Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 03 Μάι 2013, 02:17

Image
Τίτλος: Blood Diamond
Ελληνικός τίτλος: Ματωμένο Διαμάντι
Έτος παραγωγής: 2006
Σκηνοθέτης: Edward Zwick
Σενάριο: Charles Leavitt, C. Gaby Mitchell
Ηθοποιοί: Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly
imdb


Υπόθεση
Η ιστορία εξελίσσεται στην Σιέρα Λεόνε, όπου υπάρχουν πολύ πλούσια αδαμαντορυχεία και τα οποία είναι ο βασικός λόγος που η χώρα βρίσκεται σε εμφύλιο πόλεμο.
Παρακολουθούμε έναν ντόπιο ψαρά τον Σόλομον Βάντι, που σε μια επίθεση του Επαναστατικού Μετώπου πιάνεται αιχμάλωτος και τον στέλνουν εργάτη σε ένα ορυχείο και η οικογένειά του (όπως και πολύς κόσμος) που κατάφερε να σωθεί, περιπλανιέται στην χώρα. Εκεί ο Σόλομον, βρίσκει ένα μεγάλο ροζ διαμάντι και καταφέρνει να το κρύψει.
Παράλληλα, γνωρίζουμε τον Ντάνι Άρτσερ, έναν καιροσκόπο λευκό Νοτιοαφρικανό που κάνει λαθρεμπόριο διαμαντιών. Μαθαίνει για την ύπαρξη αυτού του σπάνιου διαμαντιού και προσπαθεί να το αποκτήσει.


Image


Άποψη
Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα της χώρας, η ταινία μας τα περιγράφει μέσω αυτής της φανταστικής ιστορίας. Χωρίς να έχει πολύ σκληρές σκηνές, μας δείχνει την βιαιότητα του εμφυλίου, τα παιδιά - πολεμιστές και πως τροφοδοτούν την κατάσταση αποσκοπώντας στο χρήμα – εδώ τα διαμάντια. Μια βιαιότητα και εξαθλίωση που ζει ο λαός εκεί, παρόλο που η χώρα θεωρείται λόγω των κοιτασμάτων της, μία από τις πλουσιότερες χώρες στον κόσμο.
Η ταινία είναι γυρισμένη σε περιοχές της Αφρικής, μεταφέροντάς μας στις εκεί συνθήκες. Βρήκα καλή την ερμηνεία του DiCaprio, όμως μου άρεσε πιο πολύ ο Hounsou που ενσάρκωνε τον Σόλομον. Αν και η ταινία πραγματεύεται ένα πολύ δυνατό θέμα, έχει πολλά θετικά στοιχεία και αξίζει να την δείτε, νομίζω όμως ότι θα μπορούσαν να κάνουν λίγο πιο δυνατό το κομμάτι της μυθοπλασίας.

Εδώ και ένα δείγμα από την μουσική επένδυση...

Τρέιλερ

SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Μάι 2013, 11:15

Θα συμφωνήσω ότι ο Χουνσου ήταν πολύ καλός στο ρόλο του. Μου έκανε εντύπωση γιατί είχα ακούσει ότι ξεκίνησε την καριέρα του ως μοντέλο και συνήθως είμαι επιφυλακτική σε τέτοιες "μεταγραφές".

Με συγκίνησε και γενικά δε με άφησε αδιάφορη αυτή η ταινία. Πολύ καλή :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Μάι 2013, 12:05

Πολυ καλη ταινια, εκλαιγα βεβαια...... :λυγμ:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 04 Μάι 2013, 00:05

Ωραίος ο Djimon Hounsou. Έχει μια πειστικότητα η ηθοποιία του και μου βγάζει μεγάλη σοβαρότητα. Φυσικά το θέμα της ταινίας είναι πολύ στενάχωρο από μόνο του. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 04 Μάι 2013, 14:10

Πολύ καλή ταινία. Όντως την παράσταση την κλέβει ο Χουσνού (ήταν υποψήφιος για όσκαρ Β' ανδρικού για αυτή την ταινία) αλλά και η ερμηνεία του ντι Κάπριο δεν ήταν άσχημη (και αυτός υποψήφιος για όσκαρ Α' ανδρικού)
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 06 Μάι 2013, 11:44

Πολύ ωραία ταινία. Για μένα ήταν από εκείνες τις περιπτώσεις που πας στο σινεμά χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό που θα δεις και ανακαλύπτεις ένα αριστούργημα! Αλλά πάλι, ο ΝτιΚάπριο παίζει γενικά σε πολύ καλές ταινίες.. ίσως να είναι από μόνος του εγγύηση.

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 06 Μάι 2013, 14:27

Απορω πως γυρισαν την ταινια στην Αφρικη, αφου εκει γινονται αυτα που περιγραφουν..

Πως τους αφησαν δηλ.. μαλλον θα διαλεξαν μια πιο ησυχη περιοχη..

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Φαίη » 10 Μάι 2013, 16:24

Πολύ καλή ταινία. Είναι μάλιστα από εκείνες που καταφέρνουν να σε προβληματίσουν και να σε κάνουν να δεις τα πράγματα αλλιώς...
Επίσης, έχω την εντύπωση πως από τότε άρχισα να εκτιμώ τον ΝτιΚάπριο.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Ιαν 2019, 10:52

Η ταινια μου αρεσε (αν και λιγο ψυχοπλακωτικη), απο ερμηνειες μου αρεσε οχι τοσο του ΝτιΚαπριο, οσο του Djimon.
Στη μονη ταινια που μου αρεσε ο ΝτιΚαπριο ειναι στο Django Unchained, κατα τα αλλα... οχι. Και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι συνεχως υποψηφιος για Οσκαρ, αφου δεν το'χει. :όχισουλέω:
Γι'αυτο εγω δεν λαμβανω καθολου υποψη μου ποιοι ηθοποιοι η ποιες ταινιες παιρνουν βραβεια. Τα βραβεια ειναι απλα επιβραβευση της δουλειας σου, δεν σημαινει οτι καποιος που παιρνει Οσκαρ ειναι ντε και καλα καλυτερος ηθοποιος απο καποιον που δεν ηταν ποτε υποψηφιος. Το ιδιο ισχυει και με τις ταινιες. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Blood Diamond (Ματωμένο Διαμάντι) (2006)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 04 Ιαν 2019, 14:12

Προσωπικά ο Ντι Κάπριο είναι από τους πιο αγαπημένους μου ηθοποιούς και τον θεωρώ από τους καλύτερους της γενιάς του. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι έχει συνεργαστεί με μερικούς από τους σπουδαιότερους σκηνοθετες, Σπίλμπεργκ, Νόλαν, Ιναρίτου, Ταραντίνο, Σκορσέζε, θες κι άλλους; Το ότι ίσως δεν σου ταιριάζει το καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ πχ όταν βλέπω Νικόλ Κίντμαν και Αλίκη Βουγιουκλάκη βγάζω σπυριά στα μάτια, αυτο όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι και οι δύο είναι/ ήταν ταλαντούχες με αξιόλογες φιλμογραφίες. Αυτό που μου αρέσει στον Ντι Κάπριο είναι ότι κατάφερε να αποτινάξει από πάνω του την Τιτανικίλα και να χτίσει μια σπουδαία καριέρα σε αντίθεση για παράδειγμα με τον Πάτερσον ο οποίος όπως το βλέπω θα παραμείνει για πάντα ο λυκάνθρωπος με τα στρας.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες