American Psycho (2000)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 08 Μάρ 2015, 23:01

Image
Τίτλος: American Psycho
Έτος παραγωγής: 2000
Σκηνοθέτης: Mary Harron
Σενάριο: Mary Harron, Guinevere Turner
Ηθοποιοί: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto
Πρωτότυπη μουσική: John Cale
Διάρκεια: 102΄
imdb

Υπόθεση
Ο Patrick Bateman, όμορφος και πετυχημένος γιάπης, είναι στη πραγματικότητα ένας ψυχοπαθής δολοφόνος.


Άποψη
Άλλη μία αγαπημένη ταινία, μεταφορά από novel του Bret Easton Ellis που κυκλοφόρησε το 1991, και από τις σημαντικότερες στη καριέρα του Christian Bale. Αρχικά ήταν να τη σκηνοθετήσει ο David Cronenberg, ύστερα ο Oliver Stone με τον Leonardo DiCaprio για πρωταγωνιστή, αλλά τελικά κατέληξε στη λιγότερο γνωστή Mary Harron. Ωστόσο το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό!

Image

Για όλα ευθύνεται ο ηθοποιός που με την ερμηνεία του ενσαρκώνει άψογα τον Patrick Bateman. Έναν άνθρωπο που τα έχει όλα κι αγγίζει τη τελειότητα. Όμορφος, γυμνασμένος, καλή δουλειά, πολλά λεφτά, μεγάλο σπίτι, τρώει σε ακριβά εστιατόρια κλπ. Αλλά πίσω από αυτή τη "μάσκα" δε νιώθει κανένα συναίσθημα εκτός από αηδία, ενώ τη βρίσκει με το να σκοτώνει ανθρώπους. Άστεγους, πόρνες, περαστικούς, τον συνάδερφο του.

Βέβαια μετά τη μία ώρα και 20 περίπου λεπτά που τον κυριεύει ο πανικός κι ομολογεί τα εγκλήματα του, αφήνετε να εννοηθεί πως ίσως και τίποτα από όλα αυτά να μη συνέβη. Μπορεί απλά να φαντασιωνόταν πως σκότωνε, πιθανόν λόγω της καταπίεσης του ή της επιφανειακής ζωής που έκανε. Όπως κι αν έχει η ταινία αυτή γράφτηκε στην ιστορία σαν μία από τις καλύτερες της προηγούμενης δεκαετίας.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 23 Απρ 2017, 13:06

Μπράβο Ζόφε !!! Ωραία τα λές. Το βιβλίο είναι στα αγαπημένα μου πια, δεν το συζητώ. Είναι πανέξυπνα γραμμένο και η βιαιότητα είναι απερίγραπτη και σοκαριστική. Μου άρεσε και η Σεβινύ στον ρόλο της Τζήν. Αν και θα ήθελα να είχε μεταφερθεί αυτή η σκηνή αυτούσια οπου βγαίνουν για μεσημεριανό, ήταν απο τις αγαπημένες μου. Όπως και αυτή που δεν έχιε πάρει τα χάπια του και πανικοβάλλεται την οποία την συνέπτυξαν εδώ με την καταδίωξη. Τέλος πάντων μη ξαναγράφω πάλι τα ίδια, στην Λέσχη ξεδίπλωσα όλο μου ταλέντο για να προσεγγίσω την ιδιοφυία του βιβλίου :ρ. Όπως είπα και στο άλλο νήμα οι μονόλογοι του μεταφέρθηκαν αυτούσιοι και σε συνδυασμό με την αψεγάδιαστη ερμηνεία του Μπέιλ μου έδωσαν ανατριχίλες. Βέβαια η ατμόσφαιρα διατηρήθηκε και αυτό είναι που μετράει οπότε ένα 8. :ναι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 01 Ιούν 2017, 09:38

Ζόφε, έγινα γκρούπι σου κι ας μην το θες! (ποιος σε ρώτησε άλλωστε; :ρ ) :μπράβο: για την παρουσίαση!
Αν δεν κάνω λάθος, το moonwalk που ρίχνει ο Κρίστιαν Μπέιλ όταν βάζει μουσικούλα στον Πωλ Άλεν, καθώς και το γκροτέσκο χορευτικό που κάνει, δεν ήταν στο σενάριο. Επίσης, έξυπνα τα κόλπα στους τίτλους έναρξης, όπου τα ζουμιά από βατόμουρα (?) φαίνονται σαν στάλες από αίμα.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Ιούν 2017, 11:20

Τι γκρούπι βρε αγάπη μου εδώ μέσα; Ούτε δέκα ενεργά μέλη δεν είμαστε, σιγά μη μοιράσω κι αυτόγραφα...
Εσείς που γουστάρατε τη ταινία τσεκάρετε και το Mr. Brooks με τον Kevin Costner σαν εναλλακτικό, μπορεί να σας αρέσει κι αυτό.

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 01 Ιούν 2017, 11:36

:χαχαχα: Φτιάξε εσύ αυτόγραφα και μετά βλέπουμε (Δεν μ'αρέσει η μετριοπάθεια! :γρμβ: ) όσο για την πρότασή σου, ευχαριστούμε, μπήκε στην λίστα :)
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Ιούν 2017, 13:56

Ααα τι ωραία Ζόφε, μπήκε στην λίστα. Βλέπω και Kάιλ Μακλάχλαν στο κάστ και τρελαίνομαι. :)
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: American Psycho (2000)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Σεπ 2019, 14:29

Αυτη η ταινια δεν μου αρεσε καθολου. Μαλλον αδιαφορη θα τη χαρακτηριζα για τα δικα μου δεδομενα.. ομως ερμηνευτικα ο Κριστιαν Μπειλ ηταν συγκλονιστικος, αυτο το παραδεχομαι.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες