Push (2009)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Push (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιουλ 2013, 19:32

Image

Τίτλος: Push
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθέτης: Paul McGuigan
Σενάριο: David Bourla
Ηθοποιοί: Colin Ford, Dakota Fanning, Camilla Belle ...
Πρωτότυπη μουσική: Neil Davidge
imdb

Υπόθεση
Ανάμεσά μας κυκλοφορούν άνθρωποι που έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρίσματα, όπως την τηλεκίνηση, την πρόβλεψη του μέλλοντος, την ικανότητα να μπαίνουν στο μυαλό κάποιου και να του εμφυτεύουν ψεύτικες αναμνήσεις και άλλα παρόμοια. Μονάχα που υπάρχει το κρατικό «Τμήμα» (The Division) που τους επιβλέπει και τους χρησιμοποιεί.

Ένας νεαρός κι ένα μικρό κορίτσι, καί οι δύο με τέτοιες ξεχωριστές ικανότητες, συναντιούνται και αγωνίζονται να βρουν μια κοπέλα που φέρεται να έχει κάτι που μπορεί να τους κάνει πλούσιος. Μόνο που συνεχώς βυθίζονται σε ένα κυνηγητό που γίνεται όλο και πιο επικίνδυνο κι όσες φορές στρέφει τα μάτια στο μέλλον το μικρό κορίτσι, το μέλλον των δυο τους επιστρέφει δυσοίωνο.


Image

Άποψη
Μια πολύ καλοφτιαγμένη ταινία επιστημονικής φαντασίας. Καλή ιστορία, πολλή δράση, ανατροπές, γρήγορη αφήγηση, καλή σκηνοθεσία, ωραία εφέ και ωραίες ηθοποιίες από νέους ηθοποιούς, όπως ο Chris Evans, που τον θυμόμαστε κι από το Sunshine, και η Dakota Fanning, που είναι πολύ ωραίο να την βλέπεις στην εφηβεία, πια, με σιδεράκια στα δόντια.

Το αστικό τοπίο του Χονγκ Κονγκ μαζί με τα τονισμένα χρώματα της φωτογραφίας, φροντίζουν για μια χαρακτηριστική αισθητική η οποία συμπληρώνεται από μια καλή ηλεκτρονική μουσική επένδυση.

Είναι ενδιαφέρον πως, ακριβώς επειδή είναι δύσκολο να κόψεις την κίνηση στο πολυπληθές Χονγκ Κονγκ για να κινηματογραφήσεις, κάποιες σκηνές γυρίστηκαν με κρυμμένες κάμερες και τον κόσμο να μην γνωρίζει πως εκείνη την στιγμή γίνεται λήψη.

Παρότι εμένα μου άρεσε αρκετά η ταινία, δυστυχώς, δεν πήρε καλές κριτικές και μήτε τα πήγε και ιδιαίτερα καλά εισπρακτικά, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να ελπίζουμε οι οπαδοί εύκολα σε μια συνέχεια στην μεγάλη οθόνη.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, οι οπαδοί της Ε.Φ., όπως εγώ, μπορούν να βρουν εδώ κάτι που να τους αρέσει. Για τους υπόλοιπους, δεν εγγυώμαι.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Push (2009)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 19 Ιουλ 2013, 23:52

Εμένα μου φάνηκε σαν μια επανάληψη άλλων παρόμοιων ταινιών, χωρίς να μπορώ να την ξεχωρίσω για κάτι εκτός, ίσως, από την Dakota που μου αρέσει γενικά.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες