Little Women (2019)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Little Women (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Μάρ 2020, 16:01

Image
Τίτλος: Little Women
Ελληνικός Τίτλος: Μικρές Κυρίες
Έτος παραγωγής: 2019
Σκηνοθέτης: Greta Gerwig
Σενάριο: Louisa May Alcott (βιβλίο)
Ηθοποιοί: Saoirse Ronan, Florence Pugh, Meryl Streep, Emma Watson
Διάρκεια: 135'
Imdb

Υπόθεση
Στα μέσα του 19ου αιώνα η νεαρή Τζο Μαρτς ανακαλεί την οικογενειακή ζωή της, όταν μαζί με τις τρεις αδερφές της έκαναν σχέδια για μια ανεξάρτητη, συναρπαστική ζωή.

Image

Άποψη
Γενικά, η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ. Είχα διαβάζει το βιβλίο πιο μικρή.. Η ταινία ήταν ξεκάθαρα με φεμινιστικό μήνυμα, μα ταυτόχρονα ρομαντική, συγκινητική και όμορφη. Καταπληκτική η ερμηνεία των κοριτσιών και ειδικά της Σίρσα Ρόναν, η οποία γενικά δεν μας απογοητεύει ποτέ με τις εξαίρετες ερμηνείες της. Υπέροχη σκηνοθεσία και ωραία φωτογραφία. Η ταινία είναι και για πιο μικρές ηλικίες. Ήταν υποψήφια για 6 βραβεία Όσκαρ, εκ των οποίων απέσπασε μόνο τα δύο. Εν ολίγοις, για μένα ήταν από τις πιο όμορφες, γλυκές, αισιόδοξες και συγκινητικές ταινίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Γενικά, είναι ένα μικρό διαμαντάκι. 10/10


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Little Women (2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Μάρ 2020, 05:03

Μου αρέσει που είπες Μαρία ότι ήταν υποψήφια για 6 Όσκαρ και τελικά απέσπασε ΜΟΝΟ τα δύο, εδώ άλλες είναι υποψήφιες για 7/8/10 Όσκαρ και τελικά παίρνουν.. άσε μην το πω...
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Little Women (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Μάρ 2020, 11:44

Ναι, αλλα η συγκεκριμενη τα αξιζε..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Little Women (2019)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 11 Μάρ 2020, 11:44

(Εντωμεταξύ οι πρωταγωνίστριες ειναι τοσο διαφορετικές μεταξύ τους που δεν πείθουν με την καμία οτι είναι αδελφές)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Little Women (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Μάρ 2020, 14:30

Ξενέρωτας έγραψε:(Εντωμεταξύ οι πρωταγωνίστριες ειναι τοσο διαφορετικές μεταξύ τους που δεν πείθουν με την καμία οτι είναι αδελφές)

Χαχα, ισχυει! :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες