Chicago (2002)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Θέση: Θεσσαλονίκη

Chicago (2002)

Ανάρτησηαπό Αξία » 19 Απρ 2013, 21:47

Image
Τίτλος: Chicago
Έτος παραγωγής: 2002
Σκηνοθέτης: Rob Marshall
Σενάριο: Bill Condon, Bob Fosse
Ηθοποιοί: Taye Diggs, Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger
Πρωτότυπη μουσική: John Kander
imdb

Πλοκή
Το 1920 στο Σικάγο δύο γυναίκες η Βίλμα Κέλι και η Ρόξι Χαρτ θα βρεθούν στην φυλακή με την θανατική καταδίκη να κρέμεται πάνω από το κεφάλι τους. Η πρώτη πετυχημένο αστέρι των καμπαρέ θα δολοφονήσει τον άντρα και την αδερφή της όταν τους πιάσει να ερωτοτροπούν και η δεύτερη θα φυτέψει μια σφαίρα στον εραστή της όταν ανακαλύψει πως της έλεγε ψέματα ότι θα την κάνει διάσημη για να την ρίξει στο κρεβάτι. Οι δύο αυτές γυναίκες λοιπόν θα πρέπει να παλέψουν όχι μόνο για να κερδίσουν τη δίκη αλλά και για τη δόξα σε μια πόλη τυλιγμένη από τις αναθυμιάσεις της τζαζ και του αλκοόλ, μια πόλη όπου όλα είναι εφήμερα.

Image

Άποψη
Το Σικάγο είναι ένα κορυφαίο μιούζικαλ και μάλιστα η αγαπημένη μου ταινία( έως τώρα). Έχει δυνατό σενάριο και ενδιαφέρουσα πλοκή! Τα κοστούμια είναι πραγματικά αξιοζήλευτα, ενώ όλη η σκηνοθεσία αποπνέει το πνεύμα της εποχής και βάζει την τζαζ στο πετσί σου. Τα τραγούδια είναι όλα ένα κι ένα με κορυφαίο ίσως το Cell Block Tango και ακολουθούν And All That Jazz, When You're Good To Mama, Love Is A Crime. Μου αρέσουν πάρα πολύ οι χορογραφίες τόσο οι σόλο όσο και οι ομαδικές. Η Κάθριν Ζέτα Τζόουνς αισθησιακή, ερωτεύσιμη, γυναικάρα σε κερδίζει από το πρωτο λεπτό της ταινίας. Η Ρενέ Ζελβέγκερ (αν και δεν της το είχα) είναι η Ρόξι και ο Ρίτσαρντ Γκιρ με πείθει απόλυτα ως λωποδήτης δικηγόρος. Θα μπορούσα να μιλήσω για όλους τους ηθοποιούς έναν έναν, ακόμα και τους δευτεραγωνιστές, που ο καθένας δίνει το μοναδικό στίγμα του... αλλά πιστεύω καλύτερα αξίζει να δει κάποιος την ταινία ξανά αντί να μιλήσει γι'αυτήν.

Τρέιλερ

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380

Re: Chicago (2002)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 20 Απρ 2013, 00:17

Πολυ ωραια ταινια,ωραια μουσικη και σκηνοθεσια.Απο τα αγαπημενα μου μιουζικαλ.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3256

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Απρ 2013, 15:07

Ένα πολύ καλό μιούζικαλ με πάρα πολλά καλά τραγούδια και χορευτικά.

Όπως και πολλές άλλες ταινίες, έτσι κι αυτή είναι βασισμένη σε μιούζικαλ του Μπρόουντγουέι (1975).

Οι δυο πρωταγωνίστριες πέρα από γυναικάρες αποδεικνύονται εδώ πλήρεις γυναίκες του θεάματος αφού υποκρίνονται, χορεύουνε, τραγουδάνε, όλα με καταπληκτική επίδοση.

Ένα 8* από εμένα. :ναι:

"He had it coming"

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 20 Απρ 2013, 15:58

Το Cell Block Tango τα σπάει. :φρύδια: Η αγαπημένη μου είναι αυτή που της την έσπαγε που ο γκόμενός της έκανε φούσκες με την τσίχλα.
I said "Ernie, you pop that gum once again..." and he did. So I took the shotgun off the wall and i fired two warning shots...
into his head. :χαχα:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Θέση: Θεσσαλονίκη

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Απρ 2013, 14:31

Πολύνιους έγραψε:Το Cell Block Tango τα σπάει. :φρύδια: Η αγαπημένη μου είναι αυτή που της την έσπαγε που ο γκόμενός της έκανε φούσκες με την τσίχλα.
I said "Ernie, you pop that gum once again..." and he did. So I took the shotgun off the wall and i fired two warning shots...
into his head. :χαχα:

Η αγαπημένη μου ατάκα από όλη την ταινία σε συνδυασμό με το πόδι της φυσικά που το σηκώνει μέχρι το αυτί :ααργκ: και σε κάνει να αμφιβάλλεις για την ανατομία του ανθρώπινου σώματος!
Και να μην ξεχνάμε :" So that night, when he came home, I fixed him his drink as usual...You know, some guys just can't hold their arsenic!"

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 700

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Ιαν 2019, 10:54

Γενικα, δεν μου αρεσουν τα μιουζικαλ σαν ειδος αλλα αυτη η ταινια ειχε ωραιο καστ και μουσικη. Αυτο το αναγνωριζω. :μαναι:
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες