Inception (2010)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Re: Inception (2010)

Ανάρτηση από Σινεφίλ » 17 Μάι 2013, 08:28

Εμένα οι μπερδεμένες ταινίες με κουράζουν. Εντάξει, είναι ωραίο και θεμιτό να μην τα έχεις όλα στο πιάτο και να δουλεύει λιγάκι ο εγκέφαλος, μα από εκεί μέχρι να σου γίνουν τα νεύρα κορδέλες, υπάρχει απόσταση. Δυστυχώς, αν και την είδα, με ξενέρωσε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 650

Ανάρτηση από Μπιατριξ Κιντο » 03 Ιαν 2019, 22:20

Δυστυχως, δεν με ξετρελανε. Πολυ βαρετη, οπως και το Memento. Οι ταινιες του Νολαν ειναι πολυ "περιεργες" για τα γουστα μου. Απλα την ειδα απο περιεργεια για να μαθω γιατι τη θεωρουν ολοι τοσο καλη ταινια. 4/10 :κάτω:
When fortune smiles on something as violent and ugly as revenge, it seems proof like no other, that not only does God exist, you're doing His will.

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 42

Ανάρτηση από Θλιμμένη Κουκουβάγια » 10 Φεβ 2019, 22:14

Την πρώτη φορά που έκατσα να την δω έκλειναν τα μάτια μου μετά από 20-25 λεπτά (Ok, ήταν αργά και ήμουν αρκετά κουρασμένος), έκανα προσπάθεια πάλι μια Κυριακή μεσημέρι και "άντεξα" 40 λεπτά.
Μέχρι σήμερα δεν την έχω δει ολοκληρωμένη (ούτε καν μέχρι την μέση), στο Interstellar ενώ το είδα ήταν στιγμές που δεν ήξερα τι φταίει' κάτι δεν πήγαινε καλά, το ίδιο και στα Batman που η πλήξη έρχεται εύκολα και πρέπει να αντισταθείς..
Ο σκηνοθέτης/ σεναριογράφος αυτός για μένα είναι ο πιο βαρετός που υπάρχει, δεν καταλαβαίνω γιατί παίρνει τέτοιες υψηλές βαθμολογίες στο IMDb, νομίζω όποιος έχει θέματα αϋπνοίας η λύση λέγεται Κρίστοφερ Νόλαν: Ο σκηνοθέτης της νύστας.

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 116

Ανάρτηση από Ιαβερης » 10 Φεβ 2019, 22:57

Κουκουβάγια, πολύ δυνατή και αφοριστική η δήλωση σου αυτή για τον Νόλαν. :) Σέβομαι την άποψη σου όμως για μένα ο Νόλαν μόνο βαρετός δεν είναι. Περίεργος είναι, με κάτι σενάρια που καίνε εγκεφάλους ( το Interstellar για παράδειγμα ακόμα δεν το έχω καταλάβει. ), όμως αδιαφορος δεν είναι. Όλες οι ταινίες του, όσες έχω δει τουλάχιστον εγώ, είναι καθηλωτικες από την αρχή μέχρι το τέλος. Δικές μου αγαπημένες είναι το Dark Knight και το Prestige.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 42

Ανάρτηση από Θλιμμένη Κουκουβάγια » 11 Φεβ 2019, 10:31

Καταλαβαίνω αυτό που λες και πιθανόν να μην μου ταιριάζει το συγκεκριμένο "ύφος" και η οπτική του εν λόγω σκηνοθέτη. Είναι για μένα ηθελημένα πολύπλοκος κάτι που τον κάνει "βαρύ" και κουραστικό σε κάποιους (όπου ανάμεσά τους είμαι κι εγώ). Είμαι της άποψης ότι οι ταινίες sci fi θα πρέπει να γλαφυρές και όχι να μας κάνουν να αποκωδικοποιούμε δύσκολα η κρυμμένα νοήματα.
Βέβαια, υπάρχει κοινό που θα τους αρέσουν πάντα τέτοιες ταινίες και ο Νόλαν είναι από τους καλύτερους σε αυτό ( τον πήρα πίσω τον "αφορισμό" και έκανα και εύφημη μνεία). :P :))))

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 116

Ανάρτηση από Ιαβερης » 11 Φεβ 2019, 12:24

Το ότι είναι ηθελημένα πολύπλοκος το παραδέχομαι κι εγώ, ώρες ώρες προσπαθεί πάρα πολύ για το άτιμο Όσκαρ που ακόμα δεν έρχεται.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 650

Ανάρτηση από Μπιατριξ Κιντο » 11 Φεβ 2019, 13:57

Για καποιους μπορει να ειναι βαρετος, για καποιους οχι... οπως το βλεπει κανεις. :)
When fortune smiles on something as violent and ugly as revenge, it seems proof like no other, that not only does God exist, you're doing His will.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1204

Ανάρτηση από Νικόλας Δε Κιντ » 11 Φεβ 2019, 18:00

Εγώ πάλι χωρίς να τρελαίνομαι για τον Νόλαν, το Inception το βρήκα αρκετά καλό και πρωτότυπο. Το Memento επίσης μου άρεσε πολύ, αν και δεν θα μπορούσα πλέον να το ξαναδώ ενώ την τριλογία του Μπάτμαν την βρήκα αξιοπρεπή αλλά κάπως υπερβολική σχετικά με τον φιλοαμερικανισμό που εξέπεμπε!

Το Prestige δεν μου άρεσε πολύ ενώ το Interstellar το βρήκα άνισο σαν ταινία.
Σε γενικές γραμμές νομίζω είναι ένας καλός δημιουργός! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 209

Ανάρτηση από Βάγγυ » 11 Φεβ 2019, 20:03

Ενώ γενικά δεν έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε σκηνοθέτες, ο Νολαν και ο Σιαμαλαν, με τραβάνε σχεδόν πάντα και μου ταιριάζουν αρκετά. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Ανάρτηση απάντησης

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”