Joker (2019)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 18 Ιαν 2020, 12:38

Για την ταινια, ειδα μια μονο μακροσυρτη σκηνη στο youtube.. δεν με "καιει" τοσο να τη δω, πραγματικα.
Τωρα, οντως εχουμε ξανασυζητησει τα ιδια και τα ιδια περι υποκειμενικοτητας κλπ, εγω παντως συμφωνω με τον Φαροφυλακα, το εχω ξαναπει, αλλα η συζητηση εχει ξεφυγει, παιδια, τον Τζοκερ και μονο πρεπει να αναλυσουμε εδω.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 22 Σεπ 2021, 09:26

Σχετικά με αυτή την ταινία την θυμήθηκα όταν τις προάλλες είχε η τηλεόραση το Ακρωτήρι του Φόβου.
Είναι ρημέηκ παλαιότερης ταινίας που ήταν βασισμένη σε ένα μυθιστόρημα ψυχολογικού τρόμου. Κεντρικός χαρακτήρας είναι ο Μαξ Κάντυ που αποφυλακίζεται και αποφασίζει να εκδικηθεί τον άνθρωπο που τον έβαλε φυλακή.

Σε μια σκηνή, ο Κάντυ (Ρόμπερτ ντε Νίρο) γελάει υστερικά σε ένα κινηματογράφο. Το ύφος του και το σκηνικό μου θύμησαν την σκηνή όπου ο Άρθουρ είναι σε ένα καφε και επίσης γελάει υστερικά.
Ήξερα ότι υπήρχαν ομοιότητες με τον Ταξιτζή αλλά συνειδητοποίησα ότι γενικότερα η ταινία είναι επηρεασμένη από τις ερμηνείες του Ντενίρο στις ταινίες του Σκορτσέζε.

Βρήκα τις παρακάτω τρανταχτές ομοιότητες-
Ακρωτήρι του Φόβου

Image

Image

King of Comedy

Image

Image

Ταξιτζής

Image

Image


Οργισμένο Είδωλο

Image

Image

Έχω την εντύπωση πως η σκηνοθετική οδηγία στον Φοίνιξ ήταν το να ερμηνεύσει τον Ντενίρο να υποδύεται τον Τζόκερ.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Joker (2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2021, 14:00

Ίσως δεν είναι τόσο τρανταχτές οι ομοιότητες όσο π.χ. στο Shinning, αλλά θα μπορούσε. Καλές οι σκέψεις σου.

Άλλωστε καί στην τέχνη, δεν υπάρχει παρθενογένεση. Είτε με επίγνωση, είτε ασυναίσθητα, η τέχνη παίρνει από τα προηγούμενα και φτιάχνει κάτι κανούργιο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες