Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Απρ 2013, 19:03

Image
Τίτλος: Mystic River
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Clint Eastwood
Σενάριο: Brian Helgeland
Ηθοποιοί: Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon
Πρωτότυπη μουσική: Clint Eastwood
imdb


Πλοκή
Τρεις παιδικοί φίλοι, που τους ενώνει ένα τραγικό γεγονός, συναντιούνται ξανά όταν δολοφονείται άγρια η κόρη του ενός. Ποιος σκότωσε τη νεαρή κοπέλα και τι σχέση έχει το έγκλημα αυτό με σκοτεινά μυστικά του παρελθόντος;

Image

Άποψη
Απέφευγα το "Σκοτεινό Ποτάμι" γιατί γνώριζα ότι ο Κλιντ Ίστγουντ στις ταινίες του καταπιάνεται με τα δυσκολότερα θέματα, κι αυτή εδώ δεν είναι εξαίρεση. Άλλωστε, τι δυσκολότερο μπορούμε να παρακολουθήσουμε από τον σπαραγμό ενός ανθρώπου του οποίου το παιδί δολοφονήθηκε άγρια; Τι δυσκολότερο από τον κατεστραμμένο ψυχισμό ενός ανθρώπου, που είχε κακοποιηθεί και βιαστεί σε τρυφερή ηλικία; Και τα θέματα της ταινίας δεν τελειώνουν εδώ, αλλά ξεδιπλώνονται παράλληλα με το ιδιαίτερα ενδιαφέρον αστυνομικό της μυστήριο και καταλήγουν να συγκρούονται σε ένα απροσδόκητο και συνταρακτικό φινάλε.

Προτείνω, λοιπόν, όταν την παρακολουθήσετε να έχετε προετοιμαστεί για ένα δύσκολο θέαμα που σφίγγει το στομάχι και ταράζει τα νεύρα. Οι ερμηνείες των Σων Πεν και Τιμ Ρόμπινς είναι μοναδικές, και δίκαια τιμήθηκαν με όσκαρ (Α' Ανδρικού Ρόλου για τον πρώτο και Β' Ανδρικού Ρόλου για τον δεύτερο). Ιδιαίτερα ο Σων Πεν ενσαρκώνει τον Τζίμι με όλο του το κορμί, και μοιάζει σαν να γεννήθηκε για να παίξει αυτόν τον ρόλο (ή σαν ο ρόλος να γράφτηκε στα μέτρα του). Προσωπικά με εντυπωσίασε. Η ταινία είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Dennis Lehane, και ήταν υποψήφια για έξι όσκαρ συνολικά, μεταξύ των οποίων το καλύτερης ταινίας και καλύτερης σκηνοθεσίας.


trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) 2003

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Απρ 2013, 19:39

Ωραία και δυνατή ταινία , πολύ καλό και το βιβλίο..Είναι πολύ στενάχωρο όταν βλέπεις το δράμα μιας οικογένειας που έχασε το παιδί της και ειδικά με άσχημο τρόπο, το στομάχι μου είχε γίνει λίγο κόμπος , τέτοιο πράγμα είχα πάθει και στο The Killing στα πρώτα επεισόδια .. Όπως και να έχει πέρα από το δραματικό κομμάτι πολύ καλό είναι και το αστυνομικό κομμάτι της ταινίας . :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) 2003

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Απρ 2013, 19:47

Εγώ πάλι, μάλλον επειδή δεν μου αρέσει ο Σον Πεν, δεν θα την έβαζα σούπερ ψηλά. Οπωσδήποτε καλή, πάντως.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) 2003

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 21 Απρ 2013, 20:05

H συγκεκριμενη ταινια εχει μια θεση πολυ ψηλα, στο πανθεον των "αμειλικτων" ταινιων. Αμειλικτη γιατι :
α.Η φορμα, ειναι μια απλη φορμα χαρακτηρων που τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τους ξετυλιγονται παραλληλα με το κυριως επεισοδιο μεσω αναδρομων και εμμεσων αναφορων .Ετσι , ο "καλος" δεν ειναι καλος και ο "κακος" δεν εχει ιχνος κακιας.
β.Κανεις δεν "χρυσωνει το χαπι" και οι λυσεις δεν ειναι ευκολες αλλα ειναι πραγματικες.
γ.Την εχει σκηνοθετησει ο Κλιντ Ιστγουντ και σαν σκηνοθετης ειναι κλασεις ανωτερος απο οτι ηθοποιος.

9 απο μενα ...
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 21 Απρ 2013, 22:38

Πολύ καλή ταινία! Αν και την είχα δει πριν χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες με τι ακριβώς είχε διαδραματιστεί, όμως μου έχει μείνει έντονα το τέλος της.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 21 Απρ 2013, 23:09

Είναι συγκλονιστική. Ο Σων Πεν είναι κορυφαίος ηθοποιός και εδώ ξεδιπλώνει το ταλέντο του. Δύσκολη ταινία για να χωνέψει κανείς. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Αμελί » 22 Απρ 2013, 19:01

Πολύ καλή ταινία!
Είχα διαβάσει και το βιβλίο παλιότερα και είναι εξίσου σκληρό και δυνατό με την ταινία.
Αλλά αυτός ο Σον Πεν πια δε μου αρέσει καθόλου...Μου είναι πολύ αντιπαθητικός και δεν μου έχει κάνει και τίποτα ο καημένος :ρ

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 11:35

Ούτε εγώ τον πολυπάω τον Σον Πεν αλλά αυτή εδώ είναι η κορυφαία ταινία του (ήταν πολύ καλός όμως και στο Θα ζήσω). Είναι κατά τη γνώμη μου μια πολύ δυνατή ταινία, με έναν εξαιρετικό Τιμ Ρόμπινς και έναν πολύ καλό Σον Πεν. Αν και ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών επίσης είναι πολύ καλή ταινία κατά τη γνώμη μου, νομίζω ότι θα έπρεπε να πάρει το όσκαρ το Σκοτεινό ποτάμι...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μαντυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Μαντυ » 23 Απρ 2013, 12:50

φοβερη ταινια. ο σον πεν ειναι πολυ καλος οπως παντα, απο τους αγαπημενους μου
I 'm not bad, i 'm just drawn that way

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Mystic River (Σκοτεινό Ποτάμι) (2003)

Ανάρτησηαπό Αξία » 25 Απρ 2013, 21:55

Άκουσα ότι για να γυρίσει ο Σον Πεν την σκηνή στο ποτάμι που ανακαλύπτει την κόρη του χρειάστηκε να υπάρχει διαθέσιμο οξυγόνο! Αυτό θα πει να βάζεις το είναι σου στην ερμηνεία!


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες