007: Skyfall (2012)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

007: Skyfall (2012)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 28 Απρ 2013, 22:36

Image

Τίτλος: Skyfall
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθέτης: Sam Mendes
Σενάριο: Neal Purvis, Robert Wade
Ηθοποιοί: Daniel Craig, Judi Dench, Javier Bardem


Υπόθεση
O πράκτορα Bond σε μια ακόμη νέα περιπέτεια.Σε αυτή την ταινία, η σχέση του πράκτορα μα την Μ δοκιμάζεται.Ο κακός έχει μπεί στα αρχεία της κατασκοπείας της Αγγλίας και έχει βγάλει στο youtube τα ονόματα πολλών πρακτόρων της mi6.Ο Μπόντ περνάει μια κρίση σαν πράκτορας και δοκιμάζεται απο την υπηρεσία αν μπορεί να συνεχίσει ή πρέπει να αντικατασταθεί απο νεότερους συναδέλφους του.

Image

Άποψη
Μια ακόμα φαντασμαγορική ταινία του πράκτορα 007.Αν και πιστεύω οτι την δόξα την έκλεψε ολη ο Χαβίε Μπαρδέμ που ήταν εκπληκτικός στον ρόλο του κακού και οχι ο Ντάνιελ Γκρέγκ ως Μπόντ.Τα εφέ για ακόμη μια φορά κάναν την ταινία φοβερή, αγαπημένη μου σκηνή είναι που χαλάει το μετρό, φοβερό εφέ.Γενικά μια πολύ προσεγμένη ταινία και η πιο ακριβή παραγωγή του Μποντ που έγινε ποτέ.Η Αντέλ κέρδισε όσκαρ για το φοβερο κομμάτι της ταινίας το "Skyfall".Αν και το τέλος της ταινίας με χάλασε κάπως.
Απο εμένα 7*.

Υπέροχο κομμάτι



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 007: Skyfall (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Απρ 2013, 00:13

Ο Ντάνιελ Γκρεγκ είναι ο πιο ωραίος Μποντ, για μένα και το Καζίνο Ρουαγιάλ από τις καλύτερες ταινίες. Δυστυχώς το Skyfall, δεν ήταν του γούστου μου. Στον Τζέιμς Μποντ περιμένεις υπερβολές αλλά το Σκάιφολ είναι απλά γεμάτο από αυτές, καί σε σκηνές (π.χ. η καταδίωξη στην Κωνσταντινούπολη) αλλά το χειρότερο, σε υπόθεση (και κατά την γνώμη μου όλο το κόλπο του Μπαρδέμ δεν στέκει).

Από εκεί και πέρα, ο Μπαρδέμ έφτιαξε έναν πολύ ενδιαφέροντα κακό χαρακτήρα.

Ένα 6* από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: 007: Skyfall (2012)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 29 Απρ 2013, 00:17

Μου αρέσουν οι ταινίες του Μποντ και ο Ντάνιελ Κρεγκ αναδεικνύεται σε πολύ αγαπημένο μου. Προετοιμάζομαι πάντα για υπερβολές σε τέτοιες ταινίες και, όπως και σε αυτή την περίπτωση, τις αποδέχομαι ως αναπόσπαστο μέρος του συνόλου που λέγεται Τζέϊμς Μποντ. Από μένα ένα 8*. :)

Ο Μπαρδέμ μου φάνηκε άκρως αντιπαθητικός εδώ (και δεν εννοώ σαν ρόλος μόνο).

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: 007: Skyfall (2012)

Ανάρτησηαπό Αξία » 29 Απρ 2013, 10:09

Αυτή η ταινία μου άρεσε αρκετά διότι κατά κάποιο τρόπο δείχνει τον Μποντ πιο ανθρώπινο, με ελαττώματα! Ακόμα κι αυτός δεν μπορεί να αντισταθεί στη φυσική φθορά. Γενικά το Χόλιγουντ έχει μια τάση πλέον προς αυτό το μοτίβο, το να "τσαλακώνει" τους ήρωες όπως είδαμε και στο τελευταίο Μπάτμαν τον Νόλαν και μάλλον θα δούμε και στο καινούριο Σούπερμαν.
Η Αντέλ είναι πράγματι πολύ χαρισματική! Όσο ακούω το συγκεκριμένο τραγούδι τόσο πιο πολύ μου αρέσει.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: 007: Skyfall (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 23:59

Ειναι η μονη ταινια του Τζειμς Μποντ που μου αρεσε. Δε ξερω γιατι, ισως λογω της ερμηνειας του Μπαρδεμ. Επισης, ωραιο σαουντρακ απο Adele.
7/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες