Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιουλ 2013, 19:03

Image

Τίτλος: Let Me in
Ελληνικός τίτλος: Άσε το Κακό να Μπει
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθέτης: Matt Reeves
Σενάριο: Matt Reeves, John Ajvide Lindqvist
Ηθοποιοί: Kodi Smit-McPhee, Chloë Grace Moretz, Richard Jenkins …
Πρωτότυπη μουσική: Michael Giacchino


Υπόθεση
Ένα αγόρι περνάει δύσκολα τα δώδεκά του χρόνια καθώς οι γονείς του έχουν χωρίσει και στο σχολείο είναι θύμα κακοποίησης από συμμαθητές. Στην γειτονιά του μετακομίζει ένας πατέρας με την επίσης δωδεκάχρονη κορούλα του. Ένα παράξενο κορίτσι που περπατάει ξυπόλυτο μέσα στο χιόνι και που του δηλώνει εξαρχής πως δεν μπορούν να είναι φίλοι.

Άποψη
Πρόκειται για μια ιστορία με βαμπίρ, διασκευή της σουηδικής ταινίας «Låt den rätte komma in» (2008) που βασίστηκε στο ομώνυμο βιβλίο του John Ajvide Lindqvist.

Η ταινία έχει μια πολύ ωραία σκηνοθετική άποψη, και παρά το εξωπραγματικό θέμα και τα απαραίτητα βαμπιρίστικα εφέ εδώ κι εκεί, στο κέντρο έχει τον ψυχισμό των ηρώων και τις μεταξύ τους σχέσεις σε μια αρκετά ανθρώπινη, τελικά, ταινία.

Η ένταση μοιράζεται ανάμεσα στους δύο μικρούς ήρωες δηλ. ανάμεσα στο κορίτσι-βαμπίρ και στις δυσκολίες του μικρού αγοριού. Δυο ζωές που συναντιούνται τυχαία και συμμετέχουν η μία στην άλλη.

Η ιστορία διαδραματίζεται το 1983 και παρότι κάποια πράγματα πασχίζουν να την τοποθετήσουν χρονικά (όπως το ραδιόφωνο που παίζει το Let’s Dance του David Bowie, το πικάπ και κυρίως η γκαραντί αρχές ’80 εμφάνιση του Σερίφη), σαν γενικότερη αίσθηση η εποχή είναι δυσδιάκριτη και μάλλον πιο σύγχρονη (και ειδικά το αγόρι θα μπορούσε να ανήκει, εμφανισιακά, και στο σήμερα).

Image

Μέσα σε όλα εκτίμησα την εμμονή στην λεπτομέρεια η οποία προσθέτει στην ρεαλιστικότητα, που πολύ μου λείπει από άλλες καταξιωμένες ταινίες. Έτσι για παράδειγμα όταν κάποιον τον σέρνουν γυμνό στο πάτωμα, σε σκηνή αργότερα η πλάτη είναι γεμάτη σημάδια, ή όταν ο Σερίφης κάνει έφοδο κρατώντας το πιστόλι του, ακούμε συνεχώς την ανάσα του γρήγορη και γεμάτη άγχος.

Το σάουντρακ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο κι η μουσική έχει ξεκάθαρο σκοπό να γεμίζει τα πλάνα με ένταση και να υποβάλει την απαραίτητη ατμόσφαιρα.

Συχνά, βλέποντας μια καλή αμερικανική ταινία, νιώθω πως της λείπει η ρεαλιστικότητα και σκέφτομαι, πόσο καλύτερη θα ήταν εάν σε αυτό το θέμα υπήρχε, ας πούμε, μια ευρωπαϊκή επιμέλεια. Σε αυτήν εδώ την ταινία, λοιπόν, νιώθω πως δεν μπορώ να παραπονεθώ. Αφήνοντας στην άκρη τον βαμπιρισμό, που ούτως ή άλλως το δεχόμαστε αφού αποτελεί το εξωπραγματικό θέμα της ταινίας, η υπόλοιπη ιστορία είναι ένα αληθοφανές δράμα που σαν στήσιμο κι αισθητική περισσότερο κλίνει στο ευρωπαϊκό σινεμά και λιγότερο στην φαντασμαγορία του Χόλιγουντ.

Δεν υπάρχουν πρωτοκλασάτοι ηθοποιοί και όλοι, και κυρίως τα δυο παιδιά, παίζουν υπέροχα. Μετά το Cloverfield, άλλη μια ωραία σκηνοθεσία από τον Matt Reeves. :μπράβο:

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Ιουλ 2013, 22:16

Έχω δει τη σουηδική ταινία και τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα και ατμοσφαιρική. Ίσως ήταν λίγο αργή. Σίγουρα κάποια στιγμή θα δω και την αμερικάνικη. Αναρωτιέμαι μόνο για ποιον λόγο άλλαξαν τον τίτλο. Let the Right One In είναι νομίζω πιο υποβλητικός τίτλος από Let Me In.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιουλ 2013, 22:38

Δεν γνωρίζω σε τί αναφέρεται το "right one" της σουηδικής ταινίας, πάντως στην συγκεκριμένη εκδοχή υπάρχει αναφορά στον μύθο όπου ένα βαμπίρ δεν μπορεί να μπει στο σπίτι σου εκτός εάν τον προσκαλέσεις. Οπότε, κάποια στιγμή, το βαμπίρ της ιστορίας, ζητάει να προσκληθεί μέσα στο ξένο σπίτι, κι από εκεί και ο τίτλος της ταινίας.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Ιουλ 2013, 23:19

Σ' αυτό αναφέρεται κι ο τίτλος της σουηδικής. Διάβασα ότι ο τίτλος του βιβλίου του John Ajvide Lindqvist είναι εμπνευσμένος από το τραγούδι Let the Right One Slip In του Morrissey.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 21 Ιουλ 2013, 20:57

Την σουηδική παραγωγή έχω δει μόνο, που μου άρεσε αρκετά. Βέβαια δεν τη θυμάμαι καλά την ταινία, οπότε ευκαιρία να δω κάποια στιγμή και την αμερικάνικη.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Νοέ 2014, 18:58

Ίζι έγραψε:Σ' αυτό αναφέρεται κι ο τίτλος της σουηδικής. Διάβασα ότι ο τίτλος του βιβλίου του John Ajvide Lindqvist είναι εμπνευσμένος από το τραγούδι Let the Right One Slip In του Morrissey.


Morrissey :γιούπι: .Ναι ισχυει αυτο για τον τιτλο
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Δεκ 2014, 03:28

Είδα την σουηδική σήμερα, τέλεια! touching
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 08 Δεκ 2014, 17:56

Η Σουηδική είναι από τις 10 αγαπημένες μου ταινίες ever (αγαπημένη και της άλλης βαμπιροκόμησσας Tilda Swindon Πολύνιους) .Είχα ταυτιστεί απόλυτα με το όλο στόρυ και θεωρώ ότι είναι ταινία αυθεντικής έμπνευσης. Και η αμερικάνικη είναι καλή αλλά γυρισμένη καρμπόν ,χωρίς ταυτότητα. Έχει μια απόγνωση και μια μελαγχολία και ένα the end που δεν μπορεί να σε αφήσει ασυγκίνητο ρε παιδί μου. Εχει την ίδια θέση στην καρδιά μου με το Χαμένοι στην μετάφραση.Γιατί κάθε φορά που την σκέφτομαι .... :λυγμ:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Φεβ 2016, 10:24

Χθες είδα την συγκεκριμένη ταινία...

Θα συμφωνήσω με τον Φάρο ( :πανικός: ) πως το ατού της είναι η σκηνοθεσία και ο τρόπος ο οποίος χειρίστηκε ο σκηνοθέτης τον πανάρχαιο και χιλιοτετριμμένο πια μύθο των βρικολάκων...

Μου άρεσε πολύ που η ταινία δεν αναλώθηκε σε κυνόδοντες, εφέ και σταυρούς αλλά και πως κατάφερε να με κάνει να νιώθω ότι το όλο σκηνικό θα μπορούσε να γίνεται στην γειτονιά μου (χωρίς τα χιόνια... :)))) )...

Βέβαια το δραματικό στοιχείο είναι έντονο λόγω της παρουσίας των βασικών πρωταγωνιστών... Όλοι συγκινούνται πιο εύκολα με δύσκολες καταστάσεις που βιώνουν μικρά παιδιά! Ειδικά όταν η μισή και παραπάνω ταινία είναι σε γκρι και μπλέ φόντο!!!

Ουσιαστικά το μικρό κοριτσάκι φαίνεται να περνάει το δράμα ενός εθισμένου στα ναρκωτικά!! Αυτό μου άρεσε πολύ και έδωσε και έναν τόνο αληθοφάνειας στην όλη ιστορία...

Μια χαρακτηριστική σκηνή είναι αυτή όπου ο "νταής" του σχολείου θέλει να πετάξει τον μικρό Όσκαρ στην λίμνη. Ο Όσκαρ κρατάει μια πλαστική βέργα για να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Τελικά καταφέρνει ένα χτύπημα στο αυτί του άλλου πιτσιρικά και τον αποτρέπει από τον να του επιτεθεί...
Στην σκηνή αυτή δεν βλέπουμε να πετάγονται αίματα ή το παιδί να φέρνει 3 τούμπες στον αέρα :ρ . Αντιθέτως βλέπουμε ένα χτυπημένο παιδάκι να ζητάει απλά βοήθεια... Τόσο απλά, χωρίς τις υπερβολές μιας χολιγουντιανής παραγωγής!!! :μαναι:

Τέλος, η ακαθόριστη σχέση της Άμπι με τον "κηδεμόνα" της μαρτυράει κατά κάποιον τρόπο το τέλος της ταινίας...

Από μένα 8/10!!! :ναι:

ΥΓ: Δεν ήξερα ότι έχει γυριστεί και αμερικάνικη version. Το διάβασα στα παραπάνω σχόλια...
Ούτε καν... Δεν ήθελα σε καμια περίπτωση να την δω! 99,5% οι αμερικάνικες εκδοχές μη αμερικανικών ταινιών είναι για τα πανηγύρια... :κάτω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Let Me In (Άσε το Κακό να Μπει) (2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Φεβ 2016, 11:21

Τότε μάλλον γράφεις σε λάθος παρουσίαση καθώς η συγκεκριμένη είναι για την αμερικάνικη. :))))

Η οποία, παρεμπιπτόντως, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Προσωπικά, γενικά δεν έχω προκαταλήψεις, ευχαρίστως θα δω κάποια στιγμή και την σουηδική. Και θα ξαναδώ και την αμερικάνικη. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες