Old Boy (2003)

Τλαλοκ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 23:44

Old Boy (2003)

Ανάρτησηαπό Τλαλοκ » 16 Απρ 2013, 00:57

Image

Τίτλος: Oldboy
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Chan-wook Park
Σενάριο: Garon Tsuchiya, Joon-hyung Lim
Ηθοποιοί: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang
imdb

Υπόθεση
Ένας συνηθισμένος άνθρωπος απάγεται από αγνώστους και μένει φυλακισμένος επί 15 χρόνια, αγνοώντας την αιτία. Ακόμη όμως και όταν καταφέρνει να αποφυλακιστεί στα όρια παραφροσύνης, συνεχίζει να ελέγχεται από τον άγνωστο και άσπονδο εχθρό του έχοντας στην διάθεση του μόλις 5 μέρες για να καταφέρει να μάθει τι έχει συμβεί και πως τα πράγματα οδηγήθηκαν σε 15 χρόνια απόλυτης φρίκης.

Άποψη
Μια πραγματικά φοβερή ταινία για τα όρια της ανθρώπινης φρίκης και της ανθρώπινης παραφροσύνης. Πόσο μακριά μπορεί να φτάσει το σκοτάδι του μυαλού; Πόσο καταστροφική μπορεί να γίνει η παντελής έλλειψη ανθρώπινης επικοινωνίας σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου για 15 χρόνια; Η σύνθεση περιπέτειας, βίας και στοιχείων που κανείς δεν έχει σκεφτεί και φυσικά, δεν περιμένει να παρακολουθήσει στη μεγάλη οθόνη, με απίστευτα παρανοϊκά twists και συγκλονιστικές εκπλήξεις.

Image

Πολλοί θα σνομπάρουν την ταινία, ελλείψει και γνωστών Ευρωπαίων είτε χολιγουντιανών ηθοποιών αλλά και λόγω του ότι είναι ασιατικής παραγωγής, και πιο συγκεκριμένα κορεατικής, αλλά ας μην γελιόμαστε από τα προσχήματα και κλισέ.
Μια ταινία η οποία σάρωσε όλα τα βραβεία στις διοργανώσεις όπου πήρε μέρος και που θα πρέπει να δει οποίος δεν είχε ακόμη την ευκαιρία.


Βραβεία: 2004-ΜέγαΕιδικό Βραβείο Φεστιβάλ Καννών, Μεγάλο βραβείο σκηνοθεσίας στις Κάννες, Audience Award (Stockholm Film Festival) ,José Luis Guarner Critic's Award & Best Film (Sitges - Catalonian International Film Festival),Satellite Award (Satellite Awards),2006-OFCS Award Best Foreign Language Film (Online Film Critics Society Awards),Hong Kong Film Award Best Asian Film (Hong Kong Film Awards),Grand Bell Award Best Actor, Best Director, Best Film Editing, Best Lighting, Best Music (Grand Bell Awards,) και πολλά ακόμη σε Ευρώπη και Aσία.

τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 16 Απρ 2013, 01:07

Αυτή η ταινία για κάποιο λόγο με τρομάζει και θέλω να τη δω με παρέα, αλλά καθώς δε βρίσκω πρέπει να το πάρω απόφαση κάποια στιγμή και να τη δω μόνη μου. Από Chan-wook Park έχω δει μόνο το I'm a cyborg, but that's ok, που μ' άρεσε πάρα πολύ, αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν είναι και από τις αντιπροσωπευτικότερες ταινίες του. Ωραία παρουσίαση.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Τλαλοκ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 23:44

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Τλαλοκ » 16 Απρ 2013, 01:30

Πολύνιους έγραψε:Αυτή η ταινία για κάποιο λόγο με τρομάζει και θέλω να τη δω με παρέα, αλλά καθώς δε βρίσκω πρέπει να το πάρω απόφαση κάποια στιγμή και να τη δω μόνη μου. Από Chan-wook Park έχω δει μόνο το I'm a cyborg, but that's ok, που μ' άρεσε πάρα πολύ, αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν είναι και από τις αντιπροσωπευτικότερες ταινίες του. Ωραία παρουσίαση.

Σε ευχαριστώ πολύ ! όχι δες την, απλά όλο το σύνολο είναι πολύ δεμένο σε σχέση με την εικόνα ,την μουσική και το σενάριo ,πολύ δυνατή ταινία .

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Απρ 2013, 08:32

Τλαλοκ, καλωσόρισες! :)

Η παρουσίασή σου δεν είναι σύμφωνη με τον τρόπο που κάνουμε παρουσίασεις. Ελπίζω πως σύντομα θα μπει αυτόματη φόρμα.
Για την ώρα μπορώ να σου στέιλω ένα αρχείο που θα σε βοηθήσει.

Επίσης, μην επισυνάπτεις εικόνες αλλά βάζε σύνδεσμους προς εικόνες αλλού. (η επισύναψη θα βγει από δυνατότητα σύντομα)

Πριν κάνεις άλλες παρουσιάσεις, περίμενε να συντονιστείς λίγο στον τρόπο μας. :)

ευχαριστώ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 16 Απρ 2013, 09:57

Πολύ δυνατή ταινία και από τις ταινίες που έστρεψαν το διεθνές (και κατά συνέπεια και το ελληνικό) κοινό προς τον κορεάτικο κινηματογράφο. Νομίζω ότι ετοιμάζεται και αμερικανικό ριμέικ
http://www.imdb.com/title/tt1321511/
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Απρ 2013, 10:30

Την είδα πριν από λίγες εβδομάδες και έπαθα πλάκα! Καταπληκτική ταινία...
(Μήπως οι φωτογραφίες που επιλέχθηκαν είναι λίγο-πολύ σπόιλερς; Θα μου πεις τι να καταλάβει κανείς απ' αυτές, όμως δεν παύουν να είναι
από την πιο σημαντική σκηνή
)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Απρ 2013, 10:33

Οι φωτογραφίες, πράγματι, ας αλλάξουν, ας βάλουμε κάτι πιο ουδέτερο.

Γενικά η παρουσιαση δεν είναι συμφωνη με τα στάνταρ αλλά είναι η πρώτη του Τλαλοκ (και θα έχει και την ευκαιρία να την διορθώσει ώστε να εξασκηθεί :) )

Εμένα η ταινία δεν με ξετρέλανε όπως τους περισσότερους. Δεν την πολυθυμάμαι κιόλας, πια. Κάπου στο 6-7* από εμένα. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 23:28

Την ειδα σημερα.Ο ορισμος της χαρας.Πολυ ψυχανωμαλη ταινια.Δεν ξανα βλεπω Ιαπωνικη ταινια.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 17 Απρ 2013, 23:29

Με ψήνετε πολύ άσχημα να την δω. :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Old Boy

Ανάρτησηαπό Ίζι » 17 Απρ 2013, 23:39

Τραβιατα έγραψε:Την ειδα σημερα.Ο ορισμος της χαρας.Πολυ ψυχανωμαλη ταινια.Δεν ξανα βλεπω Ιαπωνικη ταινια.

Είναι κορεάτικη :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες