Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Δεκ 2014, 18:51

Image

Τίτλος: Edge of Tomorrow
Ελληνικός τίτλος: Στα Ορια του Αύριο
Έτος παραγωγής: 2014
Σκηνοθεσία: Doug Liman
Σενάριο: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
Ηθοποιοί: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton…
Διάρκεια: 113΄
imdb

Υπόθεση
Ο Κέιτζ είναι υψηλόβαθμος στρατιωτικός σε έναν πόλεμο κατά μιας εισβολής εξωγήινων στην Γη. Είναι άνθρωπος που φροντίζει για το επικοινωνιακό κομμάτι της επιχείρησης μόνο που οι περιστάσεις τον ρίχνουν στο μέτωπο, απρόθυμο να πιάσει όπλο, όμως και με μια ιδιαιτερότητα καθοριστικής σημασίας για την μάχη και τον πόλεμο.

Image

Άποψη
Έχω παρατηρήσει πως αρκετοί ηθοποιοί αποτελούν ασφαλείς επιλογές για συγκεκριμένα κινηματογραφικά είδη κι ειδικά η Ε.Φ. έχει το δικό της πολύ συγκεκριμένο καστ όπως τον Τομ Κρουζ και την Έμιλυ Μπλαντ, που συναντούμε εδώ πέρα. Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με την αποδοχή κι αναγνωσιμότητα από το συγκεκριμένο κοινό.

Το "Edge of Tomorrow" είναι άλλη μια ταινία με κακούς εξωγήινους που θέλουν να μας φάνε λάχανο, γεμάτη με όλα τα αυτονόητα, πλέον, προσεγμένα κι εντυπωσιακά cgi-εφέ.

Κατά κάποιον τρόπο, η ταινία είναι το αποτέλεσμα που θα έβγαινε εάν ανακάτευες τον "Πόλεμο των Κόσμων" με την "Ημέρα της Μαρμότας" και την σκηνή της απόβασης από τον "Στρατιώτη Ράιαν", δίχως αυτό να κλέβει κάτι από το αξιοπρεπές αποτέλεσμα, τουλάχιστον για όποιον αγάπησε την Ε.Φ. από παιδί και τώρα έχει την ευτυχία να ζει σε μια εποχή που έχει την τεχνική δυνατότητα να φτιάχνει περίτεχνα μελλοντική φαντασμαγορία.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 22 Δεκ 2014, 04:35

Σαν ιδέα μου άρεσε αλλά ένιωσα ότι δώσαν περισσότερη σημασία στη δράση και τα εφέ παρά το σενάριο. Προτιμώ το Oblivion. Και το Source Code με το επαναλαμβανόμενο μοτίβο από τη Μέρα της Μαρμότας επίσης.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Φεβ 2017, 00:10

Μόλις το ξανάδα και μου ξανάρεσε. Ο βασικός λόγος μάλλον είναι πως πραγματεύεται ένα αγαπημένο παράδοξο. Η τελική αποστολή δεν μου πολυαρέσει αλλά ένα 7αρακι-8αράκι, αστεία-αστεία, για όλο το υπόλοιπο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Φεβ 2017, 00:43

Δεν μου άρεσε καθόλου... Βασικά βαρεθηκα στην τρίτη επανάληψη...

Αλλά έχω καλή ανάμνηση... Θερινό σινεμά στην Σαρωνίδα τελευταία προβολή...άδειο, μόνο εγώ και η Τόνια... Ηταν πολύ ρομαντικά...

(Γιατί ως γνωστόν, είμαι κι ευαίσθητη ψυχή... :ρ )
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 19 Φεβ 2017, 10:06

Εμένα αυτή η ταινία μου άρεσε αρκετά … την έχω δει άλλωστε δύο - τρεις φορές. Προηγείται βέβαια χρονολογικά το επίσης καλό "Source Code" (2011) που αναφέρει και ο Ζόφος παραπάνω, αλλά αυτό δεν αφαιρεί κάτι από το συνολικό στήσιμο της ταινίας. Άλλωστε έχουμε ξανασυζητήσει πως όσον αφορά την σεναριακή υπόσταση των ταινιών sci-fi λίγο πολύ η θεματολογία της έχει εξαντληθεί αφού έχουν θιχθεί όλα τα υποθετικά σενάρια που αφορούν κυρίως, οικολογικές καταστροφές, μετοικήσεις σε άλλους πλανήτες, δυστοπικές κοινωνίες, νοήμονα ανθρωποειδή, εξωγήινες απειλές, ταξίδια στο χρόνο, παράλληλα σύμπαντα ή χωροχρονικά γεγονότα που διαδραματίζονται σε περισσότερες των τριών διαστάσεων (αναφέρω ενδεικτικά την πολύ καλή ταινία "Interstellar"(2014), με αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια όλες αυτές οι παραγωγές να μην πρωτοτυπούν ιδιαίτερα και όλο και κάτι να θυμίζουν σε όσους παρακολουθούν το συγκεκριμένο είδος ταινιών.
Η εξέλιξη της τεχνολογίας στον κινηματογράφο με τα ειδικά εφέ και η οπτική αίσθηση που αποκομίζει ο θεατής - αφού ο κινηματογράφος είναι κυρίως οπτική ("ηδονοβλεπτική" όπως έχει γράψει και ο Jim Morrison στο βιβλίο του «Σημειώσεις για την όραση» -Εκδόσεις Ερατώ (1982), εμπειρία - είναι ίσως το μοναδικό έναυσμα για την παρακολούθηση αυτών των ταινιών.

Η μόνη μου ένσταση είναι ο Tom Cruise στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Αν και κυρίως ηθοποιός ταινιών δράσης έχει υιοθετήσει τα τελευταία χρόνια ένα στυλ το οποίο εμένα προσωπικά δεν με πείθει ερμηνευτικά. Ευχάριστη όμως έκπληξη η παρουσία του αγαπητού Bill Paxton σε ένα ρόλο όχι διαφορετικό από εκείνους που μας έχει συνηθίσει να ερμηνεύει και που τον καθιέρωσαν στο κινηματογραφικό στερέωμα.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Φεβ 2017, 15:43

Στο ίδιο στυλ είναι και το ARQ ...εγώ δεν την παλεψα οποτε ριξτε του ματιά μπορεί να σας αρέσει

Το source code το είχα δει ευχάριστα παρεμπιπτόντως...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 19 Φεβ 2017, 18:56

Ενδιαφέρουσα η πρόταση σου Θεατή :μπράβο: ... (μα πως και δεν την είχα πάρει χσμπάρι αυτή την ταινία όταν προβλήθηκε) ??? :χμ:
Θα την δω όπως και δήποτε !!!! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Φεβ 2017, 19:16

Να σαι καλά Ονειρευτή... :πάνω:

Μήπως επειδή είναι του Netflix σου είχε διαφύγει;

Σε αυτή την περίπτωση τσεκαρε και το Spectral του ίδιου καναλιού... δεν με ενθουσίασε αλλά δείχνει φιλότιμη προσπάθεια με αξιοπρεπή εφέ...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 19 Φεβ 2017, 20:14

Δεν γνώριζα την ύπαρξη του Netfilix :χμ: και αν κατάλαβα καλά πρόκειται για συνδρομητικό κανάλι σειρών και ταινιών που προβάλλονται κατ' αποκλειστικότητα σ' αυτό. Τώρα εξηγούνται όλα, γιατί τσέκαρα και το Spectral και διαπίστωσα πως ούτε γι αυτό είχα ιδέα. :ωιμέ:
Όπως και να 'χει είναι ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου Θεατή, και πιστεύω κάποια στιγμή θα τις δω !!! :ευχαριστώ:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Edge of Tomorrow (Στα Ορια του Αύριο) (2014)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Φεβ 2017, 00:35

Σωστά καταλαβες είναι συνδρομητικό...

Να σαι καλά φίλε μου...παρακαλώ!! :γεια:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες