A Serbian Film (2010)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 16 Νοέ 2016, 13:13

:νατώρα: τι σχέση έχει το μήνυμα και οι σοκαριστικές σκηνές?? Δε μιλάμε για κόπιες Νικόλα. Για δύο ταινίες που πραγματεύονται ένα παρόμοιο ζήτημα λέμε και πως το χειρίστηκαν.. εν αντιθέσει με τη Στρέλλα λέω εγώ, που ενώ πήγε να κάνει καλή δουλειά στο τέλος το ψιλοξεφτίλισε.. κάνε φόκους στο σωστό σημείο.. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Νοέ 2016, 13:16

Κάτσε ένα λεπτό γιατί δεν κατάλαβα... :)

Τι διαπραγματευόταν το Oldboy που το κάνει παρεμφερές με το Serbian Film;;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 16 Νοέ 2016, 13:29

και στις δύο ταινίες στο φινάλε ένας πατέρας μαθαίνει στη μία περίπτωση ότι έχει ερωτικές επαφές με την κόρη του και στην άλλη ότι τον έβαλαν να βιάσει το γιο του -δε βλέπεις κανένα κοινό σημείο?? Αλλά κι αν δεν το βλέπεις εσύ δεν πειραζει, εγώ το βλέπω. Μην προσπαθείς να μου δείξεις που δεν βλέπεις την ταύτιση.. άδικος χρόνος για σένα να τα γράψεις και για μένα να τα διαβάσω.. :χαχα: :χαχα: (όπως λέει και ένα ετοιμόλογο μέλος του φόρουμ μας.. :ρ ;) )

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Νοέ 2016, 13:32

Εγώ άλλο ήθελα να πω, αλλά σε κάθε περίπτωση αφού δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου δεν θα σπαταλήσω τον πολύτιμο χρόνο μου... :)

Αυτό το ετοιμόλογο μέλος κάτι τέτοιο θα απαντούσε...

Για την ιστορία πάντως στο φινάλε της ταινίας συμφωνώ με αυτό που είπες. Αλλού ήταν η παρατήρησή μου... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Νοέ 2016, 13:34

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Τι διαπραγματευόταν το Oldboy που το κάνει παρεμφερές με το Serbian Film;;;


Εσύ Νικόλα τι πιστεύεις οτι πραγματεύοταν;
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 16 Νοέ 2016, 13:39

Δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες.. πλάκα έκανα.. εμένα εννοείται πως με ενδιαφέρουν οι απόψεις όλων. Άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ.. και δε μου είναι χαμένος χρόνος αλλιώς δε θα ήμουν εδώ μέσα.. ;) Για πες λοιπόν..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Νοέ 2016, 13:43

Να σου πω... :) (Πέτρο :ρ )

Πρώτα απ΄όλα το βασικό θέμα της ταινίας είναι η εκδίκηση... Η αιμομιξία μπλέκεται στα όρια της εκδίκησης και φυσικά της απαγορευμένης απόλαυσης.
Επίσης από τα βασικά θέματα της ταινίας είναι και η αλλοτρίωση του χαρακτήρα μέσω της απομόνωσης...

Να πω την αλήθεια η τιμωρία (νέμεση) που έρχεται πιο πολύ θυμίζει Δάντη, παρά αρχαία τραγωδία...

Με λίγα λόγια, συμφωνώ πως το τέλος είναι παρόμοιο όσο αφορά την έκπληξη, αλλά στο σ΄υνολο της το Serbian Film είναι κάτι διαφορετικό από το Oldboy!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Νοέ 2016, 14:54

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Να σου πω... :) (Πέτρο :ρ )


Την φατσουλα δεν την κατάλαβα αλλά δεν πειράζει πάμε παρακάτω...

Ταινίες με βασικό θέμα την εκδίκηση υπάρχουν πολλές...πρόχειρα μου έρχεται το αγαπημένο kill Bill...δεν θα τις συνέκρινα ποτέ με το old boy...η διαφορά τους ειναι ακριβώς αυτή που το κάνει να ομοιάζει προς το serbian film...

Η αλλωτριωση του χαρακτήρα επιτυγχάνεται (και μάλιστα πιο εύκολα απο το να απαγάγεις κάποιον για χρόνια αλλά και το κυριότερο πιο μαζικά...) με το χρήμα (Μιλος) ή την εκπλήρωση απαγορευμένων πόθων (Μαρκος)...ρεαλιστικότερο σε κάθε περίπτωση...

Η κορύφωση τους,αυτή που δίνει την ταυτότητα της κάθε ταινίας είναι καθαρά και ξάστερα τραγική και βαθιά ανθρώπινη τόσο στην ουσία της όσο και στο τεχνικό κομμάτι...προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγω να καταφύγω στον Δάντη όταν έχω τον Ομηρο και τους τραγικούς...
Αυτή λοιπόν η ταυτότητα έφερε την σύγκριση...το οτι τα υπόλοιπα στοιχεία ειναι διαφορετικά απλώς τις κάνουν δυο δυνατές ταινίες και δεν μιλάμε για κόπια όπως είπε και η Τόνια πιο πάνω...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Νοέ 2016, 15:02

Τόνια και Θεατή βρίσκω τρομερά ενδιαφέροντα όσα αποκομίσατε απ' την ταινία, και με διευκολύνουν πολύ σ' αυτή την (ας πούμε) εσωτερική διαμάχη σχετικά με τις ακραίες σκηνές στον κινηματογράφο. Την αναλογία με το Oldboy λόγω κατάληξης μπορώ να τη δω, αν και με εκπλήσσει που και οι δύο βρήκατε το SF εξίσου αξιόλογο! Με κάνετε να θέλω να του δώσω μια ευκαιρία. Απ' την άλλη, φοβάμαι μήπως οι σκηνές με τα παιδιά με χαλάσουν πολύ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: A Serbian Film (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Νοέ 2016, 15:33

Θεατής έγραψε:Την φατσουλα δεν την κατάλαβα αλλά δεν πειράζει πάμε παρακάτω...
.


H φατσούλα πήγαινε στο ότι απαντάω σε σένα κι όχι στην Τόνια... :)))

Μάλλον αυτό που λες με την αλλοτρίωση είναι άλλο πράγμα...
Το προσωπικό δράμα του πρωταγωνιστή ξεκινά μέσα από την δική του απομόνωση...

Τώρα αν δεν βλέπεις την εκδίκηση στο Oldboy δεν φταίω εγώ... Πάντως είναι το βασικό του θέμα...
Το Kill Bill που αναφέρεις σαφώς και έχει θέμα την εκδίκηση όπως άλλωστε και τα Ανεμοδαρμένα Ύψη. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως τα 3 εργα σχετίζονται μεταξύ τους...

To Serbian Film θίγει την κατάσταση μιας ολόκληρης χώρας η οποία έχει τραβήξει αρκετά τα τελευταία χρόνια...
Ο σκηνοθέτης δίνει τόσο σκληρές εικόνες για να τονίσει αυτό ακριβώς το πράγμα.. :)

Δλδ με λίγα λόγια οι 2 ταινίες έχουν τελείως διαφορετικό κεντρικό νόημα!

Και στην τελική δεν μίλησα εγώ για κόπια αλλά η Τόνια. Εγώ απλά είπα πως και κάποιος σύγκρινε αυτές τις 2 ταινίες...

ΥΓ: Όσο για αυτό που έγραψες για τον Δάντη και τους δικού μας τραγωδούς διαφωνώ... Η τεράστια άξια των έργων του Ομήρου και των άλλων αρχαίων δημιουργών δεν μπορούν να επισκιάσουν με τίποτα το εξίσου μνημειώδες έργο της Θείας Κωμωδίας. Ούτε πρέπει να οχυρώνουν τον αναγνώστη απέναντι σε μεταγενέστερα έργα.. Ίσα ίσα σύμφωνα πνεύμα των ΑΡχαίων Έλληνων θα πρέπει να είμαστε δεκτικοί σε όλα τα έργα τέχνης...

Οπότε αν θες, διάβασε το κομμάτι της Θείας Κωμωδίας που αναφέρει την τιμωρία αυτών που διασπείρουν ανακρίβειες και κακόβουλες φήμες... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 3 επισκέπτες