Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 26 Απρ 2013, 12:37

Image

Τίτλος: Jeux d'enfants
Ελληνικός τίτλος: Αγάπα με αν τολμάς
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Yann Samuell
Σενάριο: Yann Samuell
Ηθοποιοί: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe
imdb

Υπόθεση
O Τζουλιέν και η Σοφί είναι δυο μικρά παιδία που γνωρίζονται μια τυχαία μέρα.Ενω ολα τα παιδία στο σχολείο κοροιδευαν την Σοφί επειδή ήταν Πολωνέζα και τις πετούσαν τα πράγματα στις λάσπες ο Τζουλιέν πήγε να την βοηθήσει.Απο εκείνη την στιγμή ξεκίνησαν ενα παιχνίδι πρόκλησης που ο ένας έβαζε να τον άλλο να κάνει δίαφορα πράγματα.Αυτό το παιχνίδι θα συνεχιστεί μέχρι χρόνια αργότερα, ενω μαζί με το παιχνίδι αρχίζει και καλλιεργήται ο έρωτας μέσα τους.

Image

Άποψη
Μια πολύ γλυκία ρομαντική ταινία.Στο τέλος σου αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση δεν είναι απο τις δακρύβρεχτες ρομαντικές, αλλά αντιθέτως σε κάνει να γελάς με το παιχνίδι τους.Επίσης λατρεύω την Marion Cotillard, την θεωρώ κορυφαία ηθοποιό.Η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή, σχεδόν παιδική, αλλά με μια χαριτωμένη έννοια.Δεν είναι απο τις κορυφαίες ταινίες, αλλά επειδή μου βγάζει θετίκα συναισθήματα μου αρέσει τόσο πολύ.Την εχω δεί άπειρες φορές.
Απο εμένα 9*.

Image

και το φοβερο τραγουδι που παιζεται συνεχεια στην ταινια



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 26 Απρ 2013, 14:43

Πολύ ωραία ταινία, δεν κατάλαβα τι γίνεται στο τέλος... :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 26 Απρ 2013, 17:28

Αλίκη έγραψε:Πολύ ωραία ταινία, δεν κατάλαβα τι γίνεται στο τέλος... :μαναι:

Αυτο που εδειξε στο γηροκομειο,που μειναν μαζι αυτο ειναι το τελος.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Απρ 2013, 18:19

Όμορφη ταινία γύρω από ένα εύρημα.

Μου φάνηκε απάνθρωπη η συμφωνημένη δεκαετία! :μπρ:


Εγώ πάλι θυμάμαι πως η ταινία δεν έχει καλό τέλος, αλλά πάει και καιρός που την είδα..

θυμάμαι τσιμεντώματα... λάθος θυμάμαι;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 26 Απρ 2013, 19:03

Εγώ θυμάμαι και τα δύο τέλη που αναφέρετε, γι'αυτό δεν κατάλαβα ποιο είναι το πραγματικό τέλος της ιστορίας....

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 26 Απρ 2013, 20:07

Εγω θυμαμαι το τελος που εγραψα πιο πανω, ο καθενας θυμαται οτι θελει? :))))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Απρ 2013, 20:48

μεγάλο χάρισμα για μια ταινία.. :γιούπι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 26 Απρ 2013, 22:15

Τραβιάτα ξαναδες το. Και μόλις το ξαναδείς, αν μπορείς, λύσε μου και την απορία... Γιατί κι εγώ έλεγα "αααχ τι ωραία ταινίαααα" :γιούπι: :γιούπι:

Και μετά το ξαναείδα και ήμουν........... εεε; :ιδέα:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 27 Απρ 2013, 01:15

Θα με κανετε να την ξανα δω!! :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Jeux d'enfants (Αγάπα Με Αν Τολμάς) (2003)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 27 Απρ 2013, 15:16

Μετα απο την ωραια παρουσιαση της και τα θετικα σχολια, πηρα και εγω την αποφαση να την δω χθες βραδυ.

Περιμενα να δω μια ρομαντικη ταινια, που θα μου αφηνε μια γλυκεια ασθηση, αλλα... μονο αυτο δεν εγινε :όχισουλέω:

Η ταινια, απο αποψη σκηνοθεσιας, ηθοποιων, ειναι κορυφαια δεν το συζητω. Ως προς το θεμα της ιστοριας που διαπραγματευεται, εχω ενα θεματακι..

Ακολουθουν τα σχολια σε πλοκη γιατι αποκαλυπτουν λιγακι την ταινια

Βλεπουμε αρχικα 2 παιδια να παιζουν ενα παιχνιδι προκλησης. Αν και ειναι τραβηγμενο καπως καποιες απο αυτες τις προκλησεις (το κατουρημα μπροστα στον διευθυντη), λες.. οκ παιδια ειναι. Αρχιζεις να φανταζεσαι οτι μια ρομαντικη ιστορια θα προκυψει στο μελλον.

Σημ. Αν και ενοχλει η καταστροφη του γαμου, για.. μια προκληση

Το σημειο που απο κει και περα αρχισε να με χαλαει, ηταν οταν η Σοφι, πηγε στις εξετασεις, φορωντας τα εσωρουχα απεξω απο τα ρουχα. Συνεχιστηκε με την προκληση της να αποπλανησει ο Ζυλιεν μια κοπελα... και απο κει και περα.. ομολογω τα ειδα λιγο, μπλε ολα..!

-Καταρχην, βλεποντας την ιστορια μεσα στα ορια του ζευγαριου, βλεπω 2 ατομα εγκλωβισμενα (απο ενα σημειο και μετα) σε ενα παιχνιδι που οσο παει και ξεφευγει. Οι περισσοτεροι πιθανον να το ονομαζαν ενα "ερωτικο παιχνιδι" αλλα δεν εχω την ιδια αποψη.

Κλασσικα.. η κοπελα ερωτευεται πρωτη, και επιτηδες στρεφει το παιχνιδι προς αυτη την κατευθυνση. Κλασσικα επισης εκεινος αργει να το παρει ειδηση. Κλασσικα εκεινη δειχνει φανερα τις διαθεσεις της και εκμεταλευεται το παιχνιδι, για να τον αποτρεψει απο τον γαμο του. Και μετα απο κει, μπαινουν σε μια φαση τιμωριας

Οι ζωες τους εξαρτωνται απο αυτο το παιχνιδι και τιποτα εξω απο αυτο δεν εχει σημασια, ουτε ακομη και οι ζωες τους, και ας μενουν χρονια ο ενας μακρια απο τον αλλον : ειναι η προκληση του παιχνιδιου που τους εμποδιζει

-Σαν τριτο ατομο.. στην θεση του πατερα του Ζυλιεν πχ ή της κοπελας με τα χρυσα σκουλαρικια, βλεπω τα παντα να μαραινονται γυρω απο αυτο το ζευγαρι. Και αν δεν λογαριαζουν ουτε οικογενειες (γονεις συζυγους, παιδια), ποια η θεση της κοπελας που την αποπλανησε ο Ζυλιεν, γιατι τον προκαλεσε η Σοφι, που ηθελε να ικανοποιησει μια δικη της κρυφη επιθυμια (το να τον στειλει να παει με αλλη για να βγαλει τυχον αποθημενο του και μετα να την ταπεινωσει για να πεσει στα ματια του, για να ξαναγυρισει κοντα της). Ποια η θεση της γυναικας του Ζυλιεν (αληθεια.. επιτηδες διαλεξαν μια τοσο αχρωμη και ξενερωτη συζυγο; ) και τα παιδια τους αργοτερα.. που ουτε καν μπαινουν στο τελικο πλανο; Ποια η θεση του συζυγου της Σοφι (το πλεον κοροιδο της υποθεσης), που τον εκμεταλευεται για να περασει καλα τα 10 χρονια μακρια απο τον Ζυλιεν (και να φροντισει παραλληλα με την δημοσιοτητα του αντρα της, να εξαλειψει την πιθανοτητα να την ξεχασει ο Ζυλιεν; )

Στο σημειο της συναντησης μετα τα 10 χρονια, που βαζει να τον κυνηγησει η αστυνομια, πραγματικα ευχομουν να σκοτωθει στην καταδιωξη (για να ξεμεινει κυριως η Σοφι απο αντιπαλο στο παιχνιδι της), αλλα ηταν εφταψυχος γμτ.. Τοσοι και τοσοι πεθαναν σε αντιστοιχες σκηνες, αυτος εζησε. Και οχι μονο εζησε... της εκανε και πλακα, με το να εκμεταλευτει ακομη εναν ατυχο (αυτον που καηκε στο προσωπο λεω) για νατης κανει πλακα

Το τελος μου ηταν αδιαφορο με τα τοσα που ειδα... Εμεινα με την εντυπωση οτι ποδοπατησαν τοσο κοσμο στο περασμα τους, για το γουστο τους. Τουλαχιστον ας εμεναν μαζι για να καταστραφουν (ή να ευτυχησουν) μονο οι δυο τους

Το σιγουρο ειναι, οτι ετσι και υποψιαστω κατι αναλογο στα παιδια μου, θα παθω φρικη




Θα με ενδιεφερε πραγματικα να δω, μια "υπερασπιση" της ταινιας, για να μου αλλαξει λιγο την αρνητικη διαθεση που μου προκαλεσε :μήπως;:


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες