Sherlock Holmes: A Game of Shadows (Το παιχνίδι των σκιών) (2011)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Sherlock Holmes: A Game of Shadows (Το παιχνίδι των σκιών) (2011)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 28 Απρ 2013, 18:30

Image

Τίτλος: Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Ελληνικός τίτλος: Sherlock Holmes 2: Το Παιχνίδι των Σκιών
Έτος παραγωγής: 2011
Σκηνοθέτης: Guy Ritchie
Σενάριο: Michele Mulroney, Kieran Mulroney
Ηθοποιοί: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams


Υπόθεση
O Sherlock Holmes μαζί με τον πιστό βοηθό του Dr. Watson, θα αναλάβουν μια υπόθεση να αντιμετωπίσουν τον μοχθηρό καθηγητή Moriarty, ο οποίος έχει φτιάξει μια μεγάλη βιομηχανία με όπλα και περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία ώστε να δημιουργηθεί παγκόσμιος πόλεμος για να μπορέσει να πουλήσει τα όπλα που έχει, έτσι θα γίνει πολύ πλούσιος.Όμως το φοβερό δίδυμο Χολμς-Γουάτσον θα πάει κόντρα στα σχέδια του.

Image

Άποψη
Μια πολύ καλοφτιαγμένη ταινία. Μου αρέσει πάρα πολύ η σκηνοθεσία του Γκάι Ρίτσι και λατρεύω σαν ηθοποιό τον Robert Downey Jr. του ταιριάζει φοβερά ο ρόλος του Σέρλοκ. Για δεύτερη φορά στην μεγάλη οθόνη θα παρακολουθήσουμε τον αγαπημένο ήρωα Σέρλοκ. Εγω λατρεύω και τα βιβλία του Σερ Αρθουρ Ντουλ, οπότε μου φαίνεται πολύ φυσικό να λατρεύω και τις ταινίες. Μου αρέσει πολύ η αισθητική της ταινίας πραγματικά σε πηγαίνει πίσω στον χρόνο σε μια μαύρη πλευρά της Ευρώπης.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Απρ 2013, 19:04

Θεωρώ πως ενώ η ταινία είχε κάποια καλά στοιχεία, είχε και πράγματα τα οποία εμένα δεν μου άρεσαν με πιο χαρακτηριστική όλη την τζεϊμσμποντική υπερβολη του τέλους. Πιστεύω πως με ένα πιο προσγειωμένο σενάριο, η νέα αυτή εκδοχή του Σέρλοκ θα έβγαινε πολυ καλύτερα. Γιατί κατά τ' άλλα μου αρέσουν οι νεωτερισμοί.

Ένα 6* από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 28 Απρ 2013, 19:44

Φαροφύλακας έγραψε:Θεωρώ πως ενώ η ταινία είχε κάποια καλά στοιχεία, είχε και πράγματα τα οποία εμένα δεν μου άρεσαν με πιο χαρακτηριστική όλη την τζεϊμσμποντική υπερβολη...


Κι εμένα αυτό δεν μου άρεσε και ειδικά όσον αφορά τον χαρακτήρα Σέρλοκ Χολμς, ήταν σαν να τον έκαναν Τζέιμς Μποντ. Σαν ταινία όμως ήταν καλή, είχε δράση και ο Ρόμπερτ Ντ. Τζούνιορ μου αρέσει πολύ ως ηθοποιός.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 29 Απρ 2013, 00:40

Για μένα ήταν μια ευχάριστη ταινία, από αυτές που περνάς ξένοιαστα λίγη ώρα. :)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (Το παιχνίδι των σκιών) (2011)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Σεπ 2019, 21:56

Υπηρχε και προηγουμενη ταινια, του 2009. Αυτο ειναι το σικουελ της..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (Το παιχνίδι των σκιών) (2011)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Οκτ 2019, 04:38

Ειχα ηδη γραψει παρουσιαση της πρωτης ταινιας του 2009, βρες τη!
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (Το παιχνίδι των σκιών) (2011)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Οκτ 2019, 12:28

Την εχω ηδη βρει, ευχαριστω.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες