The Island (Το Νησί) (2005)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Island (Το Νησί) (2005)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Φεβ 2015, 20:22

Image

Τίτλος: The Island
Ελληνικός τίτλος: Το Νησί
Έτος παραγωγής: 2005
Σκηνοθεσία: Michael Bay
Σενάριο: Caspian Tredwell-Owen, Alex Kurtzman, Roberto Orci
Ηθοποιοί: Scarlett Johansson, Ewan McGregor, Djimon Hounsou…
Πρωτότυπη μουσική: Steve Jablonsky
Διάρκεια: 136΄
imdb

Υπόθεση
Στο εγγύς μέλλον η Γη φαίνεται πως είναι κατεστραμμένοι και ένας περιορισμένος πληθυσμός ζει σε ένα κλειστό και ελεγχόμενο περιβάλλον. Οι άνθρωποι έχουν μεγάλη χαρά κι ελπίδα την ημέρα που θα κληρωθούν για το ταξίδι στο Νησί, το μόνο φυσικό μέρος που έχει απομείνει αμόλυντο κι αποτελεί πόθο του καθενός.

Ο Σιξ-Έκο έχει μια ανήσυχη φύση, που μια μέρα θα τον οδηγήσει σε απρόσμενες αποκαλύψεις για το ποιον της κοινωνίας όπου ζει.


Image

Άποψη
Ταινία επιστημονικής φαντασίας με πολύ δράση, πολλά εφέ και μια μικρή δόση χιούμορ.

Η ιστορία είναι δομημένη σε διακριτές ενότητες και στο δεύτερο μισό έχει δράση και σκηνές πραγματικά απίθανες οι οποίες ίσως ικανοποιήσουν τους οπαδούς του Τζέιμς Μποντ μα από την άλλη ίσως απογοητεύσουν όποιον αρέσκεται σε λιγότερη υπερβολή.

Πολύ ευχάριστο το κάπως κλισέ χιούμορ, όταν το ζευγάρι επισκέπτεται το μπαρ και ψάχνει τον ΜακΚορ.

Δεν τα πήγε ιδιαίτερα καλά σε βραβεία (αν κι είχε μια υποψηφιότητα όσκαρ για καλύτερη ταινία ΕΦ) και παρότι στο σύνολό της δεν καταφέρνει να κλέψει τις εντυπώσεις, μάλλον βλέπεται ευχάριστα από τους περισσότερους οπαδούς της ΕΦ.

Αξιοπρεπές το καστ με Scarlett Johansson και Ewan McGregor στην μηχανή, Sean Bean και κάπως εύλογα Djimon Hounsou στον ρόλο του "κακού", και Steve Buscemi στον ρόλο του… περιθωριακού.

Το τρέιλερ που ακολουθεί ίσως είναι καλύτερα να το δει κανείς μέχρι την μέση.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Island (Το Νησί) (2005)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Φεβ 2015, 14:30

Πάντως εμένα Φάρε μου φάνηκε πως ο Μαικλ Μπει διάβασε μισό το "1984" και 1/3 του "Θαυμαστού Καινούριου Κόσμου" και έβγαλε ένα μέτριο blockbuster!! :)))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Island (Το Νησί) (2005)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Φεβ 2015, 15:33

Δεν έχεις κι άδικο και θα συμφωνήσω στον χαρακτηρισμό "μέτριο μπλοκμπάστερ". Κι εγώ ένα 6αράκι, του έχω στην imdb, με μια μονάδα να πηγαίνει στο κλισέ, συμπαθητικό χιουμοράκι που έχει η σκηνή στο μπάρ. Δίχως αυτό θα το είχα στο 5.

Οι τζεϊμσμποντικές απιθανότητες ξενέρα, για μένα, με αποκορύφωμε την σκηνή όπου το ιπτάμενο μηχανάκι καρφώνεται στον ουρανοξύστη, κι έπειτα.
:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Island (Το Νησί) (2005)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 11 Φεβ 2015, 02:21

Εγώ είχα ξεχάσει ότι είναι του Michael Bay, αλλά θυμάμαι μου άρεσε αρκετά. Τρέφω και ιδιαίτερη συμπάθεια στην Johansson. Όλες οι ταινίες που προσπαθούν οι πρωταγωνιστές να ξεφύγουν από μία ψεύτικη πραγματικότητα έχουν βέβαια ενδιαφέρον. Μετά από αυτό είχα ξεθάψει και το Logan's Run.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες