The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (2001)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (2001)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Σεπ 2019, 23:14

Image
Τίτλος: The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring
Ελληνικός Τίτλος: O Άρχοντας Των Δαχτυλιδιών: Η Συντροφιά Του Δαχτυλιδιού
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθέτης: Peter Jackson
Σενάριο: Fran Walsh, Peter Jackson
Πρωτότυπη μουσική: Howard Shore
Ηθοποιοί: Viggo Mortensen, Liv Tyler, Elijah Wood, Ian McKellen
Διάρκεια: 178'
Imdb

Υπόθεση:
Η συναρπαστική ιστορία του Φρόντο Μπάγκινς στην φοβερή μάχη κατά του σκοτεινού Άρχοντα Σάρουμαν για να σώσει τη Μέση Γη από το Κακό. Στο πρώτο μέρος της επικής τριλογίας, ο Φρόντο (ο ανιψιός του Μπίλμπο Μπάγκινς) και η συντροφιά του ξεκινούν ένα ταξίδι χωρίς επιστροφή με σκοπό να απαλλάξουν τη γη από την πηγή της Δύναμης του Σάρουμαν, που δεν είναι άλλη από το «Ένα Δαχτυλίδι», το οποίο διαθέτει τόση δύναμη ώστε δεν μπορεί να καταστραφεί! Η Συντροφιά του Δαχτυλιδιού με την βοήθεια του καλού μάγου Γκάλνταλφ, έρχεται αντιμέτωπη με μάγους, ξωτικά, τέρατα, δαίμονες και πανάρχαια ξόρκια, αποδεικνύοντας ότι η πίστη, το θάρρος και η δύναμη που κρύβουμε μέσα μας μπορεί να νικήσει και τις πιο σκοτεινές δυνάμεις. Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν.

Image
Άποψη:
Ένα ολοκληρωμένο κινηματογραφικό ''πακέτο'' με διαχρονική αξία. Όταν είδα το 1ο, πήγα και αγόρασα τα βιβλία. Δεν είμαι φαν αυτών των ταινιών γενικά, αλλά εδώ μπορώ να πω ότι η τριλογία αυτή έχει αγγίξει την τελειότητα. Μπράβο σε όλα. Του δίνω 9/10. Μου άρεσαν πολύ και οι τρείς ταινίες..
Επίσης, να πω ότι μου άρεσε και το Χόμπιτ που συνδέεται με την τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (άσχετα με το γεγονός ότι ο Τζάκσον το ''έκοψε'' σε τρία μέρη και του έβαλε σάλτσες..). Γενικά, τα αριστουργήματα του Τόλκιν ''λένε'' πολύ.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (2001)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Οκτ 2019, 04:50

Εκανες ενα λαθος, ο σκοτεινος αρχοντας λεγεται Σαουρον. Ο Σαρουμαν ειναι ο μαγος που γινεται κι αυτος κακος και θελει να υπηρετησει τον Σαουρον.

Καταλαβαινω τι εννοεις λεγοντας οτι δεν εισαι "φαν αυτων των τανιων γενικα"; Αυτες οι ταινιες (δηλ επικης φαντασιας) δυστυχως ειναι μετρημενες στα δαχτυλα. Αν εξαιρεσουμε καποιες παλιες ταινιες οπως Κοναν, Willow, Krull, η πρωτη ταινια τετοιου στυλ ηταν το μετριοτατο Dungeons & Dragons γυρω στο 2000 και κατοπιν το Εραγκον που κι αυτο ηταν μετριο. Ηταν χαρη στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων που η επικη φαντασια ηρθε στο προσηνιο σε επιπεδο υπερπαραγωγης, αλλα εκτος απο το Game of Thrones δεν φαινεται να πιανει στην οθονη ως ειδος.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (2001)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Οκτ 2019, 12:28

Ναι, οκ.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες