17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 07 Απρ 2016, 17:00

Image

Ξεκινάει σήμερα το 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου στην Αθήνα και θα συνεχιστεί μέχρι τις 13 Απριλίου ενώ στην Θεσσαλονίκη θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 14-20 Απριλίου.

Στην Αθήνα οι προβολές θα πραγματοποιηθούν στους κινηματογράφους Δαναός και Embassy Nova Odeon με γενική είσοδο 6 ευρώ καθώς και στο Γαλλικό Ινστιτούτο με γενική είσοδο 5 ευρώ.

43 οι ταινίες που θα προβληθούν φέτος όχι μόνο από την Γαλλία αλλά και από διάφορες γαλλόφωνες χώρες όπως το Βέλγιο, το Μαρόκο και την Τυνησία. Οι βιβλιόφιλοι θα εκτιμήσουν το ειδικό αφιέρωμα "Το Βιβλίο στην Οθόνη" χάρη στο οποίο θα προβληθούν ταινίες βασισμένες σε γνωστά λογοτεχνικά έργα, όπως η Βασίλισσα Μαργκώ, του Δουμά και η Ζαζί στο Μετρό, του Raymond Queneau. Ιδιαιτέρως τυχεροί θα είναι και οι λάτρεις των κινουμένων σχεδίων καθώς φέτος το Γαλλόφωνο Φεστιβάλ συναντά το Φεστιβάλ Animasyros!

Εδώ μπορείτε να πάρετε περισσότερες πληροφορίες και να "κατεβάσετε" το πρόγραμμα προβολών.

Από μια πρόχειρη ματιά που έριξα, υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές. Έχω ξεχωρίσει μέχρι στιγμής τους Λευκούς Ιππότες, το Έρωτας στα Τυφλά, το Corbo, το Μάταια και το Πέθανα Μα Έχω Φίλους. Που να δω και όλο το πρόγραμμα αναλυτικά :)))) Να δούμε, βέβαια, σε πόσα θα καταφέρω να πάω :μαναι:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Μπου Ραντλι
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μάρ 2016, 20:40

Re: 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Μπου Ραντλι » 07 Απρ 2016, 22:29

Πολύ καλή πληροφορία Μεταλλαγμένη!!! Βλέπω με ...τάπωσες στο αντικείμενο μου!! Δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρω να πάω...

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 08 Απρ 2016, 01:03

Αν ήμουν Αθήνα θα πήγαινα στο Δαναό. Βέβαια έχω ήδη δει τα My King και Disorder, κι ορισμένες που δείχνει μου είναι αδιάφορες.

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 09 Απρ 2016, 13:18

Λοιπόν, χτες είδα το καναδέζικο Corbo που αφορούσε στην αληθινή ιστορία του Jean Corbo που στα 16 του έγινε μέλος του Απελευθερωτικού Μετώπου του Κεμπέκ, μιας ακροαριστερής οργάνωσης που έδρασε την περίοδο 1963-1970 και στόχευε στην ανεξαρτησία του Κεμπέκ από τον Καναδά.

Η ταινία ήταν ωραία με συγκινητικό φινάλε και θα την πρότεινα σε όσους αρέσκονται στην συγκεκριμένη θεματολογία. Ωστόσο, κάτι της έλειπε για να με συγκλονίσει και γι' αυτό, μάλλον, δεν είναι από τις ταινίες που θα μου μείνει χαραγμένη στην μνήμη ακόμα και μετά από καιρό. Την ίδια άποψη είχε και η παρέα μου.

Πάντως, είχε μικρή προσέλευση παρόλο που λόγω ημέρας και ώρας, θα περίμενε κανείς περισσότερο κόσμο :χμ:
Επίσης, βρήκα κουραστικούς τους διπλούς υπότιτλους (ελληνικά-αγγλικά). Καταλαβαίνω όμως ότι προνοούν για το ενδεχόμενο θεατών που δεν γνωρίζουν ελληνικά.

Μάλλον θα δω κανά δυο ταινίες ακόμα, οπότε μείνετε συντονισμένοι για περισσότερο ρεπορτάζ :)
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 10 Απρ 2016, 16:59

Χτες, είδα το Dicta Shot (2015) του Moκhtar Laadgimi, γαλλοτυνησιακής παραγωγής. Η ταινία μας μεταφέρει στην Τύνιδα, τον Ιανουάριο του 2011 όταν ξεκίνησε η Αραβική Ανοιξη. Διαδραματίζεται σχεδόν εξ ολοκλήρου σε ένα ψυχιατρείο που οι τρόφιμοί του είναι στην πραγματικότητα αντικαθεστωτικοί και μοναδικός σκοπός της "θεραπείας" τους είναι η κάμψη κάθε ικανότητάς τους για αντίσταση.

Οπως προμηνύει και το θέμα της, κεντρικός άξονας της ταινίας είναι η χρήση της ψυχιατρικής επιστήμης από ανελεύθερα καθεστώτα ως μέσου εξουδετέρωσης των πολιτικών αντιφρονούντων, πρακτική που εφαρμόστηκε κατα κόρον επί Σοβιετικής Ένωσης με την ανάπτυξη της θεωρίας της 'βραδείας' σχιζοφρένειας (sluggish/slow progressive schizophrenia).
Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι πέρα από τους πολιτικούς προβληματισμούς της, η ταινία θέτει και ευρύτερους κοινωνικούς προβληματισμούς που αφορούν στο ποιος είναι πραγματικά τρελός και στο αν σαν κοινωνία βάζουμε αβίαστα την ταμπέλα του "τρελού" και ανισόρροπου σε οποιονδήποτε είναι απλά διαφορετικός και ξεφεύγει από τα στενά και στείρα όρια του συνηθισμένου και αποδεκτού. Για τον λόγο αυτό έχει πετυχημένα παραλληλιστεί με την "Φωλιά του Κούκου".

Παρα το εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα της, που εμπίπτει 100% στα γούστα μου, με χάλασε η σκηνοθεσία και το στήσιμο της ταινίας. Δεν με πείραξε που ήταν μια πολύ φθηνή παραγωγή - το αντίθετο μάλιστα - αλλά που ήταν προχειροφτιαγμένη και ερασιτεχνική και με τις περισσότερες ερμηνείες να μην είναι πειστικές. Οχι μόνο καταλάβαινα ότι έβλεπα ταινία αλλά σε πολλά σημεία νόμιζα ότι έβλεπα πρόβες θεατρικού έργου κάτι που με εμπόδισε να μπω 100% στο κλίμα.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 13 Απρ 2016, 18:34

Χτες ειδα το γαλλοελβετικό La Vanite (2015), του Lionel Baier που ήταν και η τελευταια μου ταινια.

Παρών ήταν και ο σκηνοθέτης, που απάντησε στις ερωτήσεις του κοινού μετά το τέλος της ταινίας. Λέω να της κανω παρουσιασούλα, οποτε δεν θα γράψω εδώ τις εντυπώσεις μου.

Δυστυχως, δεν κατάφερα να παρακολουθήσω πολλες ταινίες, βλέποντας το πρόγραμμα όμως, παρατηρώ οτι καλύπτουν μια ευρεία γκάμα θεμάτων κάτι που βρίσκω θετικό. Αυτό που μου έκανε, ωστόσο, την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν η μειωμένη προσέλευση του κοινού. Ηταν η πρώτη φορά μου στο συγκεκριμένο φεστιβάλ, ομως εχω πάει σε παρόμοια όσο διάστημα βρίσκομαι στην Αθήνα και ακόμα και καθημερινές γινόταν της τρελής κάτι που δείχνει ότι ο κόσμος στηρίζει αυτές τις προσπάθειες. Δεν ξερω, εδώ, τι έφταιξε.

(Ελπίζω, όσοι είστε στην Θεσσαλονίκη, να το επισκεφτείτε το επόμενο διάστημα γιατί νιώθω τρελή μοναξιά σε αυτό το νήμα :λυγμ: )
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 17ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Απρ 2016, 20:19

(σε διαβάζουμε με ενδιαφέρον, πάντως ;) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες