Into The Storm (2014)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Into The Storm (2014)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Σεπ 2018, 11:27

Image
Τίτλος: Into The Storm
Ελληνικός Τίτλος: Μέσα Στον Κυκλώνα
Έτος παραγωγής: 2014
Σκηνοθέτης: Steven Quale
Σενάριο: John Swetnam
Ηθοποιοί: Richard Armitage, Nathan Kress, Sarah Wayne Callis, Matt Walsh
Διάρκεια: 89'
Imdb

Υπόθεση:
Σε μία μόνο ημέρα, η πόλη Σίλβερτον δοκιμάζεται από μια πρωτοφανή επίθεση ανεμοστρόβιλων. Ολόκληρη η πόλη είναι στο έλεος του κυκλώνα και οι κυνηγοί καταιγίδων προβλέπουν επιδείνωση των φαινομένων. Οι περισσότεροι αναζητούν καταφύγιο. Κάποιοι όμως, τρέχουν προς τους ανεμοστρόβιλους για να δοκιμάσουν πόσο κοντά μπορεί να φτάσει κανείς για να απαθανατίσει αυτό το μοναδικό φυσικό φαινόμενο. Την ίδια ώρα, μέσα στο χαμό, ένας πατέρας προσπαθεί να βρει και να σώσει τον γιο του από τη καταστροφή που έρχεται.

Image

Άποψη:
Παρά τις μέτριες κριτικές που έλαβε η ταινία, για εμένα παραμένει μία από τις αγαπημένες μου. Τα εφέ είναι εξαιρετικά, η σκηνοθεσία έχει ένα ενδιαφέρον και οι ερμηνείες είναι αξιοπρεπέστατες (ειδικά του Ρίτσαρντ Άρμιτατζ που είναι και ο πρωταγωνιστής). Δεν είναι τόσο μονοδιάστατη όσο λένε, παρά το προβλέψιμο και λιτό σενάριο, έχει κάποιες συγκινητικές στιγμές, έχει ένταση, αγωνία και σου δημιουργείται ένα δέος βλέποντας το. Για ταινία με θέμα τις φυσικές καταστροφές είναι ό,τι πρέπει. Προσωπικά, μου άρεσε πολύ. Βάζω 9/10!


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες