The Human Centipede (2009)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 23 Απρ 2015, 17:40

Image
Τίτλος: The Human Centipede
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθεσία: Tom Six
Σενάριο: Tom Six
Ηθοποιοί: Dieter Laser, Ashley C. Williams, Ashlynn Yennie
Πρωτότυπη μουσική: Holeg Spies, Patrick Savage
Διάρκεια: 92΄
imdb

Υπόθεση
Δύο Αμερικάνες τουρίστριες από τη Νέα Υόρκη χάνονται σε ένα δάσος της Ευρώπης κάπου στη Γερμανία και βρίσκουν τη βίλα ενός παρανοϊκού χειρούργου που τις κάνει μέρος του διεστραμμένου πειράματος του.


Image

Άποψη
Άλλη μία ταινία που προκάλεσε και βλέπω να την κράζουν συνέχεια. Αν και δε δείχνει κάτι τόσο σιχαμερό ή βίαιο, μάλλον αρκεί και μόνο η σκέψη του να βρεθούμε στη δυσάρεστη θέση που βρέθηκαν και οι πρωταγωνίστριες. Οι Lindsay και Jenny πέφτουν θύμα του Dr. Heiter που ειδικευόταν στην αποκόλληση σιαμαίων, και μαζί με έναν Ιάπωνα σχηματίζουν την ανθρώπινη σαρανταποδαρούσα με το πεπτικό τους σύστημα ενωμένο. Δε τη λες και πολύ μεγάλη παραγωγή αλλά τη δουλειά της τη κάνει γιατί είναι πρωτότυπη ιδέα. Κι αυτό μετράει περισσότερο μέσα στο πλήθος αντιγραφών του κουρασμένου είδος των ταινιών τρόμου. Το 2011 κυκλοφόρησε και δεύτερο μέρος που είναι χειρότερο αλλά ασπρόμαυρο, ενώ φέτος μάλλον θα βγει και το τρίτο με ακόμα πιο πολλούς ανθρώπους.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 24 Απρ 2015, 16:12

Τι αποτρόπαια ιδέα! Από χθες που διάβασα την παρουσίαση (και είδα το τρέιλερ - αρρωστημένη περιέργεια) δεν μου ξεκολλάει απ' το μυαλό. Η απόλυτη φρίκη!!! Καλώς ή κακώς η βιομηχανία του κινηματογράφου τρόμου μας έχει συνηθίσει σε αίματα, κομμένα κεφάλια και κρεμασμένα έντερα, όμως νομίζω ότι αυτό ξεπερνά ακόμα και τα τεντωμένα μας όρια. Τα δικά μου τουλάχιστον.

Η ταινία χαρακτηρίστηκε αισχρή. Αξίζει ένας τέτοιος χαρακτηρισμός σε ένα έργο τέχνης; Ίσως, αν εκεί αποσκοπούσε ο δημιουργός. Είναι έργο τέχνης; Υπάρχουν όρια στην τέχνη; Σ' αυτά που μπορεί να μας δείξει ή να υπαινιχθεί ένας δημιουργός χωρίς να πάθει στην πραγματικότητα κανείς κακό; Για μένα όχι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δω και την ταινία...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Απρ 2015, 17:40

Εχω υποψη μου την ταινια και εχω διαβασει την υποθεση στη Wikipedia, χωρις να εχω υποψη μου να τη δω ποτέ. Το φιναλε ειναι ιδιαιτερα δυσαρεστο και ενοχλητικο, ο επιλογος μιας δυσαρεστης και ενοχλητικης ιδεας.

Η ιδεα μπορει να ακουγεαι αρρωστημενη, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι η αναπτυξη μιας απειλης που ειχε πει (ή ακουσει) ο δημιουργος της ταινιας μεταξυ σοβαρου και αστειου.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2015, 19:10

Σαν τον Ξενέρωτα, κι εγώ, είχα ακούσει για την ταινία αλλά δεν παίζει να την δω. Με χαλάει η όλη ιδέα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Απρ 2015, 22:12

Να υποθέσω δεν έχετε δει ούτε το Salò του Pasolini; Εκείνο δείχνει χειρότερα αλλά το χαρακτηρίζουν αριστούργημα. Ή μήπως φταίει ο σκηνοθέτης;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2015, 22:13

Κι εκείνη την έχω υπόψη και δεν παίζει να την δω. Δεν με ψυχαγωγεί η συγκεκριμένη θεματολογία. :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Σεπ 2015, 15:54

Ίζι έγραψε:Τι αποτρόπαια ιδέα! Από χθες που διάβασα την παρουσίαση (και είδα το τρέιλερ - αρρωστημένη περιέργεια) δεν μου ξεκολλάει απ' το μυαλό. Η απόλυτη φρίκη!!!



Ίζι με παρέσυρε αυτό που είπες και είδα και γω το τρέηλερ.... :αργκ: :αργκ: :αργκ:

Ποιος άρρωστος το σκέφτηκε αυτό το πράγμα!!! :ααργκ: Θεέ και κύριε!!!

Θα δω καλύτερα το επεισόδιο στο South Park που το σατιρίζουν, για να σβήσω από την μνήμη μου αυτό το αποτρόπαιο θέμα...

@Ζόφος: Παρόλο που ο Μαρκήσιος Ντε Σαντ μου αρέσει πολύ, το "120 μέρες στα Σόδομα" δεν 'άντεξα να το δω... Φύγαμε από το σινεμά στο πρώτο τέταρτο... :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 27 Σεπ 2015, 16:27

Αυτό το επεισόδιο του South Park που λες δε το έχω δει, το ψάχνω τώρα στο γιουτιούμπ.

Θυμάμαι όμως εσένα σου άρεσε το body horror του Cronenberg...

Anyway φέτος τον Μάιο κυκλοφόρησε και τρίτο μέρος όπου ενώνουν φυλακισμένους, αλλά η ερμηνεία του Dieter Laser μου φάνηκε κάκιστη. Κατά τ'άλλα πάλι τζάμπα φασαρία, δεν έδειξε τίποτα αηδιαστικό. :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Σεπ 2015, 16:39

Ζόφος έγραψε:Θυμάμαι όμως εσένα σου άρεσε το body horror του Cronenberg...


Ο Κρόνενμπεργκ είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης!! Έχοντας δει όλες τις ταινίες του μπορώ να πω πως τέτοιο πράγμα σαν τη Σαρανταποδαρούσα δεν έχω ξαναματαδεί!!! :))))

Ακόμα και οι σκηνές στο Scanners και το Videodrome μοιάζουν βγαλμένες από παιδική τανία... :ναι:

Είναι body artist αλλά πάντα οι ταινίες του είναι αλληγορικές! :ναι: Χρησιμοποιεί την τέχνη για να μας δείξει τις σκέψεις του.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Human Centipede (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Σεπ 2015, 17:05

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:
Ίζι με παρέσυρε αυτό που είπες και είδα και γω το τρέηλερ.... :αργκ: :αργκ: :αργκ:



Εμ, ήθελές τα κι έπαθές τα... έλεγε η γιαγιά μου :χαχα:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες