19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη 2013

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη 2013

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 16 Σεπ 2013, 18:10

Και για να ξεχαστούμε από τη στεναχώρια για το καλοκαίρι που έφυγε και μιας και το φεστιβάλ θερινού κινηματογράφου τέλειωσε κι αυτό πριν μια βδομάδα, το φθινόπωρο μας φτιάχνει, για ακόμη μια χρονιά, με το καθιερωμένο από το 1995 Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, "Νύχτες Πρεμιέρας". :γιούπι: :γιούπι:

Δε νομίζω πως το συγκεκριμένο φεστιβάλ χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις, αλλά ακόμα και να είναι έτσι καλύτερα να ψάξετε μόνοι σας τα πόσα προσφέρει στο σινεφίλ σκηνικό της Αθήνας/Ελλάδας στην επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ. Η φάση είναι ότι μέσα σε μόλις 11 μέρες, μας προσφέρει μια τεράστια γκάμα ταινιών απ' όλο τον κόσμο για να κάνει γνωστές στο ευρύ κοινό ταινίες του πιο ανεξάρτητου κινηματογράφου, αμερικάνικου ή ευρωπαϊκού, αλλά και να ξεχωρίσει τις καλύτερες ταινίες που θα προβληθούν την φετινή κινηματογραφική σεζόν. Το πρόγραμμα χωρίζεται σε διάφορες κατηγορίες-τμήματα: το "Διεθνές Διαγωνιστικό" με 10 ταινίες από φρέσκους σκηνοθέτες, το "Μουσική και Φιλμ/ Διαγωνιστικό", με τα καλύτερα μουσικά ντοκιμαντέρ της χρονιάς, το τμήμα "Ελληνικές Μικρές ιστορίες/ Διαγωνιστικό" με ταινίες μικρού μήκους ελληνικής παραγωγής που διαγωνίζονται, με χρηματικό έπαθλο 2.000 ευρώ για το πρώτο βραβείο του τμήματος, και διάφορα μη διαγωνιστικά τμήματα, όπως τα "Πανόραμα", "Μουσική και Φιλμ / Εκτός Διαγωνισμού", "Σινεμά στα όρια" με ταινίες που εξερευνούν ακραία φαινόμενα, είτε λόγω θεματολογίας, είτε λόγω πειραματικής χρήσης των διάφορων κινηματογραφικών μέσων, "Πρεμιέρες", "Ντοκιμαντέρ", "Μικρές Πρεμιέρες" και το "Ειδικά Αφιερώματα" με αφιερώματα είτε σε ήδη κλασικούς, είτε σε ανερχόμενους, κατά τη γνώμη της διοργάνωσης, δημιουργούς.

Image
Η χαρά μου είνα μεγάλη φυσικά όπως κ πολλών άλλων, κάθε τέτοια εποχή και για αρκετό καιρό πριν ξεκινήσει το φεστιβάλ ξεψαχνίζω το πρόγραμμα για να οργανώσω αυτές τις 11 μέρες που διαρκεί, αλλά φέτος, έτυχε να έχω διάφορα άλλα στο μυαλό μου κι έτσι η εικόνα του τι πρόκειται να συμβεί είναι αρκετά γενική ακόμα στο μυαλό μου. Οι φετινές "Νύχτες Πρεμιέρας" είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με την φράση "Memini, ergo sum" ("Θυμάμαι, άρα υπάρχω"), εννοώντας μια ηθική υπόσταση της μνήμης και "Αυτή είναι φέτος η επιτακτικά υπαρκτή (κι ωστόσο αόρατη) γραμμή που διατρέχει τις ταινίες, τα προγράμματα, τα αφιερώματα του φεστιβάλ της Αθήνας", λέει ο Ορέστης Ανδρεαδάκης (Καλλιτεχνικός Διευθυντής) και το εξηγεί κατατοπιστικά και όμορφα στο editorial του προγράμματος.

Οι ταινίες που μου κίνησαν το ενδιαφέρον είναι "Το τελευταίο καλοκαίρι" και το "Θέλω να νιώσω αγάπη", δυο ταινίες για την τρυφερότητα και τα νιάτα, που θα προβληθούν στο Διεθνές Διαγωνιστικό κομμάτι του φεστιβάλ, το ντοκιμαντέρ "Το βινύλιό μας ζυγίζει έναν τόνο", "μια ταινία για τη δημιουργία και την πλούσια συνεισφορά της εταιρείας Stones Throw στην ποπ κουλτούρα" με την παρουσία Kanye West και Beastie Boys, μεταξύ άλλων και που, εκτός από ευχάριστο ψυχαγωγικό θέαμα πιστεύω θα είναι κ αρκετά αληθινό ως προς την mainstream πλευρά της χιπ χοπ κουλτούρας.
Επίσης μου έχει φανεί πολύ ενδιαφέρον το "Computer Chess" του Andrew Bujalski, ο "γκουρού του DIY σινεμά", για κάποιους ανήκει στους πιο σπουδαίους σύγχρονους κινηματογραφιστές, ενώ για κάποιους είναι απλώς μια φούσκα, ένα hype, απλώς μια μόδα που έχει διαφημιστεί στα φεστιβάλ. Όπως και νά'χει, πιστεύω αξίζει να πάμε να την δούμε και για όσους έχουν χαλαρό πρόγραμμα (προβάλλεται στο σινεμά IDEAL στις 23:00 την Τρίτη 24 Σεπτέμβρη) θα μπορούσαμε να κανονίσουμε συνάντηση "Το cinemaclub πάει Νύχτες Πρεμιέρας" :χαχα: :)

Και γενικά, για όσους πιστούς Αθηναίους κοιτάξουν το πρόγραμμα θα χαιρόμουν πολύ να προτείνετε να πάμε να δούμε μια ταινία, που προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μην είναι από αυτές που θα επέλεγα - άλλωστε αυτό είναι το ωραίο.

Άντε καλά να περάσουμε και φέτος :ωραίος:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 25 Σεπ 2013, 04:40

Είδα το Computer Chess, για το οποίο έγραψα κ πάνω. Πολύ καλό απ' όλες τις απόψεις. Ήταν και σοβαρό και κάφρικο και τα παιχνίδια του Μπουτζάλσκι ήταν πολύ στο στυλ μου... :πάνω:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 25 Σεπ 2013, 16:36

Και σήμερα σειρά έχει το Spring Breakers (2012), η τελευταία ταινία του Harmony Korine. Έχω ξαναπεί πόσο μου άρεσε αυτή η ταινία, την θεωρώ πραγματικά πολύ μπροστά και χαίρομαι που δικαιώνεται στο ελληνικό κοινό μ' αυτό τον τρόπο, με το να προβληθεί, δηλαδή, στις Νύχτες Πρεμιέρας.
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε λίγα λόγια για την ταινία από την επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ και να δείτε το τρέιλερ.

Ελάτε κι εσείς να δούμε τις φοβερές πρωταγωνίστριες στην οθόνη και να φωνάξουμε it's spring break bitcheeeeez
Image

22:30 στο σινεμά Odeon.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Σεπ 2013, 19:54

μας έψησες.. :τρέλα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 26 Σεπ 2013, 18:16

Δοκίμασέ την Φαροφύλακα μπορεί να σ' αρέσει, μιας και σ' όλη την ταινία κυκλοφορούν με τα μαγιό τους :ρ (και γι' άλλους λόγους φυσικά), αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας, η πλοκή μάλλον είναι λίγο αργή για τα γούστα σου.

Χθες πριν το Spring Breakers, προβλήθηκε η ελληνική ταινία μικρού μήκους "Ο Έλβις είναι νεκρός" του Στέργιου Πάσχου, πραγματικά πολύ χαριτωμένη ταινία, πολύ αστεία κ πολύ γλυκιά.

«Κάτι άλλο που επίσης ξέρω λοιπόν, είναι πως αν πάω σήμερα τη βόλτα μου, θα την πετύχω. Δεν ξέρω όμως αν θέλω να την πετύχω. Ξέρω όμως ότι θα πάω. Και θα πω στον εαυτό μου ότι πάω επειδή μου λείπει ο Ελβις.»
Τρέιλερ
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2013, 18:22

Ο Έλβις είναι νεκρός;! :αργκ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 27 Σεπ 2013, 15:52

Tο Έλβις αναφέρεται σε σκύλο :ρ
Είδα χθες το "It felt like love" το σκηνοθετικό ντεμπούτο της Eliza Hittman, που ήταν στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα του φεστιβάλ. Μιλάει για την "σεξουαλική αφύπνιση" μιας 14χρονης, ένα καλοκαίρι στο Μπρούκλιν, η οποία όμως δεν ξέρει πώς να ψάξει αυτό που θέλει και μπερδεύεται πολύ στην πορεία. Περίμενα πολύ περισσότερα, γιατί ασχολείται με μια από τις αγαπημένες μου θεματολογίες, αλλά δεν μου είπε κάτι περισσότερο απ' ό,τι όλες οι άλλες ταινίες που έχει τύχει να δω παρόμοιου περιεχομένου. Μέχρι την μέση, μάλιστα, μου άρεσε αρκετά ο τρόπος που χειριζόταν το θέμα και η ερμηνεία της Τζίνα Πιερσάντι, αλλά είχα διαβάσει για μια "ερμηνεία-αποκάλυψη" από τον Λουκά Κατσίκα, την οποία περίμενα υπομονετικά μέχρι το τέλος, αλλά δεν... Γενικά από τα μέσα προς το τέλος, με απογοήτευσε αρκετά. Δηλαδή, σε γενικές γραμμές πολύ καλή ταινία (φωτογραφία-χρώματα-κοντινά πλάνα, τα βρήκα εξαιρετικά), αλλά δεν μου έδωσε αυτό που περίμενα και το τέλος πολύ φλατ.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: 19ο Φεστιβάλ Αθηνών "Νύχτες Πρεμιέρας": 18-29 Σεπτέμβρη

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 01 Οκτ 2013, 21:22

Την Παρασκευή που πέρασε είδα το μουσικό ντοκιμαντέρ "Our Vinyl Weighs A Ton: This Is Stones Throw Records" (2013), που όπως καταλαβαίνει κανείς κι απ' τον τίτλο αναφέρεται στην δισκογραφική εταιρία Stones Throw. Πραγματικά πολύ καλό ντοκιμαντέρ, ακούστηκαν φοβερές μουσικές και η ιστορία για την ίδρυση, αλλά και την μετέπειτα πορεία της Stones Throw, πολύ ενδιαφέρουσα. Έχουν περάσει πολλές προσωπικότητες από την εταιρία, αρχικά περισσότερο θρύλοι του hip hop κ πλέον απ' όλο το φάσμα της μουσικής.

Είδα και την Κυριακή το "Η Αγία Κλάρα" (1996), του Άρι Φόλμαν, για τον οποίο είχαν αφιέρωμα οι φετινές Νύχτες Πρεμιέρας. Υπέροχη ταινία, πολύ τρυφερή, αναφέρεται στο στάδιο πριν την εφηβεία και στους πρώτους έρωτες... Για το ύφος της έχουν γράψει "κάτι μεταξύ Τζον Χιουτζ και Ντέηβιντ Λιντς" και πρόκειται για ένα σχετικά εύστοχο σχόλιο.
Image
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες