Birthday Girl (2001)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Birthday Girl (2001)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2013, 17:51

Image

Τίτλος: Birthday Girl
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθέτης: Jez Butterworth
Σενάριο: Tom Butterworth, Jez Butterworth
Ηθοποιοί: Nicole Kidman, Ben Chaplin, Vincent Cassel ...
Πρωτότυπη μουσική: Stephen Warbeck
imdb

Υπόθεση
Ο Τζων (Ben Chaplin) είναι ένας απλός καθημερινός άνθρωπος, ταμίας σε τράπεζα, που ψάχνει και βρίσκει μέσω ίντερνετ μια υποψήφια σύζυγο από την Ρωσία, την Νάντια (Nicole Kidman). Αυτή καταφθάνει στην Αγγλία, είναι πανέμορφη, δεν μιλάει γρι Αγγλικά, όμως σιγά-σιγά βρίσκουν τον ερωτικό παλμό ανάμεσά τους. Μονάχα που κάποια στιγμή καταφθάνουν απρόσκλητα και τα ξαδέρφια της, χοντράνθρωποι που ταράζουν τα πάντα. Ο ήρωας, σε μια προσπάθεια να απαλλαγεί από αυτούς, βρίσκεται να υπερβαίνει τον καθημερινό του εαυτό και να μπλέκεται, τελικά, σε μια απίστευτη κι επικίνδυνη περιπέτεια δίχως επιστροφή.

Η Νικόλ Κίντμαν δεμένη στο κρεβάτι του Τζων :φρύδια:
Image

Άποψη
Πρόκειται για μια πολύ καλοφτιαγμένη ταινία, με αγωνία αλλά και στοιχεία κωμωδίας, με ενδιαφέρουσα πλοκή καθώς και ωραίους χαρακτήρες που αποδίδονται από πολύ καλούς ηθοποιούς. Πολύ καλή η χημεία των δύο πρωταγωνιστών. Στην imdb σκοράρει σχετικά χαμηλά (6*) αλλά εγώ την έχω σε πολύ καλύτερη υπόληψη.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Birthday Girl (2001)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 25 Απρ 2013, 19:24

Τολμω να πω με την φωτο της Νικολ δεμενη, δεν με πολυ πειθεις να δω την ταινια. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Birthday Girl (2001)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2013, 19:39

τα αγοράκια θα την δουν όμως... ;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Birthday Girl (2001)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 25 Απρ 2013, 23:05

Ξέρω και κάτι κοριτσάκια που θα την έβλεπαν.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Birthday Girl (2001)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 29 Απρ 2013, 13:36

Είχε την πλάκα της η ταινία. Δεν ήταν αριστούργημα αλλά βλεπόταν άνετα κατά τη γνώμη μου.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες