Alita: Battle Angel (2019)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Alita: Battle Angel (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Σεπ 2019, 12:44

Image
Τίτλος: Alita: Battle Angel
Ελληνικός τίτλος: Αλίτα: Ο Άγγελος Της Μάχης
Έτος παραγωγής: 2019
Σκηνοθεσία: Robert Rodriguez
Σενάριο: James Cameron, Laeta Kalogridis
Ηθοποιοί: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connelly, Mahershala Ali
Διάρκεια: 121'
Imdb

Υπόθεση
Όταν η Alita ξυπνάει χωρίς να θυμάται ποια είναι σε έναν μελλοντικό κόσμο που δεν αναγνωρίζει, την παίρνει μαζί του ο Ido, ένας συμπονετικός γιατρός που συνειδητοποιεί ότι κάπου μέσα σε αυτό το εγκαταλειμμένο κέλυφος από cyborg κρύβεται η καρδιά και η ψυχή μιας νεαρής κοπέλα με εξαιρετικό παρελθόν. Καθώς η Alita μαθαίνει πως να περιηγείται στη νέα της ζωή και στους ύπουλους δρόμους της Iron City, ο Ido προσπαθεί να την προστατέψει από την μυστηριώδη ιστορία της, όσο ο νέος της φίλος Hugo της προσφέρει βοήθεια για να βρει τις αναμνήσεις της. Βέβαια, μόνο όταν οι θανατηφόρες και διεφθαρμένες δυνάμεις της πόλης αρχίσουν να την κυνηγούν θα ανακαλύψει, η Alita, ένα στοιχείο από το παρελθόν της και δεν είναι άλλο από τις απίστευτες μαχητικές ικανότητες που διαθέτει...

Image
Άποψη
Η ταινία Alita: Battle Angel σε κάποια σημεία προσφέρει ουσιαστικά πράγματα και δίνει μερικές ενδιαφέρουσες εξελίξεις, ωστόσο σε άλλους τομείς είναι αρκετά εμφανές το ότι ήθελε παραπάνω δουλειά και απλά γεμίζει τα κενά για όσα ακολουθούν.
Το πολύ θετικό είναι πως έχει εντυπωσιακή σκηνοθεσία και εμφανίζονται μερικοί ενδιαφέροντες χαρακτήρες, όμως εκεί που θέλει να δώσει κάτι το διαφορετικό, γίνεται λίγο generic και απλά το πάει στον… αυτόματο. Σε κάποια σημεία είναι ενδιαφέρουσα και περνάει ανώδυνα, αλλά υπάρχουν και κάποια στοιχεία, τα οποία θα μπορούσαν να αναλυθούν καλύτερα, ενώ η ταινία ακροβατεί ανάμεσα στο σκοτεινό κλίμα και το fun. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που θα λέγαμε «Μεγάλο Σινεμά», όμως ακριβώς επειδή είναι ταινία τελείως ''ακομπλεξάριστη'' πάνω σ' αυτό το θέμα, πιστεύω πως ακόμα και οι πιο απαιτητικοί θεατές αν πάνε συνειδητοποιημένοι γι' αυτό που θα δουν θα τους αρέσει και θα περάσουν πολύ καλά. Γενικά, είναι μία μέτρια ταινιούλα επιστημονικής φαντασίας σε συνδυασμό με 3D, η οποία θα μπορούσε να μην είναι τόσο μονοδιάστατη σεναριακά, αλλά για να περάσεις την ώρα σου ευχάριστα είναι μια χαρά. 7/10


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Alita: Battle Angel (2019)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 25 Σεπ 2019, 02:09

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, Μπεατριξ παρόλο που όταν μπήκα στην αίθουσα του σινεμά ήμουν έτοιμος να δω μια ακόμα ανούσια ταινία. Παραδόξως τη βρήκα πολύ καλή, με εξαιρετικά εφέ, αρκετά ενδιαφέρον σενάριο το οποίο βέβαια ήθελε κάποιες βελτιώσεις κι έναν απολαυστικό όπως πάντα Κριστόφ Βαλτς. Δε ξέρω εάν θα υπάρξει σικουελ, εύχομαι να κάνουν.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Alita: Battle Angel (2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 10 Απρ 2020, 16:21

Αμάν ρε Μαρία, "μέτρια ταινιούλα" αλλά βάζεις 7 στα 10, :ρ κατά τ' άλλα ωραία παρουσίαση, την είδα και μου άρεσε πολύ και έβγαζε ωραία συναισθήματα, την Alita σχεδόν την ερωτεύτηκα :αγαπώ: :αγαπώ: :αγαπώ: :φιλί: , συμφωνώ με αυτά που γράφει ο Ιαβέρης και μακάρι να βγει και συνέχεια σε αυτήν την όμορφη ταινία (με ότι καταπιάνεται ο Ροντρίγκες αποκτά ενδιαφέρον).
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Alita: Battle Angel (2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2020, 14:55

Την είδα μέχρι την μέση. Καλοφτιαγμένη από άποψη cgi. Μάλλον δεν είναι για μένα πάντως και προσωπικά, έχω την αίσθηση πως είναι περισσότερο για παιδιά κι εφήβους;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Alita: Battle Angel (2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Απρ 2020, 16:52

Δεν θα το'λεγα, Φαρε, απλα αλλα γουστα..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες