Joker (2019)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Δεκ 2019, 20:56

Image

Τίτλος: Joker
Έτος παραγωγής: 2019
Σκηνοθέτης: Todd Phillips
Σενάριο: Todd Phillips, Scott Silver
Ηθοποιοί: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz...
Πρωτότυπη μουσική: Stanley Myers
Διάρκεια: 122΄


Ένας επίδοξος κωμικός κακοποιείται από μια σκληρή κοινωνία κι από τους συνανθρώπους του μέχρι που ξεσπάει.

Image

Είχα πραγματική ανυπομονησία να δω αυτήν την ταινία, πράγμα που δεν το συνηθίζω. Τα πάντα ό,τι είχα δει, το τρέιλερ, σκηνές, ατάκες, ήταν του γούστου μου. Και δεν απογοητεύτηκα.

Η ιστορία, τοποθετείται στην φανταστική πόλη Γκόθαμ, που μοιάζει με Νέα Υόρκη, σε κάποια προηγούμενη δεκαετία, του ’70 ίσως, δίχως κινητά και κάμερες παρακολούθησης, με τον κόσμο να καπνίζει στους κλειστούς χώρους και να διαβάζει έντυπες εφημερίδες. Κι η αίσθηση του φιλμ, κι όλη η αισθητική της ταινίας ανήκει εκεί, ήδη από τα πρώτα δευτερόλεπτα και τα κίτρινα γράμματα των τίτλων πάνω στα κτήρια.

Η πλοκή δραματική και στενάχωρη. Ήδη από την πρώτη σκηνή με τον ήρωα σε έντονη ψυχολογική κατάσταση μπροστά στον καθρέφτη ξέρεις πως εδώ δεν θα χαριστούν και πολλά. Σε μεγάλο βαθμό την ταινία κουβαλάει στις πλάτες του βέβαια ο Χοακίν Φοίνιξ, μάλλον στην σημαντικότερη ερμηνεία της καριέρας του. Και είναι πειστικός ακόμα και σαν φυσική εμφάνιση με τα όχι τέλεια δόντια του, τα κόκκαλά του που εξέχουν όταν είναι ημίγυμνος και την παλαιική του κόμμωση.

Η ταινία έχει μια ποιητικότητα. Σε κάποια σημεία ο ρεαλισμός υποχωρεί ακριβώς για να δώσει θέση στην ποίηση, όπως στην σκηνή πάνω στο καπό του περιπολικού. Η μουσική επένδυση και μαζί ο χορός που είναι παντού παρών, προσδίδει στην δραματική ποιητικότητα.

Ο Τζόκερ είναι ένας άνθρωπος κακοποιημένος από την κοινωνία. Οι άνθρωποι της μεγάλης πόλης γίνονται σκληροί και μέσα στην στριμωγμένη ζωή του δεν του επιτρέπουν ούτε ένα καλοπροαίρετο αστειάκι. Τραγικός ακόμα και στο όνειρό του να γίνει κωμικός όταν δεν ξέρει καν πού να γελάσει όταν ακούει τα αστεία των άλλων κι όταν δεν μπορεί να ελέγξει το νευρικό του γέλιο. Αδικείται και κακοποιείται από την παιδί μέχρι σήμερα, ξανά και ξανά, από διαφορετικούς ανθρώπους και σε διαφορετικές περιστάσεις και περισσότερες από μία φορές αναρωτιέται πού χάθηκαν απλά πράγματα όπως η ευγένεια και η εντιμότητα. Το πότε θα ξεφύγει είναι απλά θέμα χρόνου.

Image

Εδώ υπάρχει κι ένα σχόλιο πάνω στις κοινωνικές ανισότητες των δυτικών κοινωνιών. Η εξέγερση των κλόουν ίσως θυμίζει π.χ. την εξέγερση των Κίτρινων Γιλέκων.

Η ταινία έκανε μια γενικότερη αίσθηση και ήδη άφησε ατάκες και σκηνές στην ποπ κουλτούρα. ("Is it just me or is it getting crazier out there?" — "All I have are negative thoughts!" — "You wouldn't get it…" κτλ.)

Χαίρομαι που δεν είχε Μπατμαν η ταινία. Ήδη η μικρή αναφορά στον μικρό Μπρους ήταν οριακά ανεκτή για μένα. Στα μείον της ταινίας, για εμένα, ο Ρόμπερτ ΝτεΝίρο. Πιστεύω πως εδώ και πολλά χρόνια αυτός ο ηθοποιός (καθώς και άλλοι της κλάσης του) δεν μπορεί να υποδυθεί άλλον ρόλο πέρα από τον εαυτό του. Ή για να το πω καλύτερα: ο εαυτός του σκεπάζει τον όποιο ρόλο. Ειδικά οι γκριμάτσες του είναι τόσο ΝτεΝίρο που δεν μπορείς να δεις πίσω από αυτές αυτόν που υποτίθεται πως βλέπουμε. Πιστεύω πως σχεδόν κάθε άλλη επιλογή, και δει κάποιου λιγότερο γνωστού, θα βοηθούσε περισσότερο την ταινία.

Μια πολύ καλή ταινία, μια πολύ δυνατή ερμηνεία και μια αριστοτεχνική σκηνοθεσία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Δεκ 2019, 08:15

Για τον Ρομπερτ ΝτεΝιρο συμφωνω απολυτα. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Δεκ 2019, 18:23

Έγραψα εχθές για τον Τζόκερ και έψαχνα τώρα να δω τα διάφορα σχόλια στο φόρουμ.

Έγραψε αλλού ο Νικόλας Δε Κιντ:
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Είδα και γω χθες στον κινηματογράφο το περιβόητο Joker (2019)...
Να πω την αλήθεια δεν μου έκανε ούτε κρύο ούτε ζέστη. Φοβερή και τρομερή η ερμηνεία του Φοίνιξ αλλά κάπως υπερβολική για τα γούστα μου. Σίγουρα έδωσε μια άλλη διάσταση στο ρόλο του Τζόκερ με μια ερμηνεία κοντά σε αυτή του μακαρίτη του Χηθ Λέτζερ.
Η ιστορία αναμενόμενη με αρκετές "αμερικανιές" στο σενάριο.
Ο ψυχοπαθής που με το ζόρι προσπαθεί ο σκηνοθέτης να τον κάνει συμπαθή, αλλά λόγω σήψης της κοινωνίας οδηγείται στα άκρα και πάει λέγοντας. Για να μην αδικήσω βέβαια τον σκηνοθέτη η ταινία ήταν πολύ καλά σκηνοθετημένη αλλά μέχρι εκεί. Κάτι καινούργιο δεν είχε να πει. Και γα να είμαι και ειλικρινής το σύμπαν της DC δεν λειτουργεί χωρίς τον Μπάτμαν, γιαυτό και ετοιμάστηκε το έδαφος για την εμφάνιση του.
Η βία είναι αρκετή και οι αναποδιές του Τζόκερ απανωτές, έτσι ώστε να δικαιολογηθεί μάλλον στο μέλλον και η ροπή του προς την παρανομία αλλά και η εμμονή του με τον Μπάτμαν!
Εν τέλει, σε καιρούς δύσκολους ο κόσμος - ο όχλος - έχει ανάγκη από σύμβολα και ήρωες. Έτσι λοιπόν νομίζω και ο Τζόκερ άθελα του θα γίνει ένα σύμβολο ας πούμε αντιεξουσιαστή.

Κάποιοι συνέκριναν την ταινία με τον "Ταξιτζή" και το "Κουρδιστό πορτοκάλι"...
Θεωρώ άκυρες και τις 2 συγκρίσεις... Ο μεν ταξιτζής συμβολίζει την παρακμή μια κοινωνίας σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο, μια ολόκληρη χώρα λαβωμένη από τον πόλεμο του Βιετνάμ ενώ ο Άλεξ είναι ένας δυστοπικός αντι-ήρωας όπου ο μαέστρος Κιούμπρικ τον έκανε συμπαθή χωρίς να εκβιάζει συναισθήματα.

Εν τέλει νομίζω ένα 6/10 είναι μια χαρά!


Και του απάντησε Στιλλ Ιλλ:

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Η σύγκριση με τον Ταξιτζή στέκει στα δικά μου μάτια, το Κουρδιστό πορτοκάλι πάλι το θεωρώ σαν ταινία εντελώς αδιάφορη και τον πρωταγωνιστή πολύ αντιπαθητικό αλλα εντάξει εμένα δεν μαρέσει και ο Κιούμπρικ, τον θεωρώ πολύ αποστειρωμένο και ψυχρό για τα γούστα μου. :μαναι:

Σαφέστατα όμως πρόκειται περι γούστου. Βέβαια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τα σχόλια περι καινούργιου. Αυτό είναι εκ των πραγμάτων κάτι ανέφικτο. Ακόμα και οι οπτικές ενος σκηνοθέτη μαλλόν θα επαναλαμβάνονται πλεόν εστιάζοντας σε κάτι διαφορετικό και βγάζοντας το ίσως πιο μπροστά.


Καταρχήν, έβλεπα συνεντεύξεις του σκηνοθέτη και αναφέρει τον "Ταξιτζή" μέσα στις επιρροές της ταινίας, καθώς και άλλες ταινίες της δεκαετίας του '70, πράγμα που φαίνεται καί στην αισθητική της ταινίας αλλά και στην πλοκή, πιστεύω.

Απλά να συμφωνήσω, με την Στιλλ Ιλλ, καθώς είναι σαν να διαβάζω δικά μου λόγια εδώ πέρα. Κι εγώ τον Κιούμπρικ τον βρίσκω αποστειρωμένο και ψυχρό και δεν μου ταιριάζει. Κι ο πρωταγωνιστής από το Κουρδιστό Πορτοκάλι μού είναι επίσης αντιπαθής και δεν πιστεύω πως φτάνει ως "συμπαθής" στους περισσότερους άλλωστε.

Σε μια ταινία προσωπικά δεν ζητάω "κάτι το καινούργιο" όμως εδώ νομίζω πως υπήρξε μια καινούργια ερμηνεία του Τζόκερ και σίγουρα διαφορετική από αυτήν του Χιθ Λέτζερ. Ο Τζόκερ του Λέτζερ ήταν αναρχικός, η θέση του ήταν πολιτική, ενώ ο Τζόκερ του Φοίνιξ μπορεί να καταλήγει να είναι υπαίτιος για ένα κύμα επεισοδίων (που αύριο μεθαύριο ίσως γίνει επανάσταση και κίνημα πολιτικό) όμως αυτή δεν ήταν η πρόθεσή του κι ούτε ο χαρακτήρας του. Απλά έτυχε το προσωπικό του ξέσπασμα να γίνει η σταγόνα στο ποτήρι της πόλης που ήταν έτοιμο να ξεχειλίσει.

Κι εγώ πιστεύω πως περισσότερο είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Η ταινία έχει ένα 8✩ από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Δεκ 2019, 20:01

Φαροφύλακας έγραψε: Κι εγώ τον Κιούμπρικ τον βρίσκω αποστειρωμένο και ψυχρό και δεν μου ταιριάζει.
.


Αυτό που λες σεβαστό, αλλά ούτε μειώνει την τεράστια αξία του Κιούμπρικ ούτε λέει κάτι για το Τζόκερ.
Τώρα το θέμα γούστου και αντίληψης αλλά και γνώσης το έχουμε εξαντλήσει εδώ και χρόνια, οπότε δεν χρειάζεται να το ξανανοίξουμε! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Δεκ 2019, 21:18

Στην πραγματικότητα η άποψή μου κι η άποψή σου για τον Κιούμπρικ ή τον "Τζόκερ" λένε κάτι, αν και ελάχιστο, για την αξία τους, αφού η αξία της τέχνης βρίσκεται σε σχέση με τους ανθρώπους που έρχονται σε επαφή μαζί της (κι όχι π.χ. με τους πλανήτες), ένα ελάχιστο ποσοστό των οποίων είμαστε κι εμείς.

Από εκεί και πέρα την αξία στον Κιούμπρικ την έδωσε η γενικότερη αναγνώριση από το κοινό μέσα σε ένα μήκος χρόνου και πολύ πιθανό να συμβεί το ίδιο και για τον "Τζόκερ", για την ώρα έχει κάνει μια πολύ δυναμική αρχή προς την σωστή κατεύθυνση.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Δεκ 2019, 21:34

Αν διαλέξουμε αυτόν τον δρόμο θα καταλήξουμε να είμαστε ισοπεδωτικοί.
Άλλο τι μας αρέσει εμάς, άλλο τι μπορούμε να αντιληφθούμε και άλλο τι είναι εν τέλει ένα αριστούργημα. Δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Η αξία της τέχνης υπάρχει και φυσικά εξαρτάται από το ποιός την εκτιμάει. Δηλαδή δεν μπορούν όλοι να εκτιμήσουν την αξία ενός μετάλλου. Και να για να γίνω πιο συγκεκριμένος πολλοί θα εντυπωσιαστούν από την λάμψη του σιδηροπυρίτη και θα αγνοήσουν το ασήμι. Όμως η αξία του δευτέρου απέχει παρασάγγας από αυτή του πρώτου. Συγκεφαλαιώνοντας λοιπόν, φυσικά η αξία της τέχνης εκτιμάται αλλά όπως είπαμε και παραπάνω παίζει ρόλο και ο εκτιμητής.

Όσο για τον Κιούμπρικ, δεν αναγνωρίστηκε από το κοινό μόνο αλλά και από τους ομότεχνους του, κάτι που είναι εξίσου σημαντικό. Επιπλέον, ο τρόπος που σκηνοθετούσε διδάσκεται σε πανεπιστήμια, έχουν γραφτεί βιβλία και πάει λέγοντας. Δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσουμε παραπάνω. Μπορεί να φτάσουμε και σε σημείο να συγκρίνουμε το Δαλιανίδη με τον Κιούμπρικ κάτι το οποίο δεν οδηγεί πουθενά.

Δυναμική αρχή με κωμωδιούλες τύπου Hangover, Road Trip (κατ' εμέ ότι πιο γελοίο έχω δει) και Σταρσκυ και Χατς;
Οκ ο καθένας διαλέγει τι του αρέσει και τι όχι, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αξία των καλλιτεχνών και των έργων.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Δεκ 2019, 14:50

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Άλλο τι μας αρέσει εμάς, άλλο τι μπορούμε να αντιληφθούμε και άλλο τι είναι εν τέλει ένα αριστούργημα. Δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Η αξία της τέχνης υπάρχει και φυσικά εξαρτάται από το ποιός την εκτιμάει.


Μα υπάρχει σε σχέση με τους ανθρώπους. Είναι τί αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι ως καλό, κακό, αριστούργημα κτλ. Κι αυτό κατά εποχή, κατά μονάδα, κατά πολιτισμό κτλ. Αλλιώς σε σχέση με τί είναι κάτι αριστούργημα; Εάν υπήρχε π.χ. η Μόνα Λίζα δίχως να υπάρχει η ανθρωπότητα, για ποιον θα ήταν αριστούργημα; Ομοίως και δεν υπάρχουν πραγματικά κριτήρια. Είναι η γενικότερη υποκειμενική αντίληψη ενός πολιτισμού, ενός ανθρώπου, μιας εποχής κτλ. Όπου και πάλι, ένα σωρό άνθρωποι, ακόμη κι η μονάδα ανάλογα με την διάθεση και την ώρα, θα έχουν διαφορετική άποψη κι αντίληψη για το θέμα.

Επίσης, να είσαι βέβαιος πως σε κινηματογραφικές σπουδές κτλ. διδάσκονται ακόμη και τα μπι-μούβις. Κι ομοίως πως ακόμη κι οι ειδικοί διαφωνούν μεταξύ τους.

Η αξία της τέχνης υπάρχει μέσα στο μυαλό του καθενός κι επίσης ως υποκειμενική συλλογική αντίληψη σε μικρότερες και μεγαλύτερες ομάδες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Δεκ 2019, 19:50

Σε όλα αυτά που αναφέρεις Φάρε συμφωνώ, με την μόνη διαφορά πως δεν γίνεται να ονομάζουμε κατά το δοκούν τα πάντα αριστουργήματα.
Σου είπα το παράδειγμα της χημείας. Ο σιδηροπυρίτης είναι ένα μέταλλο εντυπωσιακό αλλά με σχεδόν μηδαμινή αξία ενώ αντίθετα το ασήμι εκ πρώτης όψεως δεν είναι εντυπωσιακό αλλά για κάποιον που ειδικεύεται σε αυτό το κομμάτι η διαφορά των δύο μετάλλων είναι χαώδης ως προς την αξία τους. Ο αδαής εν αντιθέσει θα εντυπωσιαστεί με την λάμψη του πρώτου μετάλλου και φυσικά όντας αδαής μπορεί και να του είναι δύσκολο να καταλάβει την διαφορά των μοριακών βαρών, της δομής και εν γένει των στοιχείων που δίνουν την μεγάλη αξία στο ασήμι. Το ίδιο συμβαίνει και στην τέχνη εν μέρει και γενικά παντού.
Η Μόνα Λίζα και τα Ομηρικά έπη γιατί μπήκαν στο πάνθεον των αριστουργημάτων της παγκόσμιας τέχνης; Γιατί τα προτίμησε ο πολύς κόσμος; Αυτό είναι υπεραπλουστευμένο. Τουλάχιστο έτσι το βλέπω εγώ. Επίσης, υπάρχει και ο έμπειρος αποδέκτης ήτοι αναγνώστης, θεατής, εκτιμητής και πάει λέγοντας. Κοντά στον έμπειρο βέβαια υπάρχει και ο καταρτισμένος. Δεν μπορούμε να τα αγνοούμε όλα αυτά και να κοιτάμε μόνο απόλυτους αριθμούς.
Με τέτοια υπεραπλούστευση θα φτάσουμε να λέμε πως η Λένα Μαντά είναι καλύτερη συγγραφέας από τον Καμί πχ επειδή στα ευπώλητα τα βιβλία της είναι πολλές θέσεις μπροστά από αυτά του Γάλλου συγγραφέα. Βέβαια εδώ υπάρχει το εξής άτοπο. Μη χρήση όλων των δεδομένων για την λύση του προβλήματος :)))) Ποιό κοινό προτιμάει τον έναν συγγραφέα και ποιό τον άλλο. Τ'ι διάρκεια στον χρόνο έχει ο ένας και τί ο άλλος;

Γράφεις πως οι ειδικοί διαφωνούν. Και πολύ καλά κάνουν. Δυστυχώς, σε όλες τις επιστήμες όταν οι ειδικοί διαφωνούν οι υπόλοιποι δεν μπορούν να ανακατεύονται.

Τέλος συμφωνώ με αυτό που λες για την αξία της τέχνης και το μυαλό του καθενός.
Αρκεί βέβαια να ξέρουμε και τι μυαλό κουβαλάει ο καθένας!

Το έχουμε ξαναπεί και κατ' ιδίαν νομίζω. Αν τα πράγματα στην τέχνη ήταν τόσο αυθαίρετα και τόσο υποκειμενικά δεν θα υπήρχαν Σχολές Καλών Τεχνών...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Δεκ 2019, 08:56

Εχω ενα deja vu... Καθε φορα λεμε ξανα τα ιδια κ τα ιδια περι "αντικειμενικοτητας" και αντιληψης.. τεσπα, εγω παντως συμφωνω με το Φαροφυλακα. :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Δεκ 2019, 12:31

Πολύτιμη η συμμετοχή σου στην κουβέντα! :μπράβο:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες