I, Robot (Εγώ, το Ρομπότ) (2004)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3256

I, Robot (Εγώ, το Ρομπότ) (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Φεβ 2015, 17:47

Image

Τίτλος: I, Robot
Ελληνικός τίτλος: Εγώ, το Ρομπότ
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθεσία: Jeff Vintar, Akiva Goldsman, Jeff Vintar
Σενάριο: Alex Proyas
Ηθοποιοί: Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood…
Πρωτότυπη μουσική: Marco Beltrami
Διάρκεια: 115΄
imdb

Υπόθεση
Στο μέλλον η Γη είναι κατακλυσμένη από ρομπότ για τα οποία η εταιρία κατασκευής εγγυάται πως είναι απολύτως ασφαλή κι ακίνδυνα για τους ανθρώπους, αφού ακολουθείται ένα αδιάβλητο πρωτόκολλο ασφαλείας τριών κανόνων. Ο δρ. Λάνινγκ, "πατέρας" των ρομπότ, σκοτώνεται και ο ρομποτοφοβικός επιθεωρητής Σπούνερ αναλαμβάνει να διερευνήσει τον φόνο προχωρώντας, όλο και πιο βαθιά, σε απρόσμενες ανακαλύψεις.

Image

Άποψη
Επιστημονική ταινία με πολύ δράση και πλούσια εφέ και κεντρικό θέμα τα ρομπότ και την τεχνητή νοημοσύνη.

Είναι προφανές πως το όλο εγχείρημα βασίζεται στην εργογραφία του Ισαάκ Ασίμοφ, του «πατέρα» της λογοτεχνίας των ρομπότ καθώς δική του είναι η γνωστή συλλογή διηγημάτων "I Robot" αλλά και η ιδέα των «τριών νόμων» στους οποίους υπακούουν τα ρομπότ και ίσως είναι ενδιαφέρον να τους ρίξουμε μια ματιά:
  1. Ένα ρομπότ δεν επιτρέπεται να βλάψει ανθρώπινο ον ή, μέσω απραξίας, να επιτρέψει να πάθει ζημιά ένας άνθρωπος.
  2. Ένα ρομπότ πρέπει να υπακούει εντολές που του δίνονται από ανθρώπινα όντα εκτός εάν αυτές έρχονται σε σύγκρουση με τον πρώτο νόμοι.
  3. Ένα ρομπότ πρέπει να αυτοπροστατεύει την ύπαρξή του εφόσον κάτι τέτοιο δεν έρχεται σε σύγκρουση με τον πρώτο ή τον δεύτερο νόμο.
Στην ταινία πρωταγωνιστούν η δράση, τα εφέ, ο Γουίλ Σμιθ και η τοποθέτηση προϊόντων (παπούτσια All-Stars, Audi, FedEx, JVC κτλ.) η οποία γίνεται με έναν πολύ ενοχλητικό τρόπο και η ταινία θα μπορούσε να έχει εναλλακτικό τίτλο «Τί Ωραία που Είναι τα Σταράκια σου».

Προσωπικά, στην συγκεκριμένη ταινία με κουράζει επίσης το παίξιμο του Σμιθ αλλά καί οι άσκοπες τζεϊμσμποντικές υπερβολές (όπως στην σκηνή της κατεδάφισης) αλλά από εκεί και πέρα, ένας οπαδός της Ε.Φ. έχει καλές πιθανότητες να περάσει ευχάριστα την ώρα του και στην imdb αυτήν την ώρα σκοράρει ένα καθόλου ταπεινό 7,1★.

Η ταινία είχε σκόρπιες υποψηφιότητες σε διάφορα βραβεία δίχως όμως να μπορέσει να μαζέψει καρπούς.

Συγγενική ταινία: Autómata (2014)

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Re: I, Robot (Εγώ, το Ρομπότ) (2004)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 11 Φεβ 2015, 02:21

Το έχω δει αλλά από Alex Proyas προτιμώ το Dark City.
Τσέκαρε κι αυτό αν σου αρέσουν οι ταινίες με ρομπότ, πιο ανθρώπινη χωρίς τόση δράση, μπορεί να σου αρέσει.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Φεβ 2015, 09:46

Εμένα μάλλον δεν μου πάει αυτός ο σκηνοθέτης. Στο I Robot έχω ένα 6☆ράκι, κι αυτό κυρίως για τα εφέ, και στο Dark City ένα 4☆

Με τα ρομπότ συμβαίνει το εξής: ενώ κάποτε μοιάζαν εξωπραγματικά, κάτι που ανήκει σε ένα μακρινό μέλλον, σήμερα είναι πραγματικότητα, από τον Asimo της Honda και τον Nao μέχρι τα ρομπότ της DARPA. Όλα αυτά που έβλεπα σαν "επιστημονική φαντασία" μικρός είναι εδώ και ξάφνου αντιλαμβάνομαι πως ζω μέσα στην επιστημονική φαντασία του χθες.

Την σημειώνω την άλλη ταινία που λες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1291

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Φεβ 2015, 09:59

Την ταινία την είχα δει πριν χρόνια στον κινηματογράφο!!!

Μεγάλες οι προσδοκίες!! Η τρίτη ταινία του Πρόγιας μετά το Κοράκι και το DArk City, και βέβαια το σενάριο βασισμένο σε ταινία του αγαπημένου Ασίμοφ!!!

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Φάρο και θα πω πως περνάς ευχάριστα ένα 2ωράκι αλλά μέχρι εκεί.
Ίσως και λίγο να εκνευριστείς με τις μπλοκμπαστερικές υπερβολές..

Από μένα (όσο την θυμάμαι) ένα 6!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Φεβ 2015, 10:16

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Από μένα (όσο την θυμάμαι) ένα 6!

Δεν τα σημειώνεις στην imdb; :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Φεβ 2015, 10:30

Θα σου πω κάτι Φάρε αλλά να μείνει μεταξύ μας ;)

Στο γραφείο μου στο εργοστάσιο μας έχουν κόψει το imdb καθώς και άλλες σελίδες κοινωνικής διαδικτύωσης... :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Φεβ 2015, 12:47

εντάξει, θα μείνει μεταξύ εμένα, εσένα, και τον υπόλοιπο πλανήτη :))))

Πάντως, άσχετα με τον εργασιακό χώρο, στο σπίτι γιατί όχι;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Φεβ 2015, 13:27

Το έχω βαθμολογήσει στο imbd, αλλά δεν θυμάμαι πόσο είχα δώσει!!!!
Όταν επιστρέψω θα το δω :))))

Αβατάρι χρήστη
Χρηστος Αλεξανδριδης
Μύστης
Αναρτήσεις: 51

Ανάρτησηαπό Χρηστος Αλεξανδριδης » 11 Φεβ 2015, 19:07

Φαροφύλακας έγραψε:Με τα ρομπότ συμβαίνει το εξής: ενώ κάποτε μοιάζαν εξωπραγματικά, κάτι που ανήκει σε ένα μακρινό μέλλον, σήμερα είναι πραγματικότητα, από τον Asimo της Honda και τον Nao μέχρι τα ρομπότ της DARPA. Όλα αυτά που έβλεπα σαν "επιστημονική φαντασία" μικρός είναι εδώ και ξάφνου αντιλαμβάνομαι πως ζω μέσα στην επιστημονική φαντασία του χθες.

Νομίζω αυτός είναι ο λόγος που παράτησες και το 1984, ή όχι;

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το έργο, 7* του έχω.

Το Dark City θέλω πολύ να το δω, καλά που μου το θυμίσατε.

@ Νικόλα, έμαθα κι εγώ το μυστικό σου αλλά μην ανησυχείς, είμαι τάφος. :ρ
What Matters Most is How Well You Walk Through the Fire

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Φεβ 2015, 19:48

Χρηστος Αλεξανδριδης έγραψε:Νομίζω αυτός είναι ο λόγος που παράτησες και το 1984, ή όχι;

Κάθε άλλο. Το 1984 αναφέρεται ξεκάθαρα στην κομουνιστική φοβία της εποχής πράγμα που εμένα μου είναι ξένο και αδιάφορο. Από όσο καταλαβαίνω σήμερα κάποιοι βρίσκουν το 1984 "προφητικό", εγώ πάλι δεν νιώθω πως ζω στην απολυταρχία που περιγράφεται εκεί. Εγώ νιώθω πως ζω σε δημοκρατία. Οπότε το μόνο που απομένει είναι η πλοκή την οποία την βρίσκω αρκετά απλοϊκή για να με συνεπάρει.

Με τα ρομπότ και την τεχνολογία με συναρπάζει το ότι πράγματα που ανήκαν στην σφαίρα της φαντασίας σήμερα υπάρχουν και συμβαίνουν πραγματικά.

Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες