8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιούν 2017, 20:14

Ειδικά τώρα τον Ιούλη πιστεύω πως θα χαλαρώσω λίγο αν και μάλλον θα απομακρυνθώ κάπως από την οθόνη.

Τις ταινίες που μου αρέσουν τις κόβω γιατί, παρότι μου αρέσουν, δεν έχω την υπομονή. Σαν το ενεργητικό παιδάκι του Δημοτικού π.χ., που παρότι μπορεί να του αρέσει η αφήγηση της κυρίας, εάν του επιτρεπόταν απλά θα ακολουθούσε την παρόρμησή του να βγει έξω στην αυλή.

Για το πώς επιλέγω: μπορεί να αρπάξω από εδώ κάποιον τίτλο, μέσα από τις συζητήσεις τις παρέας. Άλλος πιο μηχανικός τρόπος είναι να πάω π.χ. στην imdb και να ψάξω για ταινίες ΕΦ της τελευταίας χρονιάς και να ψιλοδώ τα διάφορα τρέιλερ. Έτσι π.χ. διάλεξα αυτές τις μέρες το iBoy. Άφησα το τρέιλερ στα μισά. Είχα καταλάβει πως θα μου άρεσε. Άλλος τρόπος, να πιάσω έναν σκηνοθέτη που μου αρέσει και να ψάξω για καμιά ταινία του που δεν είδα. Άλλος, μου λέει η αδερφή μου "δες την αυτήν, θα σου αρέσει" και συνήθως πέφτει πολύ μέσα. Π.χ. έτσι μου πρότεινε το Birdman στο οποίο μάλλον έδωσα 10άρι.

Όσο για μουσική, δεν μπορώ να υποσχεθώ αυτήν την στιγμή κάτι οργανωμένο. Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις υπόψη σου το Ράδιο Πέντραχ, που είχα φτιάξει πριν μερικά χρόνια. Εκεί υπάρχει κάτι από το συνοθύλευμα μουσικών που μου αρέσει να ακούω.

Βέβαια, αυτή η αλλοπρόσαλλες επιλογές σχεδόν εγγυώνται πως πολλά δεν θα αρέσουν σε κάποιον ακροατή.

(παρεμπιπτόντως, η μουσική της εισαγωγής και εξόδου είναι δική μου σύνθεση (κι εκτέλεση))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Ιούν 2017, 12:33

Ναι, δεν είναι κακή ιδέα ο προτζέκτορας, θα αρέσει και στα παιδιά, ειδικά αν τον συνδυάσεις με μια μηχανή ποπ κορν :ρ

Ενδιαφέρουσα παρομοίωση, αλλά ποιος παίζει τον ρόλο της κυρίας που σε υποχρέωνε να ακούσεις την αφήγηση, ασχέτως αν κατέληγε να σου αρέσει; :ρ

Αν και πια κυρίως ακούω μουσική στο αυτοκίνητο, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω για του συνδυασμούς. Αλλά όχι με την έννοια που το υποψιάζεσαι, αλλά για τον συνδυασμό ξένων και Ελληνικών, που τα τελευταία απλά δεν υπάρχουν στο ρεπερτόριό μου, όπως συμβαίνει και με τις ταινίες. Χωρίς αυτά, συνεχίζω να πιστεύω ότι μια χαρά θα τα πηγαίναμε :ναι:

υ.γ. Εξαιρετική φωνή Φαρέ, θα την ήθελα πολύ στο gps :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Ιούν 2017, 13:01

Έχει πολύ καλές ελληνικές μπάντες. Κάποιες αγγλόφωνες (π.χ.), άλλες... άφωνες (π.χ.) αλλά και με ελληνικά λογάκια (π.χ.ή και αυτό όπου ίσως σου αρέσει ο συνδυασμός με το άσχετο βίδεο)

Στο παράδειγμα με τον μαθητή, αφήγηση εννοούσα το μάθημα της δασκάλας. Μπορεί να σου αρέσει η εξιστόρησή της αλλά η παρόρμηση να βγεις έξω μπορεί να είναι μεγαλύτερη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 8ο Φεστιβάλ Βωβού Κινηματογράφου (με ταινίες ΕΦ)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Ιούν 2017, 23:17

Μη προσπαθείς με τη μουσική Φάρε, δεν έχω ελπίδες και μάλλον θα σου καταλήξω πιο παράξενος και από τις ταινίες. Ούτε Ελληνικούς ήχους χωρίς λόγια μπορώ να ακούσω εύκολα, γιατί πάντα διαισθητικά τα περιμένω :χαχα:

Ενώ ο μισός μου εαυτός καταλαβαίνει τι λες, ο άλλος μισός δεν μπορεί να το νιώσει και προσπαθεί να σε εντάξει σε κάτι οικείο. Είτε αυτό είναι κάποιος ψυχαναγκασμός να ξεκινήσεις - σαν αυτόν που έχω και δεν μπορώ να τις σταματήσω - είτε στο ότι αν και σου αρέσουν, δεν σου αρέσουν αρκετά και για αυτό τις κόβεις. Αλλά μη του δίνεις πολύ σημασία :χαχα:


Επιστροφή “Φεστιβάλ και βραβεία (Όσκαρ, Έμμυ, Χρυσός Φοίνικας, Αλέξανδρος κτλ.)”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες