The Lighthouse (2019)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: The Lighthouse (2019)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 17 Απρ 2020, 21:22

Σε ευχαριστώ για την πληροφορίες Θ.Κ., να ξέρεις ότι θα αξιοποιηθούν κάποια στιγμή!
SYSTEM FAILURE

Ψάρι στη στεριά
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 1
Εγγραφή: 15 Νοέ 2020, 16:29

Re: The Lighthouse (2019)

Ανάρτησηαπό Ψάρι στη στεριά » 15 Νοέ 2020, 16:35

Καλησπέρα σε όλους.
Παρακολούθησα κι εγώ την ταινία χθες αυτή. Παρόλο που βρήκα εξαιρετικές τις ερμηνείες και θα συμφωνήσω με όλα γράψατε παραπάνω, με άφησε με αρκετές απορίες κι όλας. Αρχικά το τέλος, με μπέρδεψε πραγματικά...
Θα ήθελα να ακούσω την προσέγγιση κάποιου για αυτό το κομμάτι. Συνδέεται με τη νεμεσι και την ύβρη που διέπραξε ο Πάτινσον σκοτώνοντας τον γλάρο;
Γενικα θα με ενδιέφερε να διαβάσω μια προσέγγιση των διαφόρων αλληγοριων που παρουσιάζονται.
Το φως του φάρου συμβολίζει κάτι συγκεκριμένο; Προσπαθώ να ξεκλειδώσω τα κομμάτια που με μπέρδεψαν.

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: The Lighthouse (2019)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 27 Νοέ 2020, 23:45

Καλησπέρα και σε σένα!

Προσωπικά το τέλος για μένα ήταν το αποτέλεσμα της κλιμακούμενης έντασης που υπήρχε ανάμεσα στους δύο πρωταγωνιστές και δημιουργήθηκε από τα μοτίβα των συμπεριφορών που έβγαλαν. Τα επιμέρους γεγονότα ήταν αφορμές, καθώς η απομόνωση του νησιού τους έφερε αντιμέτωπους και δεν υπήρχε κάτι ή κάποιος να ανακόψει.. την πορεία.

Τώρα για το φως δεν ξέρω αν συμβολίζει κάτι συγκεκριμένο, μου άρεσε το κάπως διφορούμενο αποτέλεσμα που είχε αυτή η σκηνή και σαν να δίνει ο καθένας μας την δική του προσωπική ερμηνεία.

Μιας κι έχουν περάσει μέρες από τότε που την είδες, τι αίσθηση σου έχει μείνει τώρα; Έχεις ξεκλειδώσει κάποια κομμάτια;
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: The Lighthouse (2019)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Νοέ 2020, 23:33

Α) Διαβάστε προσεκτικά τον μυθο του Προμηθέα με όλες τις παραλλαγές του. Με ποιους ταυτιζόταν και τι εκπροσωπεί στην αρχαία ελληνική παράδοση.
Β) Ο Πατινσον είναι ο Προμηθέας και ο Νταφοε ο Ήφαιστος. Φυσικά το φως είναι η περιφημη "φωτιά"-γνώση.
Γ) Ξαναδείτε τώρα την ταινία
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: The Lighthouse (2019)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 01 Δεκ 2020, 13:34

Θεατή, εντάξει, με έστειλες τώρα, ευχαριστώ για την απάντηση! Αν είναι ωραία δοσμένο, μου αρέσει το διφορούμενο, που μπορείς αν θες να βάλεις μια προσωπική οπτική. Μου αρέσει όμως επίσης, αν υπάρχει ένας συμβολισμός από πίσω, να το εξερευνήσω και να δω πως έχει "κουμπώσει" στην ταινία.
Θα την δω ξανά κάποια στιγμή και θα θα επανελθω στο νήμα.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: The Lighthouse (2019)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 02 Δεκ 2020, 04:03

Παρακαλώ Τρινιτυ... Περιμένω τις εντυπώσεις σου.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες