The Assassination of Richard Nixon (2004)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

The Assassination of Richard Nixon (2004)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 27 Απρ 2013, 21:06

Image

Τίτλος: The Assassination of Richard Nixon
Ελληνικός τίτλος: Η Δολοφονία του Ρίτσαρντ Νίξον
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθέτης: Niels Mueller
Σενάριο: Kevin Kennedy, Niels Mueller
Ηθοποιοί: Sean Penn, Naomi Watts, Don Cheadle, Michael Wincott,
imdb

Υπόθεση
O Σάμιουελ Μπίκ είναι ένας πωλητής επίπλων απο την Φιλαδέλφεια. Ένας συνηθησμένος άνθρωπος που προσπαθεί να ζήσει το αμερικάνικο όνειρο. Έχει βαρεθεί να τον παιδεύουν και να τον εκμεταλεύονται στην δουλειά του για αυτό κάνει αίτηση για δανειο για να ανοίξει την δικία του επιχείρηση, το οποίο απορρίπτεται και η οικογένεια του τον απομακρύνει. Νιώθει οτι για ολη την αποτυχία του φταίει η Αμερικάνικη κυβέρνηση για αυτό θέλει να σκοτώσει τον Νίξον πρόεδρο τότε της Αμερικής, που θεωρεί οτι είναι η πηγή των προβλημάτων του.

Άποψη
Μια ταινία που πάει κόντρα στην καπιταλιστική κοινωνία, ένας άνθρωπος χωρίς του κατάλληλους πόρους προσπαθεί να κάνει έστω και μια μικρή αλλαγή στο κατεστημένο. Ομως ο ίδιος δεν μπορεί να σώσει κάν τον εαυτό του, χάνεται στην υπερευαισθησία του στην προσπάθεια να κάνει κάτι καλό, του βγαίνει το αντίθετο.Η ταινία μιλάει για έναν καθημερινό άνθρωπο όπως ο καθένας μας που δεν άντεχε άλλο την εκμετάλευση και θέλησε να διεκδικήσει τα δικαιώματα του.Μου αρέσει πολύ μια ατάκα του Σόν Πεν που λέει καλύτερα νεκρός παρά να υποδουλωθώ.Σαν ταινία την βρίκα πολύ καλή, ριζοσπαστικη θα έλεγα και επίσης λατρεύω σαν ηθοποίο τον Σόν Πέν.
Απο εμένα 8*.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Assassination of Richard Nixon (2004)

Ανάρτησηαπό Αξία » 13 Μάι 2013, 23:27

Ωραία ταινία κι εμένα μου άρεσε. Ο Σον Πεν γενικά τολμάει να παίξει σε ταινίες με έντονο πολιτικό και κοινωνικό περιεχόμενο με πολύ καλά αποτελέσματα κάθε φορά (όπως στο Milk και το όνομά μου είναι Σαμ).

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Assassination of Richard Nixon (2004)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 13 Μάι 2013, 23:48

Αξία έγραψε:Ωραία ταινία κι εμένα μου άρεσε. Ο Σον Πεν γενικά τολμάει να παίξει σε ταινίες με έντονο πολιτικό και κοινωνικό περιεχόμενο με πολύ καλά αποτελέσματα κάθε φορά (όπως στο Milk και το όνομά μου είναι Σαμ).

Το milk δεν μου αρεσε καθολου. :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Assassination of Richard Nixon (2004)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 14 Μάι 2013, 09:38

Εμένα δεν με ενθουσίασε, αλλά έχει το ενδιαφέρον της σαν ταινία.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες