Breathe (2017)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Breathe (2017)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2019, 19:53

Image
Τίτλος: Breathe
Έτος Παραγωγής: 2017
Σκηνοθεσία: Andy Serkis
Σενάριο: William Nicholson
Ηθοποιοί: Claire Foy, Andrew Garfield, Tom Hollander, Hugh Bonneville
Διάρκεια: 117'
IMDB

Υπόθεση:
Η ιστορία ακολουθεί τον Robin Cavendish (Andrew Garfield), έναν δραστήριο νέο που του αρέσει το κρίκετ και επαγγέλλεται έμπορος τσαγιού, ο οποίος ερωτεύεται την Diana (Claire Foy) μία νεαρή κοπέλα με τσαγανό και λάμψη. Οι νέοι σύντομα παντρεύονται και βρίσκονται στο Nairobi για την δουλειά του Robin. Εκείνος, όμως, ξαφνικά προσβάλεται από τον υιό της πολιομυελίτιδας και βρίσκεται μη αναστρέψιμα παράλυτος, με τους γιατρούς να του δίνουν μονάχα μία εβδομάδα ζωής. Η Diana όμως αρνείται να το δεχτεί και ξεκινά μία ιστορία που εξυψώνει την ανθρώπινη θέληση για ζωή.

Image

Κριτική:
Το σκηνοθετικό ντεμπούτο του Άντι Σέρκις (The Lord Of the Rings, The Hobbit). Τη διεύθυνση φωτογραφίας αναλαμβάνει ο Robert Richardson (Κill Bill, The Hateful Eight). Πέρα από την τέλεια φωτογραφία και τα τοπία, μου άρεσαν πάρα πολύ οι ερμηνείες των ηθοποιών, ειδικά του Andrew Garfield που κατέχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Κάποιοι θα χαρακτήριζαν την ιστορία γλυκόπικρη ή και μελό, καθώς πρόκειται για ρομαντική/δραματική ταινία, οπότε και δεν είναι για όλα τα γούστα, εμένα μου άρεσε προσωπικά. Πάντως για πρώτη ταινία του Άντι Σέρκις ήταν αρκετά καλή, αξιοπρεπής. Βάζω 8/10.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες