Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Μάι 2013, 22:19

Image

Τίτλος Hannibal Rising
Έτος παραγωγής 2007
Σκηνοθεσία Peter Webber
Σενάριο Thomas Harris
Ηθοποιοί Gaspard Ulliel, Rhys Ifans, Li Gong, Dominic West, Kevin McKidd,
imdb

Πλοκή
Ανατολική Ευρώπη, τέλος του β παγκοσμίου πολέμο. Ο νεαρός Χάνιμπαλ παρακολουθεί απο απόσταση αναπνοής την δολοφονία των γονιών του και την αδίστακτη δολοφονία της αδελφής του.Μόνος του θα αναγκαστεί να ζησει σε ενα Σοβέτικό ορφανοτροφείο απο το οπόιο θα το σκάσει για να πάει σε κάποιους συγγενείς του στην Γαλλία.Εκεί θα μάθει οτι ο θείος του έχει πεθάνει και θα μείνει με την στοργική θεία του.Θα πάει φοιτητής στην ιατρική και θα προσπαθήσει να εκδικηθεί τους υπεύθυνους για ον θάνατο της μικρής του αδελφής.

Άποψη
Ενα αρκετά καλό θρίλερ, που σε κρατάει σε εγρήγορση και αγωνία.Είναι βασισμένο στην νουβέλα του Thomas Harris, ο οποίος έχει γράψει και το σενάριο της ταινίας.Ευτυχώς δεν ήταν τόσο αηδιαστική οσο περίμενα αλλά πιο πολύ έχει αγωνία.Εμένα με κράτησε σε ολη την διάρκεια της δεν βαρέθηκα καθόλου.Σε γενικές γραμμές το βρίκα καλοφτιαγμένο.

trailer


Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 07 Μάι 2013, 23:36

Δεν μου άρεσε αυτή η ταινία. Νομίζω μου χαλούσε όλη την ομορφιά της αρχικής. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Μάι 2013, 09:49

Συμφωνώ με τον Σινεφίλ. Νομίζω ότι ο Ανθρωποκυνηγός και Η σιωπή των αμνών ήταν πολύ καλές ταινίες. Ο Χάνιμπαλ συμπαθητική αλλά κατώτερη της Σιωπής των αμνών και Ο κόκκινος δράκος καλούτσικη και με καλούς ηθοποιούς, αλλά χωρίς λόγο ύπαρξης (αφού αποτελούσε ριμέικ του Ανθρωποκυνηγού). Το Χάνιμπαλ: Η αρχή νομίζω ότι είναι απλά αδιάφορη.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 08 Μάι 2013, 11:02

Καλα η σιωπη των αμνων δεν συγκρινεται με τιποτα την αλλη ταινια δεν την εχω δει.

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 08 Μάι 2013, 13:19

Ενω σε γενικες ειναι καλοστημενη, την αντιπαθησα γιατι μου χαλασε την αισθητκη σχετικα με τον Χαννιμπαλ. Δεν γινεται, ρε φιλε να πετας στα "σκουπιδια το συκωτι με το κιαντι" και να τον πηγαινεις για ψαρεμα ... :οργή:
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Μάι 2013, 13:40

Έχω διαβάσει την τριλογία Κόκκινος Δράκος-Η σιωπή των Αμνών - Χάνιμπαλ και έχω δει τις ταινίες.(είμαι φανατική)Είναι γενικά από τα αγαπημένα μου αστυνομικά βιβλία , ίσως να έχω λίγο αδυναμία στον Κόκκινο Δράκο (βιβλίο) που η ταινία αν και καλή δεν κατάφερε να φτάσει σε αγωνία το βιβλίο.Η ταινία Χάνιμπαλ η αρχή είναι μια καλή ταινία αλλά δεν μου αρέσει να σκέφτομαι πως ο "Θεος" Χάνιμπαλ έγινε ανθρωποφάγος απο ψυχολογικό τραύμα .Ο Λέκτερ είναι ο αγαπημένους μου κακός και στο μυαλό μου είχα απλά ότι έτρωγε ανθρώπους γιατί έτσι ήθελε :χαχα: και ότι ήταν τόσο υπερβολικά έξυπνος που δεν είχαν καμία σημασία οι πράξεις του αυτές . :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Μάι 2013, 13:54

Μαργαρίτα έγραψε:έτρωγε ανθρώπους γιατί έτσι ήθελε :χαχα: και ότι ήταν τόσο υπερβολικά έξυπνος που δεν είχαν καμία σημασία οι πράξεις του αυτές . :ναι:

:πάνω:
δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 08 Μάι 2013, 13:57

Μαργαρίτα έγραψε:έτρωγε ανθρώπους γιατί έτσι ήθελε :χαχα: και ότι ήταν τόσο υπερβολικά έξυπνος που δεν είχαν καμία σημασία οι πράξεις του αυτές . :ναι:


+1 και απο εμένα!
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Φαίη » 10 Μάι 2013, 16:20

Δεν βλέπω κανέναν λόγο να τη δω από τη στιγμή που δεν παίζει ο Χόπκινς. Και γενικώς δεν μού αρέσουν οι τανίες που έχουν τη λογική να μας δείξουν από που ξεκίνησαν όλα :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Hannibal Rising (Hannibal: Η Αρχή) (2007)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 10 Μάι 2013, 16:35

Είναι βασισμένη σε βιβλίο του Τόμας Χάρις έτσι;; Το είδα στη πρωτοπορία για 7,50 ευρώ και δεν το πήρα παρόλο που θα ταίριαζε στη συλλογή μου :μαναι: Μπράβο μου!! :χαχα:


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες