It Follows (Σε Ακολουθεί) (2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

It Follows (Σε Ακολουθεί) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιαν 2016, 14:02

Image

Τίτλος: It Follows
Ελληνικός τίτλος: Σε Ακολουθεί
Έτος παραγωγής: 2014
Σκηνοθεσία: David Robert Mitchell
Σενάριο: David Robert Mitchell
Ηθοποιοί: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Olivia Luccardi…
Πρωτότυπη μουσική: Disasterpeace (Rich Vreeland)
Διάρκεια: 100΄
imdb

Υπόθεση
Μια οντότητα ντύνεται ανθρώπινες όψεις και περπατά αργά κι εμμονικά προς το θύμα της μέχρι να το φτάσει και να το σκοτώσει.

Image

Άποψη
Πρόκειται για ένα θρίλερ που σε σενάριο κι εκτέλεση θα μπορούσε να ήταν έργο του Κάρπεντερ και δεν είναι σύμπτωση πως ο σκηνοθέτης, λάτρης των θρίλερ, έχει δηλώσει μεγάλος οπαδός του Τζων Κάρπεντερ.1

Η μεταφυσική ιδέα που αποτελεί το θέμα της ταινίας προέρχεται από έναν επίμονο παιδικό εφιάλτη του σκηνοθέτη ο οποίος θέλησε να αναπλάσει το εφιαλτικό συναίσθημα που ένιωσε κάποτε, κι η ιστορία είναι η ίδια ένας εφιάλτης όπου επιλέγεται να μην δοθεί κάποια λογική εξήγηση, ακριβώς όπως συμβαίνει σ' ένα όνειρο.

Η διανομή είναι σε άγνωστα εφηβικά πρόσωπα, κάτι που ευνοεί τον ρεαλισμό που χρειάζεται μια τόσο δύσκολη μεταφυσική ιδέα και πράγματι, ενώ η ταινία θεματικά γέρνει προς το "μπι-μούβι", η εκτέλεση είναι πολύ αξιοπρεπής.

Έφηβοι, λοιπόν, σε ένα παρακμιακό, δυσοίωνο Ντιτρόιτ (το οποίο μάλλον γενικά προσφέρεται για σκοτεινές ταινίες, βλέπε και "Only Lovers Left Alive"), οι οποίοι βρίσκονται, εκ του μη όντος, εγκλωβισμένοι σε μια φονική κατάρα και τρέχουν να ξεφύγουν, και ψάχνουν να απεγκλωβιστούν.

Image

Στα ατού της ταινίας η μουσική επένδυση η οποία φέρει κάτι αυθεντικό από την ηλεκτρονική μουσική της δεκαετίας του ’80 και ούτε κι αυτό είναι σύμπτωση. Ο σκηνοθέτης έχει παραδεχτεί την αγάπη του για την μουσική του Βαγγέλη κι έκανε ο ίδιος ανάθεση στον Rich Vreeland —εδώ υπό το όνομα Disasterpeace— τον οποίο πρωτογνώρισε μέσα από την μουσική ενός ηλ. παιχνιδιού. Ξεχωρίζει το "Detroid" αλλά και το "Lakeward".

Πιστεύω πως ειδικά οπαδοί του Τζων Κάρπεντερ θα βρουν εδώ κάτι που θα τους αρέσει.

Τρέιλερ



1 Όλες οι πληροφορίες στο κείμενο είναι από συνέντευξη του David Robert Mitchell στον Jeremy Kirk, 3 Απρ. 2015
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: It Follows (2014)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 03 Ιαν 2016, 17:15

Παροτι δεν ειμαι φαν των θριλερ, και ουτε του Βαγγελη, τα δυο κομματια που παρεθεσες μου αρεσαν παρα πολυ και μου εφεραν νοσταλγια :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: It Follows (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Ιαν 2016, 17:17

Καλό! Μου έμεινε κι εμένα η μουσική, τα μουντά χρώματα και το όλο σκηνοθετικό στυλ με την απροσδιόριστα απειλητική, νωχελική ατμόσφαιρα. Του έχω επταράκι. :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: It Follows (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιαν 2016, 19:01

Κι εγώ δεν είμαι θερμός οπαδός των θρίλερ, Ξενέρωτα, καθώς έχουν κεντρική έγνοια να μεταδώσουν τον φόβο και, δυστυχώς, αυτό είναι συναίσθημα που σε μένα ατροφεί.

Κάπου πριν τα μισά διέκοψα την θέαση από βαρεμάρα. Ευτυχώς, επέστρεψα (μάλλον βοήθησε το σάουντρακ) και την συνέχισα και τελικά κατάφερε να σκαρφαλώσει μέχρι και το δικό μου το 7αράκι, Ίζι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: It Follows (Σε Ακολουθεί) (2014)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 13:46

Δεν με ενθουσιασε η ταινια. Πολυ αψυχολογητη.
5/10 :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες