλλιά. Στο βιβλίο περιγράφει ελάχιστα το έξω. Η όλη υπόθεση είναι το μέσα και πώς η μαμά πείθει το παιδί ότι όλα είναι όμορφα στη ζωή που ζούνε.
Στην ταινία πολύ γρήγορα κάνει αυτή τη στροφή και μαθαίνει το παιδί την αλήθεια, πράγμα που δε μου άρεσε και μου φάνηκε πολύ απότομο.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Μάρ 2016, 19:04

Κι εμένα μ' άρεσε πολύ αυτή η ταινία! Με κράτησε σε ένταση από την αρχή μέχρι το τέλος, το σενάριο το βρήκα τέλειο και καθώς είχα διαβάσει μόνο την παρουσίαση εδώ έμεινα άναυδη με την εξέλιξη της ιστορίας! Ένιωσα κυρίως καταπίεση και τρομερή ανασφάλεια και ακόμα και στα φωτεινά σημεία που είχε η ταινία, δεν μπορούσα παρά να νιώσω φόβο για το τι επιφυλάσσει στη συνέχεια!
Τέλος, μου άρεσε πολύ η σχέση μητέρας και γιου που αναδείχθηκε, για 'μένα πολύ καθαρά στο τέλος της ταινίας, και μου θύμισε το ποίημα "Προσευχή για την μητέρα" του Παζολίνι και για 'μένα ήρθαν κ έδεσαν μεταξύ τους (μάλλον γιατί έτυχε και είδα αυτό το βίντεο κάποιες μέρες πριν).
:πάνω: :πάνω: Πολύ ωραία παρουσίαση, Ίζι!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες