Mama (2013)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Mama (2013)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 18 Σεπ 2018, 13:11

Image
Τίτλος: Mama
Έτος Παραγωγής: 2013
Σκηνοθεσία: Andy Muschietti
Σενάριο: Andy Muschietti, Neil Cross, Barbara Muschietti
Ηθοποιοί: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Megan Charpentier, Isabelle Nélisse
Διάρκεια: 100'
Imdb

Υπόθεση:
Το «Mama» περιστρέφεται γύρω από δύο μικρά κορίτσια που εγκαταλείφθηκαν σε μια απομονωμένη καλύβα στο δάσος για πέντε χρόνια. Μετά την εύρεσή τους, τα κορίτσια ζουν με το θείο και τη θεία τους αλλά μαζί τους φέρνουν και μια σκοτεινή, απειλητική οντότητα που αποκαλούν «Mama».

Image

Άποψη:
Προσεγμένη σκηνοθεσία, καλοφτιαγμένα εφέ, πολλές τρομακτικές σκηνές, οι ερμηνείες καλές και ειδικά των δύο μικρών κοριτσιών που πρωταγωνιστούν. Θυμίζει λίγο Guillermo DelToro η σκηνοθεσία, αλλά μάλλον το δυνατό σημείο της ταινίας είναι το σενάριο/ιστορία.
Μπορεί να είναι ταινία τρόμου, αλλά νομίζω συγκαταλέγεται και στο δράμα.
Το μόνο ίσως ελάττωμα της ταινίας είναι η ελλειπής ανάπτυξη χαρακτήρων, ίσως μάλλον γιατί η ταινία εστιάζει σε άλλο τομέα.
Από μένα παίρνει ένα 8/10.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Mama (2013)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Σεπ 2018, 16:17

Απ' τις ταινίες που είδα και ξέχασα στο καπάκι. Μπορεί και να μου είχε αρέσει, όμως, δεν θυμάμαι. :ανέκφραστος:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Mama (2013)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Νοέ 2018, 20:57

Για ταινια τρομου θεωρω οτι ηταν πολυ καλη. Ειναι απο τις λιγες ταινιες τρομου των τελευταιων χρονων που μου αρεσαν (αυτη και το ΙΤ). :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες