Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 16 Μάι 2013, 20:59

Image

Τίτλος: Shutter Island
Ελληνικός τίτλος: Το Νησί των Καταραμένων
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθέτης: Martin Scorsese
Σενάριο: Laeta Kalogridis
Ηθοποιοί: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley


Υπόθεση
Το καλοκαίρι 1954 o αστυνόμος Teddy Daniels κι ο νέος συνεργάτης του Chuck, φτάνουν σ’ ένα νησί κάπου στα ανοιχτά της Αμερικής, όπου βρίσκεται ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο για ψυχασθενείς εγκληματίες, για να διεξάγουν έρευνα για μια ασθενή που φαίνεται να δραπέτευσε μυστηριωδώς.
Όταν ξαφνικά ξεσπάει μια καταιγίδα, ο Daniels βρίσκεται αποκλεισμένος εκεί και η διακριτική γραμμή μεταξύ πραγματικότητας και παράνοιας αρχίζει να γίνεται επικίνδυνα δυσδιάκριτη.
Στο νοσοκομείο αυτό, τίποτα δεν είναι τελικά όπως φαίνεται κι ο Daniels βρίσκεται έρμαιο σε απάνθρωπες, ριζοσπαστικές θεραπείες που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων πειράματα με φάρμακα, βάρβαρες χειρουργικές επεμβάσεις και πλύσεις εγκεφάλου.
Όσο περισσότερο πλησιάζει στην αλήθεια, τόσο πιο θολή γίνεται αυτή και τόσο περισσότερο αρχίζει να πιστεύει ότι μπορεί να μη φύγει ποτέ από εκεί. Τουλάχιστον, όχι σώος, γιατί κάποιος εκεί μοιάζει να προσπαθεί να τον τρελάνει.


Άποψη
Φοβερή ταινία. Απο τι να πρωτο ξεκινήσω. Πλέον θεωρώ τον Ντι Κάπριο πολύ καλό ηθοποιό, έχει ωριμάσει υποκριτικά και προσέχει αρκετά τις ταινές που παίζει. Μια ακόμα καταπληκτική συνεργασία Σκορτσέζε-Ντι κάπριο, αυτή την φορά μας παραδίσουν ένα πολύ καλό θρίλερ-περιπέτεια. Το σενάριο είναι πανέξυπνο, απο τα λίγα καλά θρίλερ τέτοιου είδους που έχω δεί τα τλευταία χρόνια. Τρομερή πλοκή και εξέλιξη και η αντροπή που γίνεται αφήνει τον θεατή άφωνο. Πραγματικά μπράβο.
Απο εμένα 9*.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2013, 23:48

Γενικώς έχω δεί πολύ ενθουσιασμό γι' αυτήν την ταινία αλλά εμένα δεν μου έκανε το κλικ. Το έχω ξαναπεί, το δίδυμο Σκορσέση-ΝτιΚάπριο δεν μου πάει καθόλου, δυστυχώς. Δεν έχω δει ούτε μια ταινία με τον ΝτιΚάπριο που να μου αρέσει.
:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Μάι 2013, 00:14

Δεν σου αρεσε ουτε ο πληροφοριοδοτης?

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 17 Μάι 2013, 00:49

Tην έχω δει 2 φορές την ταινία. Μου άρεσε πολύ.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 17 Μάι 2013, 08:25

Δυνατή ταινία και πολύ ατμοσφαιρική. :πάνω:

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 17 Μάι 2013, 12:30

Η ταινία αυτή μου άλλαξε γνώμη για τον Ντι Κάπριο όπου από μαμμόθρεφτο μπούλη που τον είχα διέκρινα επιτέλους νεύρο και ανδρισμό!

Μου άρεσε πολύ όλη η ταινια.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Αξία » 17 Μάι 2013, 12:38

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ταινία και μου έκανε εντύπωση το πόσο πιστή έμεινε στο βιβλίο! Εγώ πάλι θαυμάζω πολύ τον ΝτιΚάπριο σαν ηθοποιό και θεωρώ ότι εδώ είναι στα καλύτερά του!

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 17 Μάι 2013, 17:45

Γενικά δεν βλέπω καθόλου τέτοιου είδους ταινίες, αλλά δεν ξέρω πώς μου κάθισε ένα βράδυ και την είδα και μου άρεσε πολύ. Στο τέλος βέβαια
δεν κατάλαβα τι έγινε. :ρ
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 17 Μάι 2013, 18:04

Στο τέλος
ο ΝτιΚάπριο συνέρχεται και συνειδητοποιεί τι έκανε, πώς έχασε το μυαλό του στον πόλεμο και μετά γύρισε στο σπίτι του και σκότωσε όλη του την οικογένεια και μετά τον κλείσανε στο ψυχιατρείο κι εκείνος νόμιζε ότι ήταν επισκέπτης και προσπαθούσε να το σκάσει. Σε εκείνη τη φάση, στο τέλος, αν καταλάβαιναν ότι ήταν στα καλά του θα τον είχαν όπως τότε με φάρμακα νομίζω, ενώ αν καταλάβαιναν ότι το χει εντελώς χαμένο θα του έκαναν ηλεκτροσόκ; δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως το δεύτερο ήταν πολύ άσχημο. Κι εκείνος ενώ ήταν στα καλά του, επειδή δεν μπορούσε να αντέξει αυτό που είχε κάνει, το έπαιξε ότι πάλι δε θυμόταν τιποτα, ότι ήταν ένας επισκέπτης όπως στην αρχή.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Shutter Island (Το Νησί των Καταραμένων) (2010)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 17 Μάι 2013, 18:56

Αλίκη έγραψε:Στο τέλος
ο ΝτιΚάπριο συνέρχεται και συνειδητοποιεί τι έκανε, πώς έχασε το μυαλό του στον πόλεμο και μετά γύρισε στο σπίτι του και σκότωσε όλη του την οικογένεια και μετά τον κλείσανε στο ψυχιατρείο κι εκείνος νόμιζε ότι ήταν επισκέπτης και προσπαθούσε να το σκάσει. Σε εκείνη τη φάση, στο τέλος, αν καταλάβαιναν ότι ήταν στα καλά του θα τον είχαν όπως τότε με φάρμακα νομίζω, ενώ αν καταλάβαιναν ότι το χει εντελώς χαμένο θα του έκαναν ηλεκτροσόκ; δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως το δεύτερο ήταν πολύ άσχημο. Κι εκείνος ενώ ήταν στα καλά του, επειδή δεν μπορούσε να αντέξει αυτό που είχε κάνει, το έπαιξε ότι πάλι δε θυμόταν τιποτα, ότι ήταν ένας επισκέπτης όπως στην αρχή.


Ααααααα κατάλαβα. Ευχαριστώ, Αλίκη.
Εγώ νομίζω νόμιζα ότι τον τρέλαναν αυτοί, αλλά τελικά όχι... Ok ;)

Σ' αυτού του είδους τα αμερικάνικα θρίλερ-αγωνίας-μυστηρίου πάντα μπερδεύομαι πολύ... :μαναι:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες